Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Şüphesiz ki ülkede yakıt tüketimi oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Sırf yakıt tüketimi az olsun diyerek benzin yerine dizel ve LPG’li araçlar tercih sebebi oluyor. Yakıt tüketimi hesaplama yapılırken yapılan yanlışlar neticesinde, aslında orta düzeyde yakıt sarfiyatı olan bir araç çok yakıyor düşüncesi ile değişime kadar gidebilir. Sıfır alınan araçlarda rodaj dönemi bitene kadar yakıt tüketiminin normalin üzerinde olduğu aşikâr fakat ikinci el araçlarda da bakımların aksatılması, uygun yağ kullanılmaması ve lastik seçimleri de yakıt tüketimini artıran konulardan bir tanesi olabiliyor. Peki bu düşünce ile yola çıkacak olursak yakıt tüketimi nasıl hesaplanır?

Şehir İçi Yakıt Tüketimi Hesaplama

Özellikle yeni alınan araçlarda, araç sahiplerinin ilk düşündüğü ve hesaplamaya çalıştığı konulardan biri yakıt tüketimidir. Her marka ve model hatta her yakıt türünden aracın şehir içinde fazla yaktığı bilinir. Şehir içi yakıt tüketimi hesaplama yapılırken bazı yöntemler tercih edilir.

Depoyu Doldurarak Hesaplama Yapma

Yakıt tüketimi hesaplama işleminde ilk yöntem depoyu doldurarak yapılır. Bunun için her zaman aldığınız veya kaliteli olduğuna inandığınız bir firmadan aracınızın deposunu tamamına kadar doldurun. Deponuzu doldurduktan sonra aracınızın kilometre sayacını sıfırlayın. Bunu daha benzinlikten ayrılmadan önce yapmanız en doğru sonucu verecektir.

Sayacı sıfırladıktan sonra önerilen kullanım kilometresi boyunca yalnızca şehir içi kullanım yapın. Buraya dikkat edin, araçta yakıt tüketimi hesaplama işlemini şu an için sadece şehir içi yapacağız. Bu yüzden mümkün mertebe şehir dışına çıkmamaya veya şehir dışı sayılabilecek yollara girmemeye özen gösterin. Ortalama olarak 100 kilometre boyunca hiçbir şekilde aracınıza yakıt almadan kullanın. Bu kullanım işe gidip – gelme veya akşamları turlama olabilir. 100 kilometre sonuna geldiğinizde aracınızı tekrar aynı benzinliğe giderek deposunu doldurun.

Tekrar depoyu doldurduktan sonra sıra yakıtın litre fiyatını, deponun aldığı litreye göre hesaplamak olacak. Bunu şöyle örnekleyelim. Aracınızı 100km sonra tekrar doldurdunuz ve 13lt benzin aldı. Litre fiyatı ise 7,20₺ olsun. 13lt (aracın aldığı benzin) x 7,20₺ (benzin litre fiyatı) = 93,6₺ yani araç 100 kilometrede toplamda 93,6₺ benzin harcamış demektir. Şehir içi yakıt tüketimi hesaplamasında eğer şehir içi kilometreye kaç ₺ yaktığını hesaplamak istiyorsanız da 93,6/100 yapacaksınız. Bu da 0,93Kr yapacaktır. Yani şehir içi 100 kilometre kullanımda 13lt benzin harcayan bir araç, kilometre başına 0,93 kuruş yakıt tüketimi yapmış demektir.

Şehirlerarası Yakıt Tüketimi Hesaplama

Şehirlerarası yakıt tüketimi hesaplaması yapılırken ilk dikkat edeceğiniz nokta her zaman sabit bir hızda, devirde ve viteste gitmek olacaktır. Aracınız ister dizel, ister benzin isterseniz de LPG’li olsun. Şehirlerarası yakıt tüketimi hesaplaması yaparken her zaman aynı sistem kullanılır.

Şehir dışı yakıt tüketimi hesaplaması nasıl yapılır?

Şehir dışı seyahate çıkmak için tüm hazırlığını yaptınız ve aracınızın marşına bastınız. Şehir çıkışına geldiğinizde yani artık şehirlerarası yola geldiğinizde size göre en iyi firmadan deponuzu doldurun. Burada dikkat edeceğiniz tek nokta yakıt tüketimi hesaplamasını şehir dışı yapacağımız için şehir içinde yakıt almayın. Daha sonra deponuzu doldurun ve mutlaka kilometre sayacınızı sıfırlayın.

Yolculuğa başladıktan sonra sürekli olarak sabit hız ile gitmeye özen gösterin. Aracınızın en doğru yakıt tüketimi hesaplamasını yapmak için 100 – 110 Kilometre hız ile gitmeniz sağlıklı olacaktır. Hedefinizdeki noktaya vardığınızda yine aynı firmadan yakıt alın. Bu noktadan sonra size şöyle bir örnek gösterelim. Gittiğiniz toplam kilometre için sayaca baktınız ve 643 kilometre olmuş. Depoyu tekrar doldurdunuz ve diyelim ki 240₺ yakıt aldı. Aldığınız litre fiyatı da 7,20₺ olsun. Aracınız toplamda 33 litre yakıt tüketmiş demektir. Kilometrede ne kadar yaktığını hesaplamak için ise alınan toplam yakıt/gidilen yol yapıyorsunuz. Yani 240₺ (yol sonu alınan yakıt)/ 643 Kilometre (toplam gidilen yol) = 0,37Kr yani aracınız kilometrede 0,37 kuruş yakmış demektir. Şehirler arası ve şehir içi yakıt tüketimi hesaplama işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.