Hava Yastığı (Airbag) Tamir Edilir mi? Fiyatları Ne Kadar ?

Güvenlik günümüz dünyasında nerede ise hayatın tüm alanlarında önemli bir iş kolunu temsil ediyor. Otomobil sektöründe ise güvenlik dendiği zaman akla gelen ilk unsurlardan biri emniyet kemerleri ve diğeri ise hava yastıklarıdır. Özellikle airbag veya Türkçe kullanımı ile hava yastıkları çoğu zaman can kurtarıcı özelliklere sahip olabiliyorlar.

Airbag tamiri fiyatları ne kadar? Tamir yöntemi sağlıklı mı?

Herhangi bir kaza anında özellikle darbeye bağlı otomobil kazalarında hava yastıklarınız açılır. Hava yastıklarınızın tam anlamıyla işe yaraması için emniyet kemerlerinizin (arka koltuk yolcuları da dahil) takılı olmasına özen göstermeniz hayat kurtarıcı olacaktır.

Patlak Airbag Tamiri Fiyatları 2023

Hava yastıkları tek kullanımlık olacak şekilde üretilmektedir. Bu sebeple açıldıkları zaman tamir yöntemi bazı yerler de yapılsa da hiç tavsiye edilmeyen sağlıksız ve güvenliksiz bir yöntemdir. Hava yastığı tamiri yerine komple bileşenleri sıfırlamak ve yeni hava yastığı almak en mantıklı yol olacaktır. Airbag tamiri fiyat bilgisi araştıran kullanıcılara tavsiyemiz o ki kesinlikle bu yönteme başvurmayınız.

Hava yastıkları bir kaza anında açıldıysa, aracınız halen kullanılabilir durumdaysa ve motor, kaporta tamiri gibi işlemler de tamamlandıysa yeniden tamiri mümkün olabilmektedir. Açılan bir hava yastığının tamiri pek mümkün olmayacağını unutmayarak eğer ustanıza güvenmiyorsanız airbag tamirini kesinlikle yaptırmayınız.

Genel olarak yapılması gereken güvenliğiniz için airbaglerin tamir edilmesi değil yenilenmesidir. Otomobiline göre işçilikte işin içine girdiği zaman epeyi kabarık bir fatura karşınıza çıksa da güvenliğiniz için gerekli düzenlemeyi yaptırmanızı öneririz.

Aynı zamanda hava yastığı tamirinde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise hava yastığının çıkış yaptığı yani patlama öncesi durduğu yerin tamiratıdır. Daha iyi bir örnek vermek gerekirse arabanızın torpido, konsol denilen bölümden patladığını düşünelim, burada yapılan bir hava yastığı tamiratı araç iç konsolunun yeniden takılmasını yenilenmesini gerektirecektir. Bu tamiri yapan bazı yerler ucuz ürünler kullandığından, sıfır airbag takılsa bile yeni bir kaza anında takılan konsolun hava yastığının açılmasına izin vermemesi gibi durumlarla karşılaşılacaktır. Siz siz olun bu tür güvenliği ilgilendiren işlerde masraftan kaçmayın ve ustanızı iyi seçin.

Airbag açmış araba perte çıkar mı?

Airbag tamirli araç alınır mı?

Genel olarak airbag açılan araçlar ağır hasar kayıtlı listesine dahil edilmektedir. Şayet ikinci el bir araç arıyorsanız, hava yastığının açılması için tamir edilmiş bir araba satın almayı düşünebilirsiniz. Bir hava yastığının açılmasını onarmanın maliyeti genellikle değiştirmenin maliyetinden daha azdır. Dolayısıyla bu cazip bir seçenek olabilir. Ancak bu aşamada airbag tamirli bir araç satın alacaksanız mutlaka bu işlemin nerede yapıldığına dikkat ediyor olmanız gerekir. Airbag tamiri şayet servis tarafından yapılmışsa bu tür tamiratlarda herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Sonuç olarak hava yastığı onarımı olan bir araç satın almak mümkündür. Ancak dikkatli olmalısınız. Çünkü orijinal parçalarla aynı kaliteyi sunduğunu iddia eden ancak düşük kaliteli ürünler sunan birçok farklı tamirhane vardır.

Airbag tamirli araç alınır mı?

Airbag tamiri güvenilir mi?

Elbette ki tüm tamirciler hava yastıklarını tamir etmede diğerleri kadar iyi değildir. Onarımınızın kalitesiyle ilgili endişeleriniz varsa, tamircinize arabanızda onarım yapmasına izin vermeden önce bu tür işlerde deneyimleri olup olmadığını sormalısınız. Çünkü bu tarz tamiratlar can güvenliğinizi doğrudan etkilemektedir. Hava yastığı, bir kaza sırasında hayat kurtarmak ve yaralanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Ancak çok erken veya çok geç devreye girerse yarardan çok zarar verebilir. Şayet bir şekilde aracınızın airbagi açılmışsa böyle bir durumda aracınızın ağır hasarlı olma durumu vardır. Aracınızı kullanmaya devan edecekseniz airbag tamiri yaptırmanız gerekir. Bunun için mutlaka alanında uzman olan bir servisi tercih ediyor olmanız gerekir. Ancak bu sayede güvenli bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz.

Airbag tamiri güvenilir mi?

Airbag açılması ağır hasar mı?

Evet, aracınızda airbag açılmışsa bu ağır hasar kaydı anlamına gelir. Hava yastığı şiddetli bir çarpışmada açılırsa, sadece açılan hava yastığından daha fazla hasar olabilir. Bazı durumlarda, bu, bir hurdalıktan veya başka bir kaynaktan yedek parça gerektirecektir. Ancak açılan hava yastığının ötesinde fazla bir hasar yoksa, tamirciniz başka bir aracın herhangi bir parçasını değiştirmek zorunda kalmadan aracı tekrar güvenli hale getirmek için gereken her şeyi yapabilir. Günümüz itibariyle karşılaştığımız ağır hasarlı araçların pek çoğu airbag açıldığı için bu listeye girmiştir. Yani herhangi bir şekilde aracınızda airbag açıldığında bu perte çıkması anlamına gelebilir.

Airbag açılması ağır hasar mı?

Airbag açmış araba perte çıkar mı?

Günümüz itibariyle bir aracın airbaglari açılmışsa bu otomatik olarak aracın pert listesine eklenmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte aracınız pert olmuşsa elbette ki aracınızın bu aksamını tamir ettirerek kullanabilirsiniz. Ancak sonrasında herhangi bir kaza durumu yaşanırsa herhangi bir maliyet ortaya çıktığı zaman ortaya çıkan bu maliyetlerin tamamı araç sahibine yüklenmektedir. Yine de, bir hava yastığı açıldıktan sonra arabanızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, hasarın ne kadar şiddetli olduğuna ve nerede meydana geldiğine bağlı olarak, onarımlar doğru bir şekilde yapılana kadar arabayı sürmemek en iyisidir.

Yorum yapın