Sunroof Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılır, Sunroof Yağlama İşi Nasıl Yapılır?

Sunroof bakım ve temizlik işlemi basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. İlk olarak sunroof kısmını açın ve bu işlem sonrasında kanalları ve halatın ufak bir kısmını gözlemleyebilirsiniz. Bu aşamadan itibaren bölüm bölüm sunroof bakım ve temizliğini yapabilirsiniz. İlk olarak kızaklar kısmını temizleyin. Bu kısımda yer alan yağın üzerine 12 ay boyunca tozlar ve kirler yapışabiliyor. Buda aracınızın düşük performansla işlev görmesine neden oluyor.
Bu kısımda temizlik yapmadığınızda biriken toz ve artıklar sunroof dişlilerine ve işlevine zarar verebiliyor. Ya da sunroof halatının kopmasına yol açabiliyor. Bu kısmın temizliğini yumuşak ve sağlıklı bir bez üzerinden gerçekleştirin. Sunroof sistemi hassas olduğundan temizlik ve bakımını hassas bir şekilde gerçekleştirin.

Sunroof Yağlama İşlemi

Yukarıdaki işlemden sonrasında sunroof yağlama işlemini de mutlaka gerçekleştirin. Piyasadan en kaliteli sprey tarzındaki sunroof yağlarına ulaşabilirsiniz. Spreyli tarzından yağlama yapmanız sisteme zarar verme riskinin minimize edilmesi anlamına gelir. Temizlediğiniz kızak kısımlarını yeniden yağlamalısınız. Bu kısımda sprey yağını hafif oranda sıkmanız yeterlidir. Aşırı yağlama yapmaktan kaçınmalısınız. Aksi durumda sunroof dişlilerine ve kızaklarına zarar verebilirsiniz. Sunroof halatına ve hatta köşe kısmından görünen halata da normal düzeyde yağ püskürtebilirsiniz.

Sunroof Motoru Bakım İşlemi

Araç sunroof bakımı nasıl yapılır?

Sunroof motorunda mutlaka bakım yapmanız gerekiyor. Tüm sistemi en azından her sene 1 defa mutlaka temizliğini ve bakımlarını gerçekleştirmelisiniz. Sunroof motoru ise sizlerin erişebileceği bir konumda yer almıyor. Aracınızın tavan döşemesi bölümünün alt bölümünde yer alıyor. Bu motorun bakımı diğer sistemlerin bakım ve temizliğine oranla daha risklidir. Bu bakımdan sunroof motorunuzun bakımında deneyimli olmamanız ve motor parçalarını sökme konusunda de deneyimli olmamanız durumunda bu işlem için araç servisinizden destek alabilirsiniz.

Sunroof nasıl çalışır?
Sunroof nasıl çalışır?

Sunroof Bakım Ve Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sunroof temizlik ve bakımı konusunda aracınızın bakım ve temizliğini düzenli olarak gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Sunroof sistemi en az 1 sene sonrasında temizlik ve bakım ister. Bu zaman dilimini aştığınızda sunroof motorunda, halatlarında, dişlilerinde işlev sorunları meydana gelebiliyor. Tozlu, aşırı sıcak ve soğuk, dumanlı hava durumlarında da sunroof kullanmamaya özen gösterin. Sunroof sistemini düzenli periyotlar dahilinde silikon sprey üzerinden beslemeye özen gösterin. Kaliteli silikon sprey kullanmaya özen gösterin.

Sunroof Bakım Ve Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Sunroof Bakım Ve Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sunroof bakımı için hangi yağ kullanılır?

Genel olarak sunroof bakımı için SAE-30 yağ önerilmektedir. Bu yağ esasında motor yağı olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem için yağ çubuğunu kullanabilirsiniz. Bir de öncesinde sunroof üzerinde yer alan toz ve kir parçalarını mutlaka temizlemelisiniz. Aracınızdaki sunroof, gösterge tablosunda bulunan bir anahtar veya bir uzaktan kumanda anahtarı ile kontrol edilen bir motor vasıtasıyla açılır ve kapanır. Anahtarı çalıştırdığınızda, motora bir elektrik akımı göndererek hareket etmesine neden olur. Burada düzenli olarak açılır kapanır parça aparatlarının düzenli olarak bakımının yapılması şarttır. Genel olarak kullanıcı el kitabınız size ne tür bir yağlayıcı kullanacağınızı söyleyecektir. Kullanıcı el kitabınız bu konuyu kapsamıyorsa açılır tavan için yalnızca onaylı bir yağlayıcı kullanmalısınız.

Sunroof bakımı için hangi yağ kullanılır?
Sunroof bakımı için hangi yağ kullanılır?

Cam tavan neyle yağlanır?

Aracınızın cam tavanı silikon gresi veya sıvı yağ ile yağlanabilir. Cam tavan genellikle aracınızın içini serin tutmaya yardımcı olan yansıtıcı bir kaplama ile kaplanır. Bu kaplama, hafif sabun ve su veya cam temizleyici kullanılarak periyodik olarak temizlenmeli ve ardından emici bir bez veya kağıt havlu ile kurulanmalıdır. Böylece cam tavandan uzun süreli bir şekilde faydalanmanız mümkün olur. Açılır tavanınızı yağlamak için, aracınızın kullanım kılavuzunda önerilen sentetik motor yağı kullanabilirsiniz. Açılır tavan, hareketli parçalarını yağlamak için mineral yağ adı verilen özel bir yağ kullanır. Şayet elinizde mineral yağ yoksa silikon sprey yağlayıcı da kullanabilirsiniz.

Sunroof bakımı için hangi yağ kullanılır?
Sunroof bakımı için hangi yağ kullanılır?

Sunroof nasıl çalışır?

Sunroff, gösterge panelindeki anahtarla açılıp kapatılabilir. Açılır tavan camdan yapılmıştır ve sürgülü bir kapı ile korunmaktadır. Sürgülü kapı bir tahrik mekanizması ile hareket ettirilir. Tahrik mekanizması, aracınızın tavanından geçen bir kablo kullanarak sürgülü kapıyı soldan sağa hareket ettirir. Sonuç olarak sunroof, sürücü tarafından kontrol edilen bir motor tarafından yukarı ve aşağı hareket eden, güçle çalışan bir ünitedir. Arabayı çalıştırdığınızda sunroof otomatik olarak açılacak ve kontağı kapattığınızda da kapanacaktır. Bu arada sunroof bakımını düzenli bir şekilde yapmayı ihmal etmemelisiniz. Ancak bu sayede bu parçadan istediğiniz performansı elde edebilirsiniz!

Yorum yapın