Bozuk Akü Nasıl Anlaşılır?

Bozuk akü nasıl belli olur? Başlıklı yazımızda, araçlarımızın en önemli parçalarından olan ve çalışma esnasında olmazsa olmazlarından biri olan akülerin, bozuk olduğunu anlamanın yollarına değineceğiz.

Marşı çevirdikten sonra aracın çalışmaması durumunda akla ilk gelen arıza, akü kaynaklı sorunlardır. Ancak aracın bu şekilde her çalışmaması, doğrudan aküyle alakalı olmayıp aküyle bağlantılı olan marş dinamosu ve farklı nedenlerle de görülebilir.

Bozuk Akü Nasıl Anlaşılır?

Bozuk akünün anlaşılması için, uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle aracın marşını çevirdiğiniz halde araç çalışmıyorsa, ilk sorgulanması gereken parça, doğal olarak akü olmalıdır.

Bunu anlamanın en kolay yolu ise, başka bir araçtan kendi aracınıza takviye atarak aracı çalıştırmaktır.

Diğer bir araçtan takviye attığınızda aracınız doğrudan çalışırsa, akünün arızalı olma olasılığı daha da artmaktadır. Ancak böyle durumların hepsinde, akünün arızalandığı düşünülmemelidir. Çünkü akünün boşalması bir arıza olmayıp, doldurulduktan sonra düzelebilecek bir durumdur.

Akü boşalması, araç stop ettikten sonra farların açık kalması gibi nedenlerle ortaya çıkar. Eğer ki aracınızı çalıştırıp biraz yol gittikten sonra park ettiğinizde yeniden çalıştıramıyorsanız, akünün ömrünün tamamlandığına veya farklı sorunların varlığına dair şüphe duyabilirsiniz.

Akünün zayıf olması durumunda, öncelikle aküyle çalışan sistemler üzerinde belirgin işaretler ortaya çıkar. Son olarak ise, aracın çalışması biraz geç olur. Bu durumun ilerlemesi yani akünün kendini şarj etme özelliğini kaybetmesi durumunda, diğer denemelerinizde marşın hiç almaması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Bozuk akü nasıl belli olur? Sorusuna, maddeler halinde cevap verecek olursak, şu detaylara değinebiliriz.

Akü arızası nasıl anlaşılır

• Gösterge ekranındaki ışıkların, kontak açıldığında çok soluk yanması akünün bitmek üzere olduğuna ya da bozuk olduğuna bir işarettir.

• Kontağa basılmasına rağmen aracın hiç çalışmaması veya zor çalışması, yine aynı şekilde bozuk bir aküye ya da şarjın bitmesine önemli bir işarettir.
• Akünün aşırı ısınması
• Asitli su renginde yoğun koyulaşmanın görülmesi
• Aşırı ısınmaya bağlı olarak, asitli su seviyesinin daha çabuk düşmesi
• Gaza basıldığında, araç farlarının kırpma yapması
Gibi farklı işaretler, bozuk akü nasıl anlaşılır? Sorusunun cevapları arasında yer almaktadır.

Motoru çalıştırırken uzun süre ve sürekli marş yapılırsa akünün bitmesi normal sayılmaktadır. Sıkça yapılan marşlarda akünüz sıfır dahi olsa kısa sürede zayıflamaya başlayacaktır. Bu gibi durumlarda akü arızalı demek yanlış olacaktır.

Yorum yapın