Yedekleme aküsü arızası

Akü sistemleri zamanla zayıflayabilmekte ve gerekli önlemler alınmadığı taktirde arıza verebilmektedir. Mercedes markasında olan bu arızası kodunun çözümü oldukça kolay tespit edilebilmekte ve hemen çözülebilmektedir. Yedekleme aküsü arızası günümüz de sadece Mercedes marka otomobillerde yer almaktadır.

Mercedes Yedekleme Aküsü Nedir?

Araç teknolojileri her geçen gün ilerlemektedir. Özellikle Alman mühendisliği ile üretilen birçok araçta hayatımızı kolaylaştıran yenilikler her yıl geliştirilmeye devam etmektedir. Yedekleme aküsü de Mercedes araçlarında olan kullanışlı ve yararlı bir sistemdir.

Bu araçlarda 2 adet akü bulunmaktadır. Biri normal akü , diğeri ise yedekleme aküsüdür. Yedekleme aküsü genellikle start-stop gibi işlevleri sağlayan bir aküdür. Diğer birçok özelliğin elektriksel işlevleri de yedekleme aküsü tarafından kontrol edilmektedir. Bazı durumlar da yedekleme aküsü zayıflayabilmekte ve oksitlenme sebebiyle araç ekranında arıza olarak görülebilmektedir.

Yedekleme Aküsü Arızası

Bu aküler de zamanla zayıflayabilmekte ve arıza verebilmektedir. Araçta yedekleme aküsü arızası olduğunda ekranda hemen bir uyarı vermektedir. Bunun başlıca nedenleri arasında Yedekleme Aküsü separatörleri bozulmuş olabilmektedir. Ayrıca oksitlenme ve nem yapan yedekleme aküsü de arıza verebilmektedir.

Yedekleme aküsü arızası

Bu gibi bir durum yaşandığında Mercedes start stop çalışmama gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Çözümü ise bazı servislerde 8-10 saat arası yedekleme aküsünün şarj edilmesiyle ve değişimi ile olmaktadır Fakat bazı durumlarda şarj etmek de eski haline getirmemektedir. Bunun için en köklü çözüm yedekleme aküsü değişimi olacaktır.

Bu sorun en çok Mercedes W 205 serisinde görülmektedir. W205 yedekleme aküsü arızaları uzman bir servis tarafından kontrol edilmeli ve arızası varsa değişimi yapılmalıdır.

Yedekleme aküsü nerede?

Mercedes araçlarında yedekleme aküsü yan yolcu koltuğunda torpidonun alt tarafında yer alır. Bu parçaya ulaşabilmek için polen filtresi kapağının sökülmesi gerekir. Halıfleksi kaldırdığınız zaman karşınıza polen filtre kapağı çıkacaktır. Bunun titizlikle sökülmesi gerekmektedir. Sonrasında ise yedekleme aküsü karşınıza çıkacaktır. Bu sayede yeni aldığınız yedekleme aküsü montajını yapabilirsiniz.

Bazı Mercedes modellerinde ise hemen sol koltuk torpido içerisinde olabilmektedir. Modelden modele yedekleme aküsünün yeri değişmektedir.

Yorum yapın