Sunroof Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılır, Sunroof Yağlama İşi Nasıl Yapılır?

Sunroof bakım ve temizlik işlemi basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. İlk olarak sunroof kısmını açın ve bu işlem sonrasında kanalları ve halatın ufak bir kısmını gözlemleyebilirsiniz. Bu aşamadan itibaren bölüm bölüm sunroof bakım ve temizliğini yapabilirsiniz. İlk olarak kızaklar kısmını temizleyin. Bu kısımda yer alan yağın üzerine 12 ay boyunca tozlar ve kirler yapışabiliyor. Buda aracınızın düşük performansla işlev görmesine neden oluyor.
Bu kısımda temizlik yapmadığınızda biriken toz ve artıklar sunroof dişlilerine ve işlevine zarar verebiliyor. Ya da sunroof halatının kopmasına yol açabiliyor. Bu kısmın temizliğini yumuşak ve sağlıklı bir bez üzerinden gerçekleştirin. Sunroof sistemi hassas olduğundan temizlik ve bakımını hassas bir şekilde gerçekleştirin.

Sunroof Yağlama İşlemi

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

 

Yukarıdaki işlemden sonrasında sunroof yağlama işlemini de mutlaka gerçekleştirin. Piyasadan en kaliteli sprey tarzındaki sunroof yağlarına ulaşabilirsiniz. Spreyli tarzından yağlama yapmanız sisteme zarar verme riskinin minimize edilmesi anlamına gelir. Temizlediğiniz kızak kısımlarını yeniden yağlamalısınız. Bu kısımda sprey yağını hafif oranda sıkmanız yeterlidir. Aşırı yağlama yapmaktan kaçınmalısınız. Aksi durumda sunroof dişlilerine ve kızaklarına zarar verebilirsiniz. Sunroof halatına ve hatta köşe kısmından görünen halata da normal düzeyde yağ püskürtebilirsiniz.

Sunroof Motoru Bakım İşlemi

 

Araç sunroof bakımı nasıl yapılır?

Sunroof motorunda mutlaka bakım yapmanız gerekiyor. Tüm sistemi en azından her sene 1 defa mutlaka temizliğini ve bakımlarını gerçekleştirmelisiniz. Sunroof motoru ise sizlerin erişebileceği bir konumda yer almıyor. Aracınızın tavan döşemesi bölümünün alt bölümünde yer alıyor. Bu motorun bakımı diğer sistemlerin bakım ve temizliğine oranla daha risklidir. Bu bakımdan sunroof motorunuzun bakımında deneyimli olmamanız ve motor parçalarını sökme konusunda de deneyimli olmamanız durumunda bu işlem için araç servisinizden destek alabilirsiniz.

Sunroof Bakım Ve Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sunroof temizlik ve bakımı konusunda aracınızın bakım ve temizliğini düzenli olarak gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Sunroof sistemi en az 1 sene sonrasında temizlik ve bakım ister. Bu zaman dilimini aştığınızda sunroof motorunda, halatlarında, dişlilerinde işlev sorunları meydana gelebiliyor. Tozlu, aşırı sıcak ve soğuk, dumanlı hava durumlarında da sunroof kullanmamaya özen gösterin. Sunroof sistemini düzenli periyotlar dahilinde silikon sprey üzerinden beslemeye özen gösterin. Kaliteli silikon sprey kullanmaya özen gösterin.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.