Airbag Lambası Neden Yanar?

Aracınızı çalıştırdığınızda veya yolda giderken hava yastığı arıza lambası yanıyorsa, bu sorunu önemsemeli, çözüm bulmalısınız. Çünkü güvenlik açısından en önemli donanımlardan biri hava yastıklarıdır. Olası bir kazada açılmaması, büyük bir sorun teşkil eder. Airbag ışığı yanıyor ve sönmedi ise bu yazımızda olası sebepleri hakkında bilgi vereceğiz.

Airbag Işığı Neden Yanar

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Araç her çalıştırıldığında bilgisayar sistemi kontrol ettiğinden, tüm sistem gibi airbag ışığı da kontrol edilir. Birkaç saniye bu ışık yanar, bir sorun yoksa söner. Sönmezse bir sorun var demektir.
En yaygın sebep bir konektörün içindeki arızadır. Airbag kontrol ünitesinin toleransı düşüktür. Ufak bir hatada ışığı tetikler.
Araçlarda ön koltukta bir sensör bulunur. Ağırlığa duyarlı olarak çalışan bu sensörde bir arıza oluşması da ışığın yanmasına sebebiyet verebilir.

Araç aküsünün zayıflaması ve bitmesi de bu problemi tetikleyebilir. Akü tamamen şarj edildiğinde veya yenisi ile değiştirildi inde problem çözülebilir.
Ön koltukları sık sık hareket ettiriyorsanız bu koltukların altında da konnektörler bulunduğundan, yıpranma sonucu arızalara neden olabilir.
Ayrıca birçok farklı sebebi vardır. Arızayı tespit etmenin en iyi yolu, bir tarayıcı yardımı ile sistemi kontrol edip, arıza koduna bakmaktır.

Airbag Işığı Yanarken Hava Yastıkları Çalışır Mı?

Hava yastığı arıza lambası yanarken araç sürülebilir fakat güvenli değildir. Işığın yanması, olası bir kazada hava yastıklarının açılmayacağını gösterir. Bu sebeple mümkün olan en kısa zamanda bu sorunu çözmelisiniz.

Airbag ışığı nasıl Söndürülür

Airbag arıza ışığını sıfırlamayı deneyebilirsiniz.
Anahtarı takın ve ON konumuna getirin.
Işığın 7 saniye yanıp sonra sönmesi gerekir. Takip edin söndükten sonra kontağı hemen kapatın.
5 saniye aralıklarla bu işlemi 2 kez tekrar edin.
Bu yöntem ışığı söndürebilir. Güvenliğiniz açısından önemli olduğundan, problemi kendiniz çözemezseniz, en kısa zamanda mutlaka aracınızı servise götürün.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.