Akü Lambası Neden Yanar?

Araçlarda her ne kadar bakım yaptırılıp düzenli kullanılmaya çalışılsa da arızalar sürekli devam edebiliyor. Otomobil arızalarına sadece motorda olan bir sorun veya kullanıcı değil, iklim şartları da sebep olabiliyor. Otomobil arızalarından biri olan akü lambasının yanması, neden olur? Akü lambası neden yanar?

Akü Lambası Neden Yanar?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Araçlarda olan ve en sık görülen arızalardan biri de akü lambasının yanmasıdır. Eğer aracınızda bugüne kadar akü lambasının yandığını görmemiş ve otomobile binip kontağı açtığınızda ilk defa karşınıza çıkıyorsa, bunun birkaç farklı sebebi olabilir. İlk olarak yapmanız gereken biraz beklemeniz olacaktır. Eğer birkaç saniye beklemenize rağmen akü lambası hala sönmemiş ise marşa basın. Şarj dinamosunun diyotlarında sorun olduğunda ise akü lambası sönük yanıyordur. Sönük yanma durumlarında yolda kalma durumu hemen yaşanmaz fakat ustaya gitme konusun da  hızlı olmanız da gerekebilir.

Aracınız marşı alıyor fakat çalışmıyorsa, akü kutup başları oksitlenmiş olabilir. Araçtan elektriği keserek eğer anlıyorsanız kutup başlarını temizleyin ve tekrar marşa basın. Büyük ihtimalle akü lambası sönecek ve aracınız marş alıp çalışacaktır.

Akü ışığı nasıl söner?

Akü ışığı yanması genellikle şarj dinamo sorunlarında baş gösterir. Herhangi bir elektrik ustası dinamoyu sökerek bakımlarını yapar. Üzerinde ki alternatör arızasında, kömür zayıflamalarında şarj ışığı yanabilmektedir. Bunların bakımı dahilinde şarj ışığı sönecek ve uzun bir süre tekrarlamayacaktır. Şarj dinamo bakımı ortalama bir arabada tak sök tamir işcilik dahil 150-300 tl arasındadır.

Araç Marş Almıyor

Eğer yukarıda anlatılanların dışında aracın kontağını çevirdiğiniz halde hiç marş almıyor ise büyük ihtimalle akünüz bitmiştir. Akü lambası neden yanar sorusunun en sık karşılaşıldığı durumlardan biri de akünün bittiğinin farkında olmamaktır. Bunun için yapmanız gereken yeni bir akü almak olacaktır. Akünüzü yeni değiştirdiğiniz halde araçta şarj lambası yanıyor ise bunun çözümünü sizin bulmanız yüksek ihtimal olmayacaktır. Araçta akü lambasının yanması sorunu için en yakın ustaya haber vermeniz ve bilgisayar ortamında arızanın tespit edilmesi gereklidir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.