Akü Sabaha Kadar Bitiyor ve Araç Çalışmıyor mu?

Fazlasıyla can sıkan araç arızaları arasında yer alan akü bitme sorunu bir çok otomobilin başına gelmiştir. Akü 1 günde bitiyor gibi yüzlerce araştırmalar yapılmış ve bu bilgiler doğrultusunda işten anlayan bir servise danışılmıştır. Akü durduk yere bitiyor ve çalıştığında normal bir şekilde gidiyorsa arızanın bulunması için detaylı bir kontrol uygulanmalıdır. Birçok kullanıcı bu durumlarda yeni akü almaktadır ve bir sonraki gün yeni akü boşalmaktadır.

Bu gibi durumlarda maddi olarak zarara girmemek için işini iyi yapan bir elektrik ustasına veya servisine gidip kaçak testi yaptırmalısınız. Akü hiçbir zaman kendiliğinden bitmez. Kendiliğinden boşalıyorsa kesinlikle araçta bir sorun vardır ve bunun giderilmesi gerekir.

Akü durduk yere neden biter?

İlk kontrol edilecek yerler arasında elektrik tesisatı vardır.Herhangi bir kaçak olasılığı için cihaz ile detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir. Teyp tesisatı, merkezi kilit tesisatları, lpg geçiş anahtarlarında kaçak kontrolleri yapılmalıdır.

Kontak kontrolü yapılmalıdır. Bazı durumlarda kontak açık kalabilmekte ve aküyü bir günde bitirebilmektedir. Bu gibi durumlarda akü 6-7 saat içinde boşalır ve marş basmaz hale gelir.

Kaçak yoksa alttaki maddelere geçebilirsiniz.

Şarj dinamosunda diyotlar vardır ve bu diyotlar yandığı zaman akü durduk yere boşalır ve marş çeviremez hale gelir. Herhangi bir oto elektrik ustasına giderek şarj dinamosunu ölçtürmek istiyorum diyebilir ve akünüzün sürekli bittiğini söyleyerek gerekli kontrolleri yaptırabilirsiniz.

Akü çok eskiyse artık şarj edilemez hale gelir ve sürekli boşalır. Bu durumda yenisi alınmalıdır.

Araç Akünüzün Zayıflamış veya Bitmiş Olduğuna Dair Belirtiler Nelerdir?

Akü Neden Biter? Akü Bitince Araba Çalışır mı?

Eğer akünüz biterse aracınızın çalışması imkansız hale gelir. Hatta böyle bir sorun yaşadığınız zaman bir çekici çağırmanız veya başka birinden araç almanız gerekebilir. Arabanızın aküsünün neden bittiğine dair sorularınız varsa veya akü bittiğinde aracınızın çalışmadığını fark ettiyseniz aracınızın kaputunu açarak kontrol etmenizde fayda vardır. Bir araba aküsü birkaç nedenden dolayı bitebilir. Aracınız birkaç gündür rölantide duruyorsa, akünün bitmesi olağan bir durumdur. Bir araba ne kadar uzun süre kullanılmadan durursa, bu sorunu yaşamanız o kadar olasıdır. Aküsü bozuk araç çalışmaz. Böyle durumlarda akünüze farklı bir araçtan takviye yaptırmanız bu sorunu çözebilir.

Akü Neden Biter? Akü Bitince Araba Çalışır mı?

Araba kaç gün çalışmazsa akü boşalır?

Arabanın aküsünün bitmesine neden olabilecek nedenler arasında alternatör arızası ilk sıralarda yer alır. Böyle durumlarda alternatör, aküyü şarj etmek için yeterli güç üretmiyor olabilir. Bu, çoğunlukla bir araç rölantideyken veya uzun süre düşük hızlarda çalışırken olur. Bir de alternatör kayışı gevşemiş veya hasar görmüş olabilir. Bu da düzgün şekilde şarj olmasını ve kullanımdan sonra akünüzü tam olarak şarj etmesini engelleyebilir. Alternatörün yaşı veya aşırı şarj ve aşırı ısınma gibi zamanla arızaya yol açabilecek diğer faktörler nedeniyle onarıma veya değişime ihtiyacı olabilir. Bundan dolayıdır ki aracınızın bakımını düzenli aralıklar halinde yaptırmanız bu tarz sorunların üstesinden gelmenizi mümkün kılar.

Araba kaç gün çalışmazsa akü boşalır?

Araç Akünüzün Zayıflamış veya Bitmiş Olduğuna Dair Belirtiler Nelerdir?

Özellikle aracınızı ilk çalıştırdığınız zaman güçlük yaşıyorsanız; aküden şüphelenmeniz gayet olağandır. Arabanızda anahtarı çevirdiğinizde hiçbir şey olmuyorsa, bunun nedeni genellikle akünün bitmesidir. Bir araba aküsünün bitmesinin en yaygın nedenlerinden biri, alternatör tarafından düzgün bir şekilde şarj edilmemesidir. Bu, şarj sisteminizle ilgili bir elektrik sorunu olduğunda veya alternatörün kendisinde bir şeyler ters gittiğinde meydana gelebilir. Şayet aracınızın elektrikle çalışan parçaları çalışmıyorsa, akünüz bitmiş olabilir. Ayrıca aracınızın farları çok cansızsa böyle durumlarda da akünüzün zayıfladığını düşünebilirsiniz. Bir de aracınızı stop ettirdikten sonra tekrar çalıştıramıyorsanız; böyle durumlarda da akünüzün zayıfladığını düşünebilirsiniz!

Yorum yapın