Akü Lambası Neden Yanar?

Araçlarda her ne kadar bakım yaptırılıp düzenli kullanılmaya çalışılsa da arızalar sürekli devam edebiliyor. Otomobil arızalarına sadece motorda olan bir sorun veya kullanıcı değil, iklim şartları da sebep olabiliyor. Otomobil arızalarından biri olan akü lambasının yanması, neden olur? Akü lambası neden yanar?

Akü Lambası Neden Yanar?

Araçlarda olan ve en sık görülen arızalardan biri de akü lambasının yanmasıdır. Eğer aracınızda bugüne kadar akü lambasının yandığını görmemiş ve otomobile binip kontağı açtığınızda ilk defa karşınıza çıkıyorsa, bunun birkaç farklı sebebi olabilir. İlk olarak yapmanız gereken biraz beklemeniz olacaktır. Eğer birkaç saniye beklemenize rağmen akü lambası hala sönmemiş ise marşa basın. Şarj dinamosunun diyotlarında sorun olduğunda ise akü lambası sönük yanıyordur. Sönük yanma durumlarında yolda kalma durumu hemen yaşanmaz fakat ustaya gitme konusun da  hızlı olmanız da gerekebilir.

Aracınız marşı alıyor fakat çalışmıyorsa, akü kutup başları oksitlenmiş olabilir. Araçtan elektriği keserek eğer anlıyorsanız kutup başlarını temizleyin ve tekrar marşa basın. Büyük ihtimalle akü lambası sönecek ve aracınız marş alıp çalışacaktır.

Akü ışığı nasıl söner?

Akü ışığı yanması genellikle şarj dinamo sorunlarında baş gösterir. Herhangi bir elektrik ustası dinamoyu sökerek bakımlarını yapar. Üzerinde ki alternatör arızasında, kömür zayıflamalarında şarj ışığı yanabilmektedir. Bunların bakımı dahilinde şarj ışığı sönecek ve uzun bir süre tekrarlamayacaktır. Şarj dinamo bakımı ortalama bir arabada tak sök tamir işcilik dahil 150-300 tl arasındadır.

Araç Marş Almıyor

Eğer yukarıda anlatılanların dışında aracın kontağını çevirdiğiniz halde hiç marş almıyor ise büyük ihtimalle akünüz bitmiştir. Akü lambası neden yanar sorusunun en sık karşılaşıldığı durumlardan biri de akünün bittiğinin farkında olmamaktır. Bunun için yapmanız gereken yeni bir akü almak olacaktır. Akünüzü yeni değiştirdiğiniz halde araçta şarj lambası yanıyor ise bunun çözümünü sizin bulmanız yüksek ihtimal olmayacaktır. Araçta akü lambasının yanması sorunu için en yakın ustaya haber vermeniz ve bilgisayar ortamında arızanın tespit edilmesi gereklidir.

Akü Lambası Kırmızı Yanıyor İse Başka Nedenleri Nelerdir?

Akü Lambası Kırmızı Yanıyor, Etkileri Nelerdir?

Eğer akü lambanız kırmızı yanıyorsa akünüzde bir sorun var demektir. Özellikle aracınız hareket halindeyken akü lambanız kırmızı yanıyorsa arabanızın gerekli olan şarjı yapmadığını söyleyebiliriz. Böyle durumlarda akünüz artık işlevini yerine getiremiyor demektir. Üstelik akünüz aracınız hareket halindeyken kırmızı olarak yanıyorsa bu akünüzün şarj olmadığı bunun yerine arabanızın doğrudan aküde yer alan elektriği harcadığı anlamına gelir. Bundan dolayıdır ki akü lambası kırmızı yandığında akünüz tamamen bitinceye kadar elektriğiniz olur. Sonrasında yolda kalırsınız. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman aracınızı stop etmeden size en yakın olan elektrikçiye gitmenizde fayda vardır.

Akü Lambası Kırmızı Yanıyor, Etkileri Nelerdir?

Akü Lambası Kırmızı Yanıyor İse Başka Nedenleri Nelerdir?

Akü lambasının kırmızı yanması demek aynı zamanda aracınızda şarj durumunun var olduğu anlamına gelir. Bu tarz bir sorunun var olması demek aynı zamanda aracınızla yolda kalma riskinizi de arttıracaktır. Aracınız çalıştığı halde akünüzde kırmızı ışık yanıyorsa; artık akünüz aracınızdan güç alarak şarj olmuyor demektir. Böyle durumlarda aracınızın V Kayışında bir sorun yaşayabilirsiniz. Yani V kayışı koparsa veya V kayışı gevşeyecek olursa artık aracınız akünüzü şarj etmeyecektir. Böyle durumlarda her şey V kayışından kaynaklanmıyor olabilir. Kimi zaman akü kablo bağlantılarının da kontrol edilmesi bu tarz sorunların çözümüne de etki etmektedir. Bir de akünüz şarj olmuyorsa akünüzü de kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Yorum yapın