2022 Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltması olarak bilinmektedir. Bu sistem aynı zamanda sigorta verilerin birleştiği insanları bilgilendirmek için ortaya çıkan sistemdir. Kaza gibi durumlarda müşteri gerekli bilgileri almak ister bu sigorta bilgilerini gösteren sistem insanları rahatlatmaktadır.

Günümüzde yeni araba almak isteyen alıcıların hasar kaydı, plaka üzerine borç, trafik cezası, araçta yapılmış olan farklılıklar ve iç hatalar gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler.

Bu sistem sayesinde bilgilerin yönetimi tek bir yerden gerçekleşmesidir. Aynı zamanda bilgilere hızlı bir şekilde ulaşma imkânı da vermektedir.

Diğer deyişle araca ait olan trafik sigortası, karayolları taşımacılık sigortası gibi sigortalar hakkında bilgi temin edebilmek ve poliçe düzenlemek adına oluşturulan veri sistemine denir.

Tramer Sorgulama, satın alınacak ya da alınmış araçların plaka kodları ile bu araçların hasar kaydını sorgulayabileceğiniz sistemdir. Aynı zamanda detaylı olarak verilecek bilgileri görebilirsiniz.

Tramer Üzerinden Yapılan Sorgulamalar
• Araç hasar kaydını sorgulayabilme,
• Mağdur olma durumunu sorgulayabilme,
• Araç trafik poliçesini sorgulayabilme,
• Araç kasko poliçesini sorgulayabilme,
• Kaza yapan araçların kaza tespit tutanağı sonrasında kusur oranlarını sorgulayabilme,
Trafik sigortası sorgulamanın başarılı olabilmesi için;
• Sigorta şirketi,
• Acente,
• Poliçe numaranızın tam ve doğru olduğuna emin olmalı ve karşılaştırmalısınız.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Sigorta Şirketleri, Türkiye Sigorta Birliği Eksperler, Sigorta Aracı Kurumları, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir.

Tramer kaydı nasıl sorgulanır

Tramer kaydı genel olarak telefonları üzerinden sorgulanabilir. Bunun için plaka birleşik olacak şekilde yazılarak, SMS olarak 5664’e gönderilmektedir ancak faturanızdan ufak cüzi bir miktar alınmaktadır. Satılan aracın plakası vs. değişmişse bile bilgileri temin edebilirsiniz.

Aynı zamanda kaza tutanakları ve vefat etmiş kişilerin hayat sigortası poliçesi de görülmektedir.
Kaza sonrası kazayı yapanlar tarafından oluşturulan tutanağa erişebilmek için;
Harf ayrımı olmaksızın “KAZA” yazıp bir boşluk bırakılır ve plaka numarası yazılmaktadır.

Kaza kelimesinden farklı olarak “KZ” veya “KTT” kısaltmalarını da yazabilirsiniz. Plaka numarası yerine de TC kimlik numarası yazılabilir. Ücretlendirme, operatörler için sorgulama başına geçerli 11 TL olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.