Antifiriz değişimi nasıl yapılır? Ne kadar Su Koyulur?

Suyunun donma derecesini düşürmekte olan maddelerden biriside antifirizdir. İçerisinde ki kimyasallar sayesinde suyun donmasını engeller. Antifiriz değişiminde bilinmesi gereken bazı kurallar vardır.Bu kuralları en ince detayına kadar açıklıyoruz.

Antifiriz değiştirme’de sadece antifiriz-17 dereceye kadar aracı korumaktadır. Su ile karıştırıldığında tepkimeye girer ve -40 derecelere kadar çıkar. Yani aracınıza sadece antifiriz koyduğunuzda donma derecesi düşük olacaktır.

Antifiriz ne kadar koyulmalı?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Özellikle kış aylarında araç motorlarını korumakta olan bu kimyasal maddeler , insanları büyük bir dertten kurtarır.Şimdi gelelim asıl soruya.
Antifiriz ve su ne kadar koyulmalı?

Araçlarda her zaman yarısı su, yarısı antifiriz koyulmasını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde donma derecesi daha yükseklere çıkılmaktadır. Standart bir aracın 6 litre soğutma suyu aldığını düşünürsek, 3 litresi antifiriz,diğer 3 litresi saf su koyulmalıdır.

Antifirizi kendim koyabilir miyim?

Antifirizi kendiniz de değiştirebilirsiniz. Radyatör tıpası açılır ve suyun boşalması beklenir. Standart bir araç için ortalama 3-4 litre su boşalır. Sonrasında antifiriz komple koyulur ve tıpa kapatılır. Bu sayede koyduğunuz antifiriz,motor bloğunda kalan diğer sularla tepkimeye girer ve donma dereceniz oldukça yükselir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.