Teker ( Porya ) Bilya Değişimi Fiyatı 2023

Teker bilyası araçlarda oldukça önemli bir parçadır. Teker bilya değişimi fiyatları her araç markasına göre farklılık göstermektedir. Teker bilyesi arızası durumunda istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir. Özellikle arızalı bilyeler kendini hemen belli etmekte ve kullanıcıyı çok rahatsız edebilmektedir. Ayrıca sürüş güvenliğini de çok tehlikeye atmaktadır.

Aracınızın porya teker bilyası değişim fiyatını öğrenmek için yorum alanına marka ve model ile birlikte yazabilirsiniz.

YORUM YAP

Porya Bilyası Değişimi Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar ?

Porya bilyası değişim fiyatları tabloda modellere göre hazırlanmıştır

Tofaş Doğan, Kartal, Şahin porya bilyası değişim fiyatıTeker başı 275 TL İşçilik + Malzeme
Skoda Favorit, Felicia, Favorit teker bilyası değişim fiyatıTeker başı 275 TL İşçilik + Malzeme
Hyundai Accent porya bilyası değişimiTeker başı 285 TL İşçilik + Malzeme
Mazda 323, 646 teker bilyası değişimiTeker başı 285 TL İşçilik + Malzeme
Porya Bilyası Değişimi Fiyatı 2022

Teker bilyesi seyir halinde ilen dağıldığında araç tekerlerinden uğultu sesi gelmeye başlar. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir ustaya gitmeli ve teker bilyesi, porya bilyesi değişimi fiyatlarını öğrendikten sonra hemen değiştirmelisiniz. Porya bilyesi arızası olan araç muayenede ağır kusur olarak tekrara kalmaktadır. Ayrıca sürüş güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.

Teker porya bilyası değişim fiyatları bu yıl tabloda görüldüğü gibidir.

Porya bilyası değişimi kaç binde yapılır ?

Porya bilyası oldukça uzun ömürlüdür. 140 – 180 bin km ömrü olan porya bilyaları bazı durumlarda çok daha erken arıza yapabilir. Sert çukura girme gibi durumlarda bilyalar dağılabilir.

Teker bilyası arızası en kolay nasıl anlaşılır ?

Teker bilyası arızasında araç hareket halinde iken porya bilyasının dağıldığı tekerden uğultu sesleri gelir. Bu ses, hız arttıkça artmaya devam eder. Bu arızayı anlamanın en kolay yolu uğultu sesini takip etmektir.

Porya bilyası değişimi özel bir makine tarafından yapılmaktadır. Elle yapılan bir şey değildir. Sanayilerde porya değişimi için tekerler sökülür ve sonra poryanın değişimi için tornacıya ihtiyaç duyulur. Tornacı ise porya bilyasını tekrar yerine oturtur ve değişim gerçekleşir.

Porya değişen araç alınır mı?

Porya bilyası kilitlenir mi?

Evet, aracınızda porya bilyası dağılırsa bu kilitlenmeye neden olacaktır. Özellikle yüksek hızda araç kullanırken aracınızın porya bilyası kilitlenirse bu ciddi riskleri de beraberinde getirecektir. Çünkü bu tür bir kilitlenme sorunu yaşadığınız zaman aracınız birden bir porya bilyasının dağıldığı lastiğin bulunduğu yöne doğru çekecektir. Böyle bir durum doğal olarak kazalara da neden olabilecektir. Sonuç olarak aracınızın bu parçasını düzenli aralıklar halinde kontrol ettirmenizde fayda vardır. Bir de porya bilyası bozulacak olursa bu aracınızda yüksek ısıya da neden olabilir. Bu durumundan kaynaklı olarak da aracınızda fren sorunu yaşayabilirsiniz.

Porya bilyası kilitlenir mi?

Porya önemli mi?

Porya hemen her araç için kritik öneme sahip olan bir parçadır. Bu parça tekerleğin elemanlarını taşıyan parçadır. Yine aks başlarının ve fren sisteminin de üzerine bağlandığı bu parça; araçlar için kritik öneme sahiptir. Unutmamak gerekir ki aracınızın tekerleğinin dönüyor olması bu parça sayesinde mümkün olmaktadır. Çünkü bu parçanın içerisinde yer alan rulman ve bilyeler aracınızın fren sistemine ve sürüş sistemine doğrudan etki etmektedir. Dolayısıyla bu parçada meydana gelen bir arıza aracınızın sürüş güvenliğini doğrudan riske atacaktır. Böyle bir durumu engellemenin en mantıklı yolu da bu parçayı standartlar bakım zamanlarında kontrol ettirmekten geçmektedir.

Porya önemli mi?

Porya değişen araç alınır mı?

Şayet aracın porya bilyasında bir bozukluk varsa bu araca doğrudan zarar verir. Unutmamak gerekir ki aracınızla hareket halindeyken bir şekilde bu parça bozulursa aracınızla kaza yapma riskiniz bile vardır. Üstelik parya arızası aracınızın fren sisteminde de can sıkıcı sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla araçlarda bu tarz bir sorunun mevcut olması, can sıkıcı olacaktır. Şayet araç alacağınız zaman bir araçta bu tarz bir arıza varsa sonradan başınıza bir dert almamak adına, bu türden bir aracı satın almanız önerilmez. Ancak tamirat işlemi doğru düzgün yapılmışsa ve şaside de herhangi bir sorun yoksa bu tarz bir araç satın alınabilir.

“Teker ( Porya ) Bilya Değişimi Fiyatı 2023” üzerine 8 yorum

 1. 275 lira porya başına işçilik yazmışsınız da nerede o yer adres verirseniz gidelim, yok öyle bir fiyat. 500’den aşağı fiyat veren yok.

  Cevapla
  • Toyota Avensis 2006 poryo bilyası değişim ücreti işçilik dahil Teker başı 350 TL İşçilik + Malzeme fiyat çıkarır.

   Cevapla
  • Megane 1 Lpory Porya bilya değişimi teker başına ortalama 200 tlden işçilik dahil 500 tl fiyat çıkarır.

   Cevapla
Yorum yapın