Antifriz Renkleri Ne Anlama Gelir?

Antifriz, en basit anlamıyla motorunuzda donmayı engelleyen bir sıvıdır. Ancak sadece donma olayları için değil, aşırı ısınmanın da önüne geçerek motorunuzu korur. Sıcaklık sıfır derecenin altına indiğinde, radyatörün suyuna katılır ve sahip olduğu farklı donma ve kaynama dereceleri sayesinde motorunuzun olumsuz hava şartlarından etkilenmemesini sağlar.

Antifrizin Faydaları Nelerdir?

Motorunuzun hararet yapmasını önleyerek uzun vadeli bir ömür imkanı sunar.
Motorun soğutma suyuna eklenerek donma derecesini düşürür.
Soğutmayı hızlandırır.
Devridaim pompasının verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
Kireç, kir, pas, oksitlenme gibi kimyasal olarak ortaya çıkan aşındırıcı maddelerin oluşumunu engeller.

Aslında antifriz renksiz bir alkol çeşididir. Ancak antifrize eklenen renkler, sizin hangi tip antifriz kullandığınızı bilmeniz amacıyla önemlidir. Bu nedenle antifriz satın alırken, farklı renklerin ne anlam ifade ettiğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Antifiriz değişimi nasıl yapılır başlıklı makalemize tıklayarak kendiniz kolaylıkla bu değişimi yapabilirsiniz.

Kırmızı Antifriz

Piyasada en çok bulunan ve araç kullanıcılarının en çok tercih ettiği antifriz tipi, kırmızı antifrizdir. Donma noktası diğer renklere göre daha düşük olmakla birlikte, daha çok LPG’li ve Dizel araçlar için tercih edilir.

Mavi Antifriz

Klasik üretim yöntemleri ile elde edilip, içerisine mavi renk eklenmiş antifrizdir. Kırmızı antifrizlerin mavi antifrizlere göre daha uzun ömürlüğü olduğu bilinmektedir.

Yeşil Antifriz

İnorganik, alüminyum ve demir koruyucu içermekle birlikte, daha çok demir motor bloklu araçlarda tercih edilir. Bununla birlikte sirkülasyon pompası alüminyum olarak araçlar için uygundur. Eski araçlar için yeşil antifiriz oldukça koruyucudur.

Antifrizin Faydaları Nelerdir?
Antifrizin Faydaları Nelerdir?

Mavi ve Kırmızı Antifriz Arasındaki Fark Nedir?

Kırmızı antifrizler; organik üretim teknikleriyle üretilmiştir. Mavi renkli antifrizse klasik teknolojilerin kullanıldığı antifrizlerdir. Her ikisine de inhibitör eklenmektedir. Her ikisi de donma derecelerine karşı korumak sağlamak konusunda iddialıdır. Bu arada kırmızı renkli antifrizin mavi renkli olana göre daha uzun ömürlü olduğuna dair yorumların sayısı oldukça fazladır. Kırmızı ve mavi antifriz arasındaki fark, kırmızı antifrizin bakır tuzları ve mavi antifrizin silikatlar içermesidir. Her ikisi de donma sıcaklıklarına ve korozyona karşı koruma sağlar. Ancak bunu farklı şekillerde yaparlar. Mavi antifriz ayrıca kırmızı antifrizden daha yüksek kaynama noktalarına sahiptir. Bu nedenle kolayca kaynamadan daha fazla ısıya dayanabilir. Bu da aracınızdan üst düzeyde bir performans elde etmenizi mümkün kılar!

Yorum yapın