Sigortasız Araç Satışı Yapılır mı?

Otomobil alırken ya da satarken yapmamız gereken birçok işlem vardır. Araçlarımızı uzun soluklu kullanmak için satın almış olsak da bazı sebeplerle değiştirmek isteyebiliyoruz. Satmaya karar verdiğimizde trafik sigortası aracımızı satarken şart mı? diye aklımıza geliyor. Bu konuda bazı merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.
Sigorta Süresi:
Araç satın alanların, trafiğe çıkmadan zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekir. Noter satışından sonra, mevcut trafik sigortası, yeni sahibi tarafından herhangi bir ödeme yapmadan 15 gün boyunca kullanılabilir.
Tabii bu süre içinde yeni trafik sigortasını yaptırması şarttır.

Trafik Sigortası Olmadan Noter Satışı Olur mu?

Sıfır bir araç ise bu aracın satışı 30 gün içerisinde sigortasız olarak yapılabilir. Sıfır alınan bir aracın 1 ay içerisinde ruhsatının çıkartılmış olması gerekir. Muayenesiz araçların ise satışı yapılamaz. Muayene yaptırmak için de mutlaka trafik sigortasının yapılması gerekir.
2. El Araçlarda Durum Farklı:
Ruhsatı zaten var olan bir araç satılacak ise, aracı satmak için notere gittiğinizde, buradaki işlemlerde sigorta sorgulaması yapılmaz. Dolayısıyla aracınız sigortasız bile olsa satışını gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sigortasız bir araç sattığınızda, alıcı problem yaşayabilir. Sigortasız trafiğe çıkmak kesinlikle yasak olduğundan, aracı aldığında eğer trafiğe çıkarsa ceza alacaktır. Bu yüzden alıcıyı bilgilendirmek gereklidir.
Trafik sigortası hem zorunlu hem de faydalı bir uygulamadır. Aracınızı satacak dahi olsanız, sigorta şirketleri, satıştan sonraki kalan zamanın ücretini iade edebiliyorlar. Bu konuda sigortacınızdan bilgi alın. Maddi bir kayıp da yaşamayacağınız için tavsiyemiz, sigortanızı hiç aksatmadan devamlı yaptırmanızdır.

Sigortasız Yakalanırsak Ne Olur?

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Ülkemizde bir aracın trafiğe çıkması için trafik sigortasının bulunması zorunludur. Trafik sigortası olmayan araçla trafiğe çıkılması durumunda trafik sigortası yaptırmama cezası 196 TL ödenmesi gerekmektedir. Bu cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda araç sahipleri % 25 indirimden faydalanarak 147 TL ödemektedir. Bu indirimden faydalanmak için aracınızın cezasını ödeyerek hemen sigorta yaptırmanız tavsiye edilmektedir. Şayet 15 gün geçtikten sonra bu ceza ödenmezde yasal olarak bu cezaya faiz uygulanmaya başlayacaktır.

Araç sahipleri trafik sigortası yaptırmazsa herhangi bir kaza yapılmasa bile kişi hasarsızlık indirimini kaybetmiş oluyor.  Trafik sigortası yaptırmama veya sigortanın süresi dolduğunda yenilememe durumunda geçen her ay için % 5 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Gecikme zammı en fala %50 olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Bu gecikme zammını ödememek ve sigortasız yakalanıp ceza ödememek için aracınızın sigortasını zamanında yaptırmanız ve yenilemeniz uygun olacaktır.

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Sigortasız Yakalanırsak Ne Olur?

Ülkemizde trafiğe çıkan her aracın trafik sigortasının bulunması gerekmektedir. Trafik sigortası olmayan sürücüler araçları ile karayolunda yakalandıklarından196 TL trafik cezası ödemek zorunda kalmaktadır. Trafik sigortası olmadan araç muayenesinin yaptırılması da mümkün değildir. Aracının sigortasını yaptırmayan kişi muayeneden geçemeyeceği için bu araçla trafikte yakalandığında hem muayenesiz hem de sigortasız araç kullanmaktan ceza uygulanacaktır. Ayrıca sigortası olmayan kişi araç muayenesini geciktirirse muayeneyi geciktirme için de ücret ödemesi gerekmektedir.

Yorum yapın