Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Nerdeyse tüm sürücülerin karşılaştığı bir durum olan trafik cezalarının çoğu zaman haksız yere kesildiği veya inisiyatifin her zaman vatandaşların aleyhine kullanıldığı düşünülür. Her ne kadar böyle düşünülse de muhasır medeniyetlere giden yolda diğer birçok medeni düzenleme kadar trafik kurallarının da büyük önemi bulunmaktadır. Çünkü bu kurallar sayesinde trafikte can ve mal güvenli belirli bir nizama girmektedir. Sürücüler yönelik olarak uygulanan cezaların tamamı daha iyi bir otomobillerimizle daha iyi bir yolculuk sürmemiz içindir.

Ülkemizde trafik cezasına nasıl itiraz edileceği kanunlarca belirlenmiştir. Trafik cezasının size tebliğinden başlayarak 15 günlük bir itiraz süreniz var. İtiraz için tebliğ tarihi esas alınıyor. Cezayı tebellüğ ettikten sonra 15 gün içerisinde itirazda bulunmazsanız itiraz hakkınız bulunmamaktadır. Tebliğ sürecinde Tebligat Kanunu’nda yazan şartlar geçerlidir. İtirazları sadece Sulh Ceza Hakimliğine yapabiliyorsunuz. İkametgâh adresinize en yakın sulh ceza hakimliğine giderek itirazda bulunabilirsiniz. Adliyelerde ve ülkemizin hukuk sisteminde iki tür sulh mahkemesi bulunur, biri sulh ceza biri de sulh hukuk mahkemeleridir. Trafik cezalarına itirazları sulh ceza mahkemeleri almaktadır buna dikkat etmenizi öneririm.

Trafik cezasına itiraz dilekçesinin şablonunu evde hazırlayabilirsiniz. Ama dilekçeyi mahkemenin yazı işlerinden yardım alarak doldurmanızı öneririm. En kötü bir itiraz dilekçesi isteyebilir ve bilgileri değiştirerek orada yeni bir dilekçe yazabilirsiniz. Dilekçenizi yazarken fazla ayrıntıya girmeden plaka numaranızı, kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve adresinizi de yazarak trafik cezasını ilgi tutup itiraz ettiğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Trafik cezasına itiraz dilekçenize kesinlikle cep telefon numaranızı yazın, böylece dava durumunu E-devlet üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. Trafik cezasına itirazınız haksız bulunur cezayı ödemeniz hükmedilirse dava masrafları da tarafınıza kalacaktır. Bu sebeple itirazınıza konu olan trafik cezasının itiraza değecek bir meblağ olması daha fazla masrafa girmemeniz için iyi olacaktır.
Trafik cezalarını erken ödemeniz halinde %25’lik bir indirimden yararlanabiliyorsunuz. Hem ödemeyi yapıp indirimden yararlanabilir hem de cezaya itiraz edebilirsiniz. Böyle bir durumda itiraz dilekçenize IBAN numaranızı da yazmanız gerektiğini unutmayın. Eğer haklı bulunursanız ödediniz ceza miktarı hesabınıza yatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.