Yağmurlu Hava da Araç Çalışmama Problemleri

Yağmurlu havalarda bazı araç sahipleri bir takım sorunlar yaşayabilmektedirler. Yağmurlu Havalarda Çalışmama problemleri oldukça can sıkıcı bir durumdur. Hatta araba yıkandıktan sonra bile çalışmama problemleri de olabilmektedir. Bunların çözümü oldukça basit fakat bir bazı durumlarda da sorunun tespit edilmesi oldukça uğraştırıcı da olabilmektedir. Sizde aracım yağmurda çalışmıyor diyorsanız alttaki yazılanları dikkatle okuyup çözümleri tek tek uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

Yağmurlu havalarda araç çalışmıyor sorunları ve çözümleri

Yağmur sonrası araç çalışmıyor ise

Ateşleme sistemi kontrol edilmelidir.
Araçta bulunan ateşleme trafosu, bobin ve bujiler gibi ateşleme parçalarının su alıp almadığı kontrol edilmelidir. Bu parçalardan birisi herhangi bir şekilde içeriye su alırsa araç belirli bir zaman çalışamaz hale gelir. Bazı araçların iç çamurluk tarafında tapalar mevcuttur. Bu tapalar düştüğü zaman yağmurlu havalarda çamurluktan içeriye su sızdırabilir ve buda ateşleme sistemini işlevsiz hale getirir. Bujiler ıslanırsa , nemlenirse araç birkaç saat boyunca çalışamaz.
Ateşleme beyinleri çamurluk kısmında olan araçlar bu duruma dikkat etmelidir. Gerekirse yerini değiştirmek, yağmur alabilen yerleri ise onarmak gerekir.


Kaporta aksamında olan boşluklar
Araç ön farlarında veya sinyal kısımlarında bazı durumlarda boşluklar olabilmektedir. Bu boşluklar takılma esnasında doğru yerleştirememekten kaynaklanır. Eğer far ve sinyal gruplarında herhangi bir boşluk ve açıklık mevcut ise yağmurlu havalarda içeriye su alır ve ateşleme sistemi etkilenir. Aracı yıkarken ise yıkama esnasında bu açık kısımlardan yağmurda olduğu gibi su sızar ve araç çalışmaz.

Sigorta kutusuna su alması
Araç sigorta kutusuna su aldığı zaman da aynı şekilde sorunlar meydana gelir. Sigorta kutusunun etrafı kontrol edilmeli ve çürüme gibi şeyler varsa bunlar onarılmalıdır. Sigorta kutusunun araçlarda ki önemi oldukça büyüktür ve dikkatlice yapılmalıdır. Sigorta kutusuna su alan araba çalışmaz ve birçok sigortanın da yanmasına sebebiyet vererek masrafı daha da çoğaltabilir.

Kaput ızgarasında sorun var ise doğrudan motora su girer
Bazı araç modellerinde kaput ızgaraları mevcuttur. Bu ızgaralarda herhangi bir çürüme, suyun girebileceği , tahliyede herhangi bir sorun mevcutsa yağmur suları doğrudan motora giriş yapacak ve çalışmamasına neden olacaktır.

Sel ve su baskınlarında araçlar çalışmayabilir.
Bu normal bir durum sayılmaktadır. Oldukça fazla sel suyu olduğunda trafikteki veya park halindeki duran araçları komple su basabilir. Bu durumda ateşleme sisteminde büyük sorunlara neden açabilir. Aracınız kasko dahilinde ise bu sorunları kolaylıkla çözüme kavuşturabilirsiniz.

Yağmur yağarken araç çalışmıyorsa yukarıda yazılanları tek tek uyguladığınız da sorunu tamamen çözebilirsiniz.

“Yağmurlu Hava da Araç Çalışmama Problemleri” üzerine 2 yorum

    • Aracınız bir yerden su alıyor olmalı. Farların orası, çamurluk aralarından veya akünün etrafında herhangi bir su alacak yer var ise bu sorun aracın çalışmamasına neden olur. Su alabilecek tüm yerleri incelemeli ve ona göre hareket edilmelidir.

      Cevapla
Yorum yapın