Antifiriz değişimi nasıl yapılır? Ne kadar Su Koyulur?

Suyunun donma derecesini düşürmekte olan maddelerden biriside antifirizdir. İçerisinde ki kimyasallar sayesinde suyun donmasını engeller. Antifiriz değişiminde bilinmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralları en ince detayına kadar açıklıyoruz.

Antifiriz değiştirmede sadece antifiriz-17 dereceye kadar aracı korumaktadır. Su ile karıştırıldığında tepkimeye girer ve -40 derecelere kadar çıkar. Yani aracınıza sadece antifiriz koyduğunuzda donma derecesi düşük olacaktır.

Antifiriz ne kadar koyulmalı?

Özellikle kış aylarında araç motorlarını korumakta olan bu kimyasal maddeler , insanları büyük bir dertten kurtarır. Şimdi gelelim asıl soruya.
Antifiriz ve su ne kadar koyulmalı?

Araçlarda her zaman yarısı su, yarısı antifiriz koyulmasını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde donma derecesi daha yükseklere çıkılmaktadır. Standart bir aracın 6 litre soğutma suyu aldığını düşünürsek, 3 litresi antifiriz, diğer 3 litresi saf su koyulmalıdır.

Antifirizi kendim koyabilir miyim?

Antifirizi kendiniz de değiştirebilirsiniz. Radyatör tıpası açılır ve suyun boşalması beklenir. Standart bir araç için ortalama 3-4 litre su boşalır. Sonrasında antifiriz komple koyulur ve tıpa kapatılır. Bu sayede koyduğunuz antifiriz, motor bloğunda kalan diğer sularla tepkimeye girer ve donma dereceniz oldukça yükselir.Antifiriz nasıl doldurulur?

Antifiriz nasıl doldurulur?

Antifriz doldurmak için arabanızın kaputunu açın ve radyatörün üstündeki radyatör kapağını da açın. Bu kapak, motor bölmenizin ön tarafına yakın bir yerde bulunmalıdır. Kapak metal bir tepesi zincir veya tel kanca ile tutturulmuş yuvarlak plastik bir kapak gibi görünecektir. Bu kapağı tamamen çekip çıkarana kadar saat yönünün tersine çevirerek çıkarın. Sonrasında kapağı bir kenara koyun. Burada aracınızdaki antifriz suyunun tam olarak soğuduğundan emin olmalısınız. Bir de aracınıza antifriz koymadan önce mutlaka kaputun altında yer alan radyatör bölmesindeki tahliye kapağını açarak; içerideki tüm suyun boşaldığından emin olmak durumundasınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra artık antifrizinizi radyatörünüzün içine yavaş yavaş boşaltabilirsiniz.Antifiriz kaç yılda bir değişir?

Antifiriz kaç yılda bir değişir?

Genellikle antifriz yılda bir değiştirilmelidir. Özellikle kış aylarının başlarında antifrizinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu aşamada antifrizin raf ömrünün ortalama 5 yıl kadar olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Aracınıza ait antifriz suyunu her 50.000 km’de bir değiştirmelisiniz. Radyatör kapağı olan eski bir arabanız varsa, kapağını açmakta sorun yaşıyorsanız veya kapağında çatlaklar varsa değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Motor soğukken sızdırdığından veya çok uzun süre açık kaldığından veya düzgün kapanmadığından şüpheleniyorsanız termostatınızı da değiştirmeniz gerekebilir. Antifriz, su, antifriz ve pas önleyicilerin bir karışımıdır. Antifrizin amacı, motorunuzu performans ve verimlilik için optimum sıcaklıkta tutarak aşırı ısınmasını önlemektir.En İyi Antifriz Öneri Listesi

En İyi Antifriz Öneri Listesi

Piyasada pek çok farklı tipte antifriz çözümü mevcuttur. Ancak bunların hepsi aynı amaca hizmet eder. Tüm antifriz markaları; şehir içinde veya uzun yolculuklarda aşırı ısınmaması için motorunuzu yeterince soğuk tutmayı amaçlar. Bazı otomobillerde standart olarak bir tür antifriz solüsyonu bulunurken, diğerleri marka ve model yılına bağlı olarak özel bir tür gerektirebilir. Aşağıda sıraladığımız 6 farklı tipteki antifrizler; en çok önerilen ürünler arasında yer almaktadır;

  • Petrol Ofisi Süper Antifriz
  • Shell Kullanıma Hazır Yeşil Antifriz
  • Shell Longlife Konsantre Kırmızı Antifriz
  • Total Glacelf Auto Supra Organik Antifriz
  • Castrol Radicool Konsantre Antifriz Mavi
  • Opet Antifreeze Extended Life Kırmızı Antifriz
Yorum yapın