Yumuşak ve Konforlu Amortisör Markaları

Bu konumuzda siz kullanıcılara amortisör markalarının hangisinin yumuşak, hangisinin sert süspansiyona sahip olduğunu anlatmak istedik. En  yumuşak ve en konforlu amortisörlerin faydaları veya en sert amortisörlerin faydalarından bahsedeceğiz. Her kullanıcının araçlarında amortisör tercihi farklı olabilmektedir. Bazısı yumuşak amortisör tercih ederken bazısı da sert amortisörler tercih edebilmektedir. Amortisörler yağlı ve gazlı olarak ikiye ayrılırlar.

Hangi marka amortisörlerin, nasıl olduğunu ve özelliklerinin ne olduğunu altta görebilirsiniz. Düzgün kullanımlarda tüm amortisörlerin ömrü oldukça fazladır. Araçlarda sürüş konforunu iyileştirmek adına ve yoldan kaynaklanan titreşimleri, ani şok ve salınımları sönümleyen parçaya verilen ad süspansiyon sistemidir. Amortisörler de bu görevi başarı ile yapmak adına üretilmişlerdir.

En kaliteli amortisör markaları

Monroe: Yumuşaklık ve konfor için tercih edilir.( yumuşak amortisörler yol tutuşunu olumsuz yönde etkiler )   kyb vs monroe araştırması yapıldığında ise Monroe’nin fiyat performans ürünü olduğu anlaşılmaktadır.

KYB: Spor kullanım ve yol tutuşu için oldukça güzel bir markadır. ( yol tutuşu ciddi anlamda olumlu yönde artar )

Tokico: Yol tutuşu ve spor kullanım isteyenlere özel kaliteli bir amortisördür.  SACHS: Birçok markanın orijinal ekipmanı arasında yer alır.
Bu amortisörler uzun ömürlü ve yol tutuşu için tercih edilirler.
Yağlı amortisörler, gazlı amortisörlerden biraz farklıdır. Gazlılara göre daha yumuşaklardır. Fakat bu yumuşaklık her kadar konforlu gibi algılansa da beraberinde yol tutuşunu kötü etkilemektedir. Amortisörün yumuşak olması, konforu iyileştirir fakat yol tutuşunu da önemli oranda azaltır. Gazlı amortisörler ise her anlamda olumlu sonuçlar elde etmektedir. Yol tutuşu ve spor kullanım için tavsiye edilir. Uzun ömürlü olması ve yeni birçok markalarda gazlı amortisör kullanılması oldukça tercih sebebidir.

Burada siz değerli oto ayar kullanıcıları için en iyi 10 amortisörü markasını inceleyeceğiz. Ayrıca ileride aracınız için amortisör almaya karar verirseniz sizlere bakabileceğiniz rehber içeriğinde bir sunum hazırlamak için bu metni hazırlıyoruz. Otomobillerde bulunan amortisörler, yolu daha yumuşak hale getirmek amacıyla darbeyi emerler. Bu sayede sürücüye konfor sunarlar. Lastiklerden ve yaylarsan gelen tüm darbeyi emer ve konfor alanında elinden geleni yapar.

Bu amortisörler birçok otomobilde bulunan parçalar gibi arıza verebilirler. Başta yağ sızıntıları ile kendini belli eder. Sonrasında araçta daha fazla sekme ve zıplama eğilimleri görünmeye başlar. Araçlarda ki en önemli donanımlar arasında yer alan amortisör sistemleri ( shock absorber ) kullanıcının güvenliği ve konforu için çok önemlidir ve oluşacak herhangi bir hata da ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden amortisör bakımlarını aksatmamanız tavsiye edilir. Siz otomobil kullanıcıları için en iyi 10 amortisörü incelemeye karar verdik. Bu amortisörler gerçek anlamda konfor ve yol güvenliği için en iyiler arasında yer alıyor.

2023 yılının en iyi amortisörleri

1. Bilstein 5100 Serisi (Kararlı versiyon) Kaliteli darbe emiciler Kolay bozulmayan bir ürün Kolay montaj
2. KYB Monomax Gazlı Model (Kamyonlar ve SUV’lar için En İyisi) Büyük araçlar için en iyisi Eksrem arazilerde bile yüksek performans Harika darbe emilimi
3. KYB Excel-G Gazlı Model Piston ve silindiler oldukça dayanıklı Yol tutuşu mükemmel Ömür boyunca garanti
4. Monroe 911262 (Arka Amortisörler için) Yüksek kaliteli malzeme Ömür boyunca kısıtlı garanti Ağır arazi için uyumlu
5. KYB Gas-a-Just Gas Shock (Performans ve dayanıklılık) Havasız pistonlar Kararlı darbe emici sistem Büyük tekerler için tamamen uyumlu
6. Monroe MA822 (En İyilerden ) Hava ayarlı sistem Tüm yol şartlarına karşı etkili Yol tutuş ve darbe emici oldukça kaliteli
7. ACDelco 580-435 ( Önler için ) Fabrika kalitesinde en iyilerden Yüksek kalitlei malzemelerden üretilmiş
8. Bilstein Monotube  (Tutarlı ve Solmayan Performans) Kolay bozulmayan ürün Kolay montaj Hızlı pistonlar
9. Bilstein 24191203 (Tüm Arazi araçları için) Arazi araçları için çok iyi İsteğe göre ayarlama Yol tutuşunu mükemmel seviyede iyileştirir
   

1.  Bilstein 5100 Serisi – Genel olarak en iyi seçilen amortisör

Bilstein 5100
Bilstein 5100

Aracınız için en iyi amortisörlerden birini almak istiyorsanız doğru kararı vermişsiniz demektir. Bilstein 5100 serisi genel anlamda tüm araçlarda üstün performans gösteren kaliteli ürünlerden birisidir.

En uzun süre dayanıklılık ile kullanıcısına hizmet eden bu amortisörler ile artık zıplama ve rahatsız eden hiç bir şeyi yaşamayacaksınız. Birinci sınıf malzemeden üretilen bu amortisörler tercih etmemek için tek bir sebep bile yok.

Bu amortisörde kullanılan teknolojiler tamamen uzum ömürlü olması ve yoldaki prüzleri bile hissetmemeniz için hazırlanmıştır.

5100 modeli kullanıcına ömür boyu garanti ile gelmektedir. Oem ürün sertifikalıdır ve montajı oldukça basittir.

2.  KYB Monomax gazlı amortisör – Suv ve kamyonlar için üretilen model

 

KYB Monomax

Herhangi sıradan gazlı bir amortisörden tam %%0 fazlası performansı veren KYB Monomax amortisörleri suv ve kamyonet araçlarında ciddi derecede konfor ve yol tutuşu sergilemektedir. Özellikle araçlarınızı yükseltmek istiyorsanız bu amortisör tam anlamıyla uyum sağlayacak ve uzun süre hizmet verecektir.

Kolay kolay arıza yapmayan ve oldukça kararlı hareket eden bu amortisör sistemleri yılın en yumuşak amortisörü olmaktadır. KYB amortisörlerinin içine çamurdan ve paslardan korunması için özel bir plastik maddesi yerleştirilmiş ve bu sayede yabancı cisimlerden tamamen korunabilmektedir.

3.  KYB Excel-G   – Mükemmel kontrol sağlar

 

KYB Excel G serisi Amortisörler

KYB Amortisörleri genel anlamda en iyi sayılan amortisör markalarından birisidir. Özellikle Excel-G darbe emici, araçlarda fabrikanın sağladığı yol tutuşunu tam anlamıyla sunabilmektedir. Tutuş ve kontrol özellikleri sayesinde kullanıcına üstün bir yol performansı sağlamaktadır.

4.  Monroe 911262 – En İyi Arka Amortisör

Türkiye’ de birçok kullanıcı tarafından tercih edilen Monroe amortisörleri ciddi manada yol tutuşu ve yumuşaklık sağlayan markalardan birisidir. Birçok otomobile ise fabrikada Monroe marka amortisörler takılmaktadır.

Bu model arka tekerler için oldukça iyidir. Arkalara takıldığı andan itibaren yollarda bulunan en ufak taşları bile hissetmeyeceksiniz. Üstün performans ve yumuşaklılık sağlayan bu ürün gerçek anlamda inanılmazdır.

Amortisörde bulunan ASD valfi ile daha güvenli sürüş için hızlanma esnasında kendini yumuşak veya sert ayarlayabilme yeteneğine sahiptir.

5. KYB Gaz -a-Just Gazlı Amortisör

Otomobillerin genel performansını daha fazla arttırmak ve geliştirmek üzere üretilen bu amortisör modelleri çok iyi bir teknolojiye sahiptir. Tasarım olarak tek boru halindedir. Bu amortisörden tam performans alınabilmesi için büyük lastiklere sahip olunması gerekmektedir. Özellikle off-road sınıfındaki araçlar için birçok özelliğe sahiptir.

Yukarıda ki birçok amortisörden daha serttir ve bu yüzden büyük lastikler ile kullanıldığında güzel performans verebilmektedir.

6.  Monroe MA822 – Havalı Amortisör

Oldukça eskilere dayanan Monroe markası, her araca birbirinden harika süspansiyon sistemi geliştiren bir üreticidir. Konforlu bir sürüş deneyimi sunar ve oldukça fazla bir donanım ömrüne sahiptir.

Sürtünmeyi minimum seviyeye getirebilirler. Yaylanma beceresi oldukça güvenlidir ve yumuşak bir süspansiyondur.

7.  ACDelco 580-435 – En İyi Ön Amortisör

 

ACDelco 580-435

Ön tekerler için üretilen bu amortisör kamyonlar için üretilmiştir. Birçok arazide en iyi performansı sunması için geliştirilmiştir. Gerek sürtünmeyi minimuma indirmesi, gerek oldukça yumuşak olması bu amortisörü almak için tercih sebebidir.

Fabrika standartlarına tamamen uygun bir üründür. Hafif kamyonet tarzında ki araçlarda da güvenle tercih edilebilir.

8.  Bilstein Monotube – Uzun ömürlülük

Yukarıda bulunan birçok amortisör kadar kararlı olan bu modelde, her zaman kararlı ve oldukça fazla ömrü olan bir amortisör modelidir. Alacağınız amortisörün uzun yıllar dayanıklılık göstermesini istiyorsanız bu model tam istediğiniz biçimdedir.

9. Bilstein 24191203 – Tüm Arazi Araçları için

Herhangi bir otmobilde en iyi performansı gösteren Bilstein modeli oldukça güçlüdür. Yumuşak olduğundan ötürü çok ağır araçlarda tavsiye edilmemektedir. Genel olarak SUV kategorisinde ki modellere birebir uyumlu ve üstün performans ve yumuşaklılık sunan bir ürün olacaktır.

Aracınız yeni model ise kesinlikle amortisör değişimin de gazlı olanı tercih edebilirsiniz. Eski model araç kullanıyorsanız da artık araç belli bir yaşa geldiğinden dolayı konforlu olanı, yani yağlı amortisörü seçmeniz daha yararlı olacaktır. Kullanıcıların amortisörler için sordukları sorular:

Maysan amortisörleri nasıl?

Türkiye’de amortisör üretimi yapan ilk firmadır. Bütçe dostu amortisör almak istiyorsanız bu amortisörleri tavsiye edebilirsiniz.

Monroe Amortisörleri nasıl?

Bu amortisörler oldukça yaygındır. Dünyanın her yerinde, birçok araçta kullanılmaktadır. Birçok üreticinin de orijinal ekipmanı arasında yer alır. Monroe amortisör yorumları okunduğunda görüyoruz ki birçok kullanıcı oldukça memnundur.

Sachs Amortisörleri nasıl?

Birçok araç, üretim hattından Sachs marka amortisörler ile çıkmaktadır . Yüksek düzey kaliteli malzemelerden üretilmiştir. Oldukça uzun ömürlü ve kaliteli bir amortisördür. Sachs Amortisör yorumları her zaman olumlu olmuş ve kullanıcılar tarafından çok konforlu ve güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

KYB Amortisörleri nasıl?

Birçok modifiye sever ve spor araç kullananların tercihidir. Spor araç yapımında kesinlikle KYB markasını araştırabilirsiniz.

BOGE Amortisörleri nasıl?
BOGE Amortisörleri nasıl?

GM Amortisörleri nasıl?

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen amortisörler olarak karşımıza çıkan; GM amortisörleri, tümsekler ve çukurlar sırasında aracı yastıklamak için yağla doldurulmuş özel tasarımlarla desteklenmektedir. Araba bir engele çarptığında tüpün içindeki piston veya disk yukarı aşağı hareket ederek şoku emmektedir. Bu da aracınızda sürüş konforunu üst düzeyde sağlanmasını mümkün kılmaktadır. GM amortisörleri, aracınıza uyacak ve mümkün olan en iyi sürüş kalitesini sağlayacak şekilde yapılmıştır. Ayrıca dayanıklılık ve performans için tasarlanmıştır. Böylece onlara en çok ihtiyaç duyduğunuz anda işi yapacaklarına güvenebilirsiniz. Sonuç olarak GM amortisörlerinin üst düzeyde bir performansı ortaya koyabilecek bir kabiliyete sahip olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

GM Amortisörleri nasıl?
GM Amortisörleri nasıl?

Bilstein Amortisörleri nasıl?

Ülkemizde sıklıkla tercih edilen; Bilstein amortisörleri bugün piyasadaki en iyiler arasında yer alır. Bu amortisörler herhangi bir araca takılabilirler. Üstelik bu markaya ait amortisörler; aracınızın performansını büyük ölçüde artırır. Farklı araçların farklı arazi türlerine nasıl tepki verdiğini anlayan uzmanlar tarafından tasarlanmıştır. Almanya’da geliştirilmiş olan Bilstein amortisörler; ilk günden bu yana sektörde performans standardı belirliyor. Bilstein amortisörler, aracınıza yumuşak bir sürüş sağlarken yol tutuşunu ve kontrolü iyileştirecek şekilde tasarlandıklarından her zaman ilgi görmeyi de başarıyor. Ayrıca uzun ömürlü dayanıklılık sağlayan birinci sınıf malzemelerden yapıldıklarından oldukça popüler bir konumda yer almaktadır.

Bilstein Amortisörleri nasıl?
Bilstein Amortisörleri nasıl?

BOGE Amortisörleri nasıl?

BOGE amortisörleri, kendi kategorilerindeki diğer markalardan daha uzun ömürlü olmalarını sağlayan yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Bu tasarımlar; şoklar, kusurlara karşı ömür boyu garantilidir. BOGE amortisörleri, Avrupa’daki yarış takımlarında çalışma deneyimine sahip mühendisler tarafından Almanya’da tasarlanmış her zaman etkili çözümler ortaya koyma kabiliyetine sahip olan bir ürünlerdir. Özellikle olağanüstü konfor ve sürüş kalitesi sağlarken üstün kullanım ve kontrol sağlayacak üstün bir amortisör olarak dikkat çekici bir etkiye sahip olan bu ürünler; uzun ömürlü bir kullanım özelliğine de sahiptirler. Bir de bu markaya ait olan amortisörler; benzersiz teknolojisi, dayanıklılık veya performanstan ödün vermeden bu hedeflere ulaşmalarını sağlamaktadır!

Yorum yapın