Volant Taşlama Neden Yapılır? Tamiri ve Değişim Fiyatları

Çarklı bir dişten oluşan Volant, aracın ilk hareketini sağlamakta olan bir parçadır. Aracı çalıştırdığınız andan itibaren marş motorunun dönmesi ile gerekli güç volanta erişir ve hareketi sağlar. Yani ilk kalkışlarda araçlar hareketini volant dişlisinden almaktadır. Volant arızaları genellikle az görülmektedir ve oldukça uzun ömürlü parçalar arasında yer almaktadır. Peki volant arızası durumunda araç ne tepkiler verir? Volant taşlaması ne gibi durumlarda yapılır bunları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Volan Arızası Belirtileri Nelerdir?

  • En belirgin belirtilerinden birisi ilk kalkışlarda aşırı titremedir.
  • Marş esnasında kaçırma yapıyorsa volant arızası olabilmektedir.
  • Seyir halinde iken yanık kokusu hissediyorsanız volant arızası olabilir.

Yukarıda ki durumlar debriaj arızaları durumunda da olabilmektedir. Fakat debriaj sisteminden önce volant olduğu için ikisinin de sökülüp tek tek kontrol edilmesi, sorunun kaynağının bulunması için gereklidir.

Volant dişlisi aracın harekete geçebilmesi için oldukça önem taşıyan bir parçadır. Dişlilerden oluştuğu içinde zamanla aşınmaktadır. Aşınma arttıkça aracın hareket etmesine engel olmaktadır. Yanık kokuları, kalkışlarda titreme, sıyırma sesleri gibi sorunları beraberinde getirir. Volant tamiri , volant taşlama ve volant tornalama işlemleri genellikle sökülen volantın onarımına verilen addır. Bu işlemler genelde başarılı sonuçlanmaktadır.

Volant taşlama neden yapılır

Volant taşlama işlemi genellikle aşınmış volanta yapılır. Herhangi bir kırığı, çatlağı olan volant parçalarının ise değişimi yapılmaktadır. Yüzeyi bozulmuş, yanmış ve çizilmiş olan volant dişlileri taşlama yapılarak gayet iyi olabilmektedir. Kurtarılabilecek seviyede volantlar bu çözümle torna işlemine girer ve sağlıklı bir şekilde geri takılabilir. Volant parçasının fiyatı genel olarak biraz pahalıdır ve kullanıcılar taşlama işlemine daha cazip bakabilmektedirler.

Volant taşlama işlemi tornacı ustaları tarafından özenle yapılmalıdır. Sabit düz volan ve oynar göbek volanlarda da taşlama işlemi yapılabilmektedir. Fakat bu işte de profesyonel olmak gereklidir. Volanın taşlanma payı varsa yapılmalıdır. Oynar göbek volan tamiri profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Dikkat ve titizlik isteyen bir iştir.

Volant taşlandı ve debriyaj seti değişti ama titreme gitmedi ne yapmalıyım?

Debriyaj seti değişiminde volant dişlisi de kontrol edilir ve gerekli görüldüğünde değişimi veya taşlama işlemi yapılır.

Fakat debriyaj seti değişimi sırasında volant da taşlandı ve kalkışlarda ki titreme hala geçmedi ise artık volantın değişimi şarttır. Titreme devam ettiğin de volantın taşlama payı kalmamış demektir ve tornacı tarafından yine de taşlandı ise bu titreşim sorunu çözülmeyecektir. Volant değişim fiyatlarını ve işcilik fiyatlarını da ustanızı arayarak öğrenmelisiniz.

Volant Tamiri Fiyatları 2023

Volant tamiri uzman firmalar tarafından yapılmalıdır. Günümüzde Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir gibi büyük illerde volant tamir fiyatları şu şekildedir.

  • Düz volant tamiri 380 TL
  • Oynar volant tamiri 4600 TL
  • Oynar volant tamiri 1600-2200 TL

Markalara göre volant tamir fiyatları:

Ford focus volant tamiriYorum olarak sorunuz
Polo 1.4 tdi volant tamiri1860 TL
Audi a3 volant tamiri2200 TL
Golf 7 dsg volant tamiri2110 TL

Nasıl ki fren diskleri değiştiğinde beraberinde fren balataları da değişiyorsa , debriyaj değişiminde de volant kontrol edilmeli ve beraberinde değişim veya taşlama tamir işlemleri yapılmalıdır.

Volant değişimi ne kadar sürer?

Volant tamir edilmezse ne olur?

Volan, aracınızın pahalı bir parçasıdır. Bundan dolayı bir arıza durumu varsa mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir. Patlamış bir motorunuz varsa, bu, tüm motoru değiştirmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Bunu yapmak istemiyorsanız, volanınızı tamir ettirmeniz gerekecektir. Volan tamir edilmezse aracınızın şanzımanında sorun yaşarsınız. Ayrıca motorunuzda başka sorunlara da neden olabilir. Örneğin, krank mili ile piston segmanlarınız arasında çok fazla sürtünme varsa, bunlar düzgün çalışmaz. Bu, arabanızdaki valfler ve pistonlar gibi diğer bileşenlere zarar verebilir. Sonuç olarak aracınızın voltantında bir sorun varsa bu ciddi bir sorundur.

Volant tamir edilmezse ne olur?

Volant değişimi ne kadar sürer?

Volan değişimi, eski parçaların çıkarılması veya yenilerinin takılmasıyla ilgili bir sorun olmadıkça ortalama iki saat sürer. Ne tür bir araca sahip olduğunuza ve motorunun ne kadar karmaşık olduğuna bağlıdır. Volan tamir edilmezse, araç yine de çalışabilir. Ancak rölantide sert olabilir ve hızlanırken titreyebilir. Bu parçayı değiştirmezseniz, titreşim motorunuzdaki diğer parçalara zarar verecek kadar şiddetli hale gelene kadar kademeli olarak kötüleşecektir. Volanınızı değiştirmek için çok uzun süre beklerseniz şanzımanınızda veya motorunuzda daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bazı durumlarda, bir şey tamamen bozulana kadar hiçbir belirti olmayabilir. Sonuç olarak bir volanın değiştirilmesi ortalama 2 ile 6 saat kadar sürer. Bazı araçlar, karmaşıklıkları veya volana erişim güçlüğü nedeniyle diğerlerinden daha fazla zaman gerektirir.

Yorum yapın