Airbag Lambası Neden Yanar?

Aracınızı çalıştırdığınızda veya yolda giderken hava yastığı arıza lambası yanıyorsa, bu sorunu önemsemeli, çözüm bulmalısınız. Çünkü güvenlik açısından en önemli donanımlardan biri hava yastıklarıdır. Olası bir kazada açılmaması, büyük bir sorun teşkil eder. Airbag ışığı yanıyor ve sönmedi ise bu yazımızda olası sebepleri hakkında bilgi vereceğiz.

Airbag Işığı Neden Yanar

Araç her çalıştırıldığında bilgisayar sistemi kontrol ettiğinden, tüm sistem gibi airbag ışığı da kontrol edilir. Birkaç saniye bu ışık yanar, bir sorun yoksa söner. Sönmezse bir sorun var demektir.
En yaygın sebep bir konektörün içindeki arızadır. Airbag kontrol ünitesinin toleransı düşüktür. Ufak bir hatada ışığı tetikler.
Araçlarda ön koltukta bir sensör bulunur. Ağırlığa duyarlı olarak çalışan bu sensörde bir arıza oluşması da ışığın yanmasına sebebiyet verebilir.

Araç aküsünün zayıflaması ve bitmesi de bu problemi tetikleyebilir. Akü tamamen şarj edildiğinde veya yenisi ile değiştirildi inde problem çözülebilir.
Ön koltukları sık sık hareket ettiriyorsanız bu koltukların altında da konnektörler bulunduğundan, yıpranma sonucu arızalara neden olabilir.
Ayrıca birçok farklı sebebi vardır. Arızayı tespit etmenin en iyi yolu, bir tarayıcı yardımı ile sistemi kontrol edip, arıza koduna bakmaktır.

Airbag Işığı Yanarken Hava Yastıkları Çalışır Mı?

Hava yastığı arıza lambası yanarken araç sürülebilir fakat güvenli değildir. Işığın yanması, olası bir kazada hava yastıklarının açılmayacağını gösterir. Bu sebeple mümkün olan en kısa zamanda bu sorunu çözmelisiniz.

Airbag ışığı nasıl Söndürülür

Airbag arıza ışığını sıfırlamayı deneyebilirsiniz.
Anahtarı takın ve ON konumuna getirin.
Işığın 7 saniye yanıp sonra sönmesi gerekir. Takip edin söndükten sonra kontağı hemen kapatın.
5 saniye aralıklarla bu işlemi 2 kez tekrar edin.
Bu yöntem ışığı söndürebilir. Güvenliğiniz açısından önemli olduğundan, problemi kendiniz çözemezseniz, en kısa zamanda mutlaka aracınızı servise götürün.

Airbag açmış araba tamir edilir mi?

Airbag tamiri fiyatı ne kadar?

Airbag tamiri fiyatları ortalama 3bin TL ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Burada tamir işleminin ayrıntıları fiyatlandırmada etkili olmaktadır. Çünkü Airbag tamiri söz konusu olduğu zaman hava yastığıyla sensör onarımı da karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada sensör fiyatlarının da ortalama 500 ile bin TL arasında olduğunu ifade edebiliriz. Hava yastıkları sizi bir çarpışma anında yaralanmalardan korumak için tasarlanmıştır. Hava yastığınız açılırsa, aracı mümkün olan en kısa sürede tamir ettirmeniz önemlidir. Sürücü yan hava yastığı düzgün çalışmadığı takdirde ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bundan dolayıdır ki Airbag tamiri sürüş güvenliği konusunda kritik bir öneme sahiptir.

Airbag lambası yanan araç muayeneden geçer mi?

Airbag açmış araba tamir edilir mi?

Airbag açmış bir araç uygun koşullarda tamir edildiği zaman kullanılabilir. Ancak patlamış bir airbag tekrar kullanılmaz. Airbag tamiri, bir hava yastığı sisteminin sensörünü veya kablo demetini değiştirmeyi ve açılma sayacını sıfırlamayı içermektedir. Bu, hava yastıklarının ihtiyaç duyulduğunda düzgün bir şekilde açılmasını sağlar. Bunun için birkaç onarım yaptırmanız gerekebilir. Aracınızın hava yastığı onarımına ihtiyacı olup olmadığından emin değilseniz, inceleme için hemen bir tamirciye götürmenizde fayda vardır. Airbag tamiri, bir aracın hava yastığı sistemini onarma işlemidir. Hava yastığı sistemleri, bir kaza durumunda araçta bulunanları korumak için tasarlandıklarından önemli bir ekipmandır.

Airbag açmış araba tamir edilir mi?

Airbag lambası yanan araç muayeneden geçer mi?

Bir araçta Airbag lambası yanıyorsa bu araç muayeneden geçebilir. Ancak Airbag lambasının yanması bir araç için hafif kusur olarak kontrol listesine not edilecektir. Bütün bu bilgiler ışığında Airbag lambası yanan bir aracın muayeneden geçmesinde herhangi bir sorun bulunmaz. Airbag, bir aracın ömrü boyunca yalnızca bir kez açılacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu parça düzgün açılmazlarsa değiştirilebilirler. Airbag açıldığında, doğrudan ve hatta yakın mesafeden bir yolcuya çarparlarsa ciddi yaralanmalara neden olabilirler. Bu nedenle, aracıyla ilgili bir kaza geçiren herhangi bir kişinin, arabasının hava yastığı sisteminde hasar olup olmadığını kontrol etmesi için derhal kalifiye bir tamirciyle iletişime geçmesi hayati önem taşmaktadır.

Yorum yapın