Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbolar bağımsız olarak araç motorlarının dışındadır. Araç motorlarının dışında çalışmasına karşın motor içinde yaşanan hareketlikten de doğrudan etkilenmesi ile de bilinir. Turbo arızalarının belirtilerini bilmek ise sorunun çözümüne ulaşılmasında avantaj sağlayarak arızanın daha da ilerlemeden çözümüne ulaşılmasını sağlamaktadır.

Turboda Arıza Durumunda Yaşanabilecek Olanlar

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Turbo her ne kadar motordan ayrı olarak faaliyet yürütse de motor hareketlerinden de doğrudan etkilenir. Bu durumda turboda yaşanan arızaların belirlenmesi ise yaşanan bazı belirtiler ile tespit edilebilmektedir. Yol esnasında araç turbosu arıza yaptığında belirtiler verir. Olası bir turbo arızasını alttaki maddeler ile anlayabilirsiniz.

Turbo arızası nasıl anlaşılır ?

  • Yakıt kullanımında yaşanan artış turboda yaşanan arızanın en tipik olan belirtisidir.
  • Araç yük altındayken aşırı derecede yaşanan zorlanmada turbo arızasında işaret eder.
  • Turbodan hissedilen seslerin gelmesi durumu
  • Araçta devirlenme ivmesinde yaşanacak olan düşüşte turbo arızası nedeni ile olabilir.
  • Araçta yer alan turbo basınç göstergesinde yaşanan düşüş arıza anlamını taşımaktadır.
  • Araçta yaşanan yağ eksilmesi ya da yağ yakma durumları da turboda yaşanan arıza sebebi ile görülebilir.
  • Yakıtın yanmasında görülen aksaklıktan dolayı yaşanan egzozdan çıkan beyaz duman turbo arızası sebebi ile görülebilir.
  • Araçta görülen motor arıza lambasının yanması turbo arızası durumunda karşılaşılan göstergeler arasında yer alır.
  • Turbo arızası durumunda araç egzozunda yoğun duman görülebilir.

Yakıt tüketimi artar

Turbo sisteminde ki bir arızadan ötürü yakıt tüketimi ciddi seviyede artmaya başlar.

Araç hızlanmaz

Turbo arızası olan bir araç hızlanamaz hale gelir. Gaz pedalına basılır fakat araçta ciddi bir tork kaybı oluşur ve istenilen hıza gelinemez. Turbosu arıza yapan tüm araçlar çekişte kayıp yaşar.

Turbo Arızası Neden Olur?

Turboda yaşanan arızaların en önemli sebeplerinden ilki araç bakımının zamanında yapılmaması kaynaklıdır. Araç bakımlarının zamanında ve yeterli olarak yapılması sonrasında turbo arızası ile karşılaşılması güçleşir.

Turbo Arızası Neden Olur?

Turboda oluşan arıza sebepleri arasında kullanım hataları da yer alır. Özellikle kış günlerinde yani havaların soğuk olduğu dönemde yapılan motorun kapatılması sonrasında ya da araç çalışır durumdayken rölanti de çalışma durumunun yapılması önerilmektedir. Bunun sebebi motor durması sonrasında turbo aksamının bir süre daha çalışmasıdır.

Kullanılan yakıt ya da yağda kalitesiz seçimlere yer verilmesi de turboda arıza oluşumuna neden olan durumlar arasında yer alır. Bunun yanı sıra hava filtrelerine giren atıklar ya da yatak ve millerde görülen aşınma da turboda arızanın oluşmasına etki edebilmektedir. Bunların yanında turbonun eskimesi ya da zaman içinde yıpranması durumları da arıza oluşumunda görülen sebepler içinde yer almaktadır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.