Şasi Nedir, Nerede Yazıyor, Araçta Nerededir?

Şasi nedir sorusunda aracın iskeleti demek doğru olur. Aracın tüm parçalarının tek bir iskelete montajlandığı alan olup aynı zamanda kaza şiddetini azaltmaya destek olan bölümdür. Aracın yükünü taşıyan bu ana gövde aracın en önemli alanıdır.

Aracın güvenliğini sağlamanın yanı sıra aracın ayakta durmasına destek olması ile de iskelet ya da omurga olarak ifade edilmektedir. Her araçta bulunan şasi ayrıca belli numaraya sahiptir. Şasi numarası da en az şasi kadar önemlidir.

Şasi Numarası Nedir?

Aracın ayakta durmasını sağlamakta olan şasi aynı zamanda numarası ile de bilinir. Aracın kimlik numarası bir anlamda vatandaşlara sunulan TC kimlik numarası ile aynı anlama sahiptir. Çok özel bir dizilime sahip olan şasi numarası trafiğe çıkan her araca verilmektedir.

Şasi demek ne demek sorusunun yanı sıra numarasının ne olduğunu açıklamak da önem taşır. Özel bir yazılım dizisi ile hazırlanan şasi tek bir araçta kullanılıp başka araçta kullanılması da mümkün değildir. Bu anlamda her aracın kendine özel bir şasi numarası vardır, demek doğru olur. Şasi numarası ile aynı zamanda araç ile ilgili olarak birçok detaylarda yer alır.

YouTube video

Şasinin ilk iki numarası üretim yeri hakkında bilgi verir. Bu sayılar aracın üretildiği ülke hakkında bilginin elde edilmesini sağlamaktadır. Şasi numarasının üçüncü rakamı aracın tipini ifade ederken sonrasında yer alan üç rakam ya da hane ise marka, motorun hacmi, motor tipini ifade eder. Sonrasındakiler ise güvenlik kodu, aracın üretildiği yıl, üretimin yapıldığı fabrikanın kodu yer almakta olup son altı hane ise araca özel olan seri numarasıdır. Bu detaylar ile sadece bir şasi numarasına bakılarak araç hakkında her türlü bilgiye anında ulaşılabilmektedir.

Şasi Numarası Nerede Yazıyor?

Şasi nedir ya da şasi numarası nedir sorularının yanıtlanması akabinde merak edilen bir başka detay ise şasi numarasının aracın neresinde yazdığıdır. Aracın motor üstü, bagaj altı, sürücü kapı aralığı, araç plakası, kaput altı, silecek paneli, teker boşlukları gibi alanların yanı sıra şasi numarası araç ruhsatı, poliçe ve servis evraklarında da yer almaktadır.

Araçta şasi neresi?

Aracın omurga kısmı şase olarak tanımlanmaktadır. Araçta yer alan parçalarının tamının içerisinde yer aldığı büyük parça, şasi olarak tanımlanmaktadır.

Arabada kaç şase var?

Arabada yer alan şase bir tanedir. Toplamda 17 haneden oluşan şase; hem harf hem de rakam içermektedir. Burada aracın üretim yılı ve motor tipi gibi özellikler yer almaktadır.

Şase işlem görmüş araç alınır mı?

Elbette ki araçta şase işlem görmüşse bu araçların alınıp satılmasında bir sorun yoktur. Ayrıca bu araçlar trafiğe de çıkabilmektedir.

Yorum yapın