Akü Sabaha Kadar Bitiyor ve Araç Çalışmıyor mu?

Fazlasıyla can sıkan araç arızaları arasında yer alan akü bitme sorunu bir çok otomobilin başına gelmiştir. Akü 1 günde bitiyor gibi yüzlerce araştırmalar yapılmış ve bu bilgiler doğrultusunda işten anlayan bir servise danışılmıştır. Akü durduk yere bitiyor ve çalıştığında normal bir şekilde gidiyorsa arızanın bulunması için detaylı bir kontrol uygulanmalıdır. Birçok kullanıcı bu durumlarda yeni akü almaktadır ve bir sonraki gün yeni akü boşalmaktadır.

Bu gibi durumlarda maddi olarak zarara girmemek için işini iyi yapan bir elektrik ustasına veya servisine gidip kaçak testi yaptırmalısınız. Akü hiçbir zaman kendiliğinden bitmez. Kendiliğinden boşalıyorsa kesinlikle araçta bir sorun vardır ve bunun giderilmesi gerekir.

Akü durduk yere neden biter?

İlk kontrol edilecek yerler arasında elektrik tesisatı vardır.Herhangi bir kaçak olasılığı için cihaz ile detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir. Teyp tesisatı, merkezi kilit tesisatları, lpg geçiş anahtarlarında kaçak kontrolleri yapılmalıdır.

Kontak kontrolü yapılmalıdır. Bazı durumlarda kontak açık kalabilmekte ve aküyü bir günde bitirebilmektedir. Bu gibi durumlarda akü 6-7 saat içinde boşalır ve marş basmaz hale gelir.

Kaçak yoksa alttaki maddelere geçebilirsiniz.

Şarj dinamosunda diyotlar vardır ve bu diyotlar yandığı zaman akü durduk yere boşalır ve marş çeviremez hale gelir. Herhangi bir oto elektrik ustasına giderek şarj dinamosunu ölçtürmek istiyorum diyebilir ve akünüzün sürekli bittiğini söyleyerek gerekli kontrolleri yaptırabilirsiniz.

Akü çok eskiyse artık şarj edilemez hale gelir ve sürekli boşalır. Bu durumda yenisi alınmalıdır.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.