Sigortasız Araç Satışı Yapılır mı?

Otomobil alırken ya da satarken yapmamız gereken birçok işlem vardır. Araçlarımızı uzun soluklu kullanmak için satın almış olsak da bazı sebeplerle değiştirmek isteyebiliyoruz. Satmaya karar verdiğimizde trafik sigortası aracımızı satarken şart mı? diye aklımıza geliyor. Bu konuda bazı merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.
Sigorta Süresi:
Araç satın alanların, trafiğe çıkmadan zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekir. Noter satışından sonra, mevcut trafik sigortası, yeni sahibi tarafından herhangi bir ödeme yapmadan 15 gün boyunca kullanılabilir.
Tabii bu süre içinde yeni trafik sigortasını yaptırması şarttır.

Trafik Sigortası Olmadan Noter Satışı Olur mu?

Sıfır bir araç ise bu aracın satışı 30 gün içerisinde sigortasız olarak yapılabilir. Sıfır alınan bir aracın 1 ay içerisinde ruhsatının çıkartılmış olması gerekir. Muayenesiz araçların ise satışı yapılamaz. Muayene yaptırmak için de mutlaka trafik sigortasının yapılması gerekir.
2. El Araçlarda Durum Farklı:
Ruhsatı zaten var olan bir araç satılacak ise, aracı satmak için notere gittiğinizde, buradaki işlemlerde sigorta sorgulaması yapılmaz. Dolayısıyla aracınız sigortasız bile olsa satışını gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sigortasız bir araç sattığınızda, alıcı problem yaşayabilir. Sigortasız trafiğe çıkmak kesinlikle yasak olduğundan, aracı aldığında eğer trafiğe çıkarsa ceza alacaktır. Bu yüzden alıcıyı bilgilendirmek gereklidir.
Trafik sigortası hem zorunlu hem de faydalı bir uygulamadır. Aracınızı satacak dahi olsanız, sigorta şirketleri, satıştan sonraki kalan zamanın ücretini iade edebiliyorlar. Bu konuda sigortacınızdan bilgi alın. Maddi bir kayıp da yaşamayacağınız için tavsiyemiz, sigortanızı hiç aksatmadan devamlı yaptırmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.