Yedekleme aküsü arızası

Akü sistemleri zamanla zayıflayabilmekte ve gerekli önlemler alınmadığı taktirde arıza verebilmektedir. Mercedes markasında olan bu arızası kodunun çözümü oldukça kolay tespit edilebilmekte ve hemen çözülebilmektedir. Yedekleme aküsü arızası günümüz de sadece Mercedes marka otomobillerde yer almaktadır.

Mercedes Yedekleme Aküsü Nedir?

Araç teknolojileri her geçen gün ilerlemektedir. Özellikle Alman mühendisliği ile üretilen birçok araçta hayatımızı kolaylaştıran yenilikler her yıl geliştirilmeye devam etmektedir. Yedekleme aküsü de Mercedes araçlarında olan kullanışlı ve yararlı bir sistemdir.

Bu araçlarda 2 adet akü bulunmaktadır. Biri normal akü , diğeri ise yedekleme aküsüdür. Yedekleme aküsü genellikle start-stop gibi işlevleri sağlayan bir aküdür. Diğer birçok özelliğin elektriksel işlevleri de yedekleme aküsü tarafından kontrol edilmektedir. Bazı durumlar da yedekleme aküsü zayıflayabilmekte ve oksitlenme sebebiyle araç ekranında arıza olarak görülebilmektedir.

Yedekleme Aküsü Arızası

Bu aküler de zamanla zayıflayabilmekte ve arıza verebilmektedir. Araçta yedekleme aküsü arızası olduğunda ekranda hemen bir uyarı vermektedir. Bunun başlıca nedenleri arasında Yedekleme Aküsü separatörleri bozulmuş olabilmektedir. Ayrıca oksitlenme ve nem yapan yedekleme aküsü de arıza verebilmektedir.

Yedekleme aküsü arızası

Bu gibi bir durum yaşandığında Mercedes start stop çalışmama gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Çözümü ise bazı servislerde 8-10 saat arası yedekleme aküsünün şarj edilmesiyle ve değişimi ile olmaktadır Fakat bazı durumlarda şarj etmek de eski haline getirmemektedir. Bunun için en köklü çözüm yedekleme aküsü değişimi olacaktır.

YouTube video

Bu sorun en çok Mercedes W 205 serisinde görülmektedir. W205 yedekleme aküsü arızaları uzman bir servis tarafından kontrol edilmeli ve arızası varsa değişimi yapılmalıdır.

Yedekleme aküsü nerede?

Mercedes araçlarında yedekleme aküsü yan yolcu koltuğunda torpidonun alt tarafında yer alır. Bu parçaya ulaşabilmek için polen filtresi kapağının sökülmesi gerekir. Halıfleksi kaldırdığınız zaman karşınıza polen filtre kapağı çıkacaktır. Bunun titizlikle sökülmesi gerekmektedir. Sonrasında ise yedekleme aküsü karşınıza çıkacaktır. Bu sayede yeni aldığınız yedekleme aküsü montajını yapabilirsiniz.

Bazı Mercedes modellerinde ise hemen sol koltuk torpido içerisinde olabilmektedir. Modelden modele yedekleme aküsünün yeri değişmektedir.

Yedekleme Aküsü Fiyatları

Yedekleme Aküsü Fiyatları Ne Kadardır?

MODELFİYAT
MERCEDES BENZ W205 205 yedekleme aküsü1250 TL
12V100 AH BASIK TİP MUTLU AKÜ 2022 Üretimi1750 TL
Mercedes W205 Gerilim dönüştürücü W205 C serisi1100 TL
105 AGM DURACELL START-STOP MERCEDES C E CLS5700 TL
MERCEDES W202 C SERİSİ Akü Sacı1000 TL

Araçlarda kullanılan yedekleme akü, motoru çalıştırmak için kullanılabilen yüksek kapasiteli bir aküdür. Ayrıca marş aküsü veya yardımcı akü olarak da bilinir. Bu aküler, bir otomobilin ana çalıştırma sistemine bağlıdır ve şarj kaynağı olmadığında ona güç sağlar. Yedekleme aküsünün temel amacı, motor kapalıyken ana marş sisteminin tamamen boşalmasını önlemektir. Bu sayede aracınızı kontak anahtarını açmadan uzun süre park halinde bıraksanız bile kontak anahtarını açtığınızda yine rahatlıkla çalışacaktır. Böylece aracınızdaki sistemlerden kesintisiz bir şekilde yararlanmanız mümkün olacaktır.

Yedekleme Aküsü Fiyatları Ne Kadardır?

Yedekleme aküsünün temel işlevi, arabanızı çalışır durumda tutmaktır. Böylece arabanızı eve veya bir tamirciye tamir için çekilebilir. Bu tür bir cihaz, yardım beklerken arabanızın içindeki radyo veya DVD oynatıcı gibi bazı elektronik cihazları çalıştırmak istediğinizde de kullanışlıdır. Akü yedekleme sistemleri, araç sahipleri tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak yedekleme aküsü aracınızdaki elektronik donanımların kesintisiz ve üst seviyede bir performansı ortaya koyması için kritik bir öneme sahiptir.  Dolayısıyla bu aküde ortaya çıkan bir sorunun hızlı bir şekilde tamir edilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın