Yedek Su Deposunda Kaynama ve Fokurdama

Aracınızın su tahliye etmesine olanak sağlayan parça olan yedek su deposunun, motoru soğutma, basıncı kontrol alma gibi fonksiyonları vardır.

Eğer bu depoda bir fokurdama ya da kaynama gözlemlediyseniz, bunun birçok nedeni olabilir. İlk olarak Antifriz oranı azalması ya da bitmesi, suyun donma derecesini değiştirdiği gibi, kaynama derecesini de önemli ölçüde değiştirecektir. Eğer aracınızın ısısı normal seviyedeyken yedek su deposu kaynıyorsa, antifrizi kontrol etmenizde yarar var.

Suyun kaynamasına sebep olarak gösterilebilecek bir diğer etken ise, motor suyunda normalden daha fazla basınç olması olabilir. Yüksek basınç, suyun daha çabuk ısınmasına ve kaynamasına neden olacaktır. Bu basıncın fazla olma nedeni genelde üst kapak contası olmaktadır. Bu contadaki arıza, basınç sorunlarını beraberinde getirir.

Bir diğer etken ise devirdaim pompasının arızalanması olabilir. Bu sistem, motorun suyunu ısındıkça radyatördeki soğuk ise değişimi sağlar. Ancak pompanın çalışmaması ya da yetersiz çalışması dahi, aracın hararet belirtileri göstermesine neden olur ve yedek su deposunda fokurdama oluşturur.

Yedek su deposunun kaynaması önemli bir sorundur ve gözlemlendiği takdirde derhal müdahale edilmesi gerekir. Aksi halde, motorunuza ciddi zararlar verebileceği gibi, uzun vadede maliyetlerinizi daha da kabartacaktır. En kısa zamanda yetkili servisinize ya da güvendiğiniz iyi bir ustaya kontrol ettirmenizde fayda var.

Güvenli ve kazasız sürüşler dileriz.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.