Araç Ruhsat Yenileme Ücreti 2023

Araç satımında, ruhsat kaybolması gibi durumlarda ruhsat yenilemesi yapılabilmektedir. Ruhsat yenileme sırasında bir ücret ödenmesi gerekir. Ruhsat yenileme ücretleri 2022 yılında aşağıda ki listede ki gibidir.

Ruhsat Yenilemesi Alım satımı için toplam ödemesi557 TL
Araç Tescil Belgesi fiyatı373 TL
2023 Ruhsat yenileme ücreti

Ruhsat Değiştirme Fiyatı Ne Kadar?

Alım ve satım gibi ticari işlemlerde ruhsatlar yenilenmektedir. Ruhsat kaybolması durumunda da bir takım yenileme işlemleri yapılır ve bu fiyatlar üzerinden geçerli olur. Ruhsat değiştirme fiyatı yukarıda ki tabloda da belirttiğimiz üzere 557 TL olmaktadır. Ruhsat yenileme ücreti bankalara yapılabilmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra belgeler ile başvurulduğunda ruhsat çok kısa bir süre içerisinde yenilenmiş olarak hazırlanmaktadır.

Ruhsat Değişikliği Nasıl Yapılır?

Ruhsat değişikliği için araç sahiplerinin hazırlaması gereken belgeler mevcuttur. Ruhsat değişikliğini adım adım anlatmak gerekirse tam olarak şöyledir:

 • Ruhsat yenileme için hazırlanması gereken tüm belgeler elinizde hazır halde bulunmalıdır.
 • Ruhsat yenileme ücreti olan 557 TL ilgili bankalara ödenmelidir.
 • Evraklar ve ödeme tamamlandıktan sonra notere giderek ruhsat değişikliği veya yenilenmesi için talepte bulunulur

3 adımdan oluşan ruhsat değişikliği oldukça basit bir işlemdir. Ödeme yaptığınıza ait bir belge almak her zaman fayda getirmektedir. Öncelikle evrak kısmı hazır hale getirilmeli ve sonrasında yapılan ödeme ile birlikte dekont alınıp notere gidilmelidir.

Ruhsat Yenileme için Gerekli Evraklar

Araç ruhsat değişimi yapacak kişilerin yeni ruhsat alabilmesi için bazı evrakları hazır hale getirmeleri gerekir. Ruhsat değişimi sırasında istenen belgeler şu şekildedir.

 • Nüfus cüzdanı
 • Trafik sigortası
 • Muayene bilgi kağıdı
 • Ruhsat kaybına ait tutanak
 • Araç size ait değilse sahibi tarafından verilmiş olan vekaletname

Yukarıda ki belgeler sağlandığı taktirde ruhsat yenileme işlemi başlayacaktır.

Ruhsat Değişimi Noter Fiyatı Ne Kadar?

Her yıl değişen ruhsat ücretleri kanun kapsamında açıklanmaktadır. Ruhsat yenileme veya ruhsat değişim ücreti 2023 yılında 557 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödemenin ilgili yerlere aktarılmasından sonra belgelerde sağlandığı taktirde ruhsat yenileme işlemi hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Ruhsat Değişimi Nereden Yapılır?

Günümüz de ruhsat değişimi yapacak olan notere giderek bu değişim ve yenileme işlemine hemen başlayabilmektedir. En yakın notere giderek ruhsat değişimi yapılabilmektedir.

Ruhsat Yenileme Neden Yapılır?

Ruhsat yenilemenin yapılacağı bazı durumlar vardır. Peki ruhsat yenilemesi hangi durumlarda yapılır?

 • Ruhsat yırtılırsa
 • Araç rengi değiştirme
 • LPG dönüşümü
 • Araç alış-satışı
 • Motor değişikliği

gibi durumlarda ruhsat yenilemesi yapılmaktadır.

Ruhsatsız Araç Bağlanır Mı?

Ruhsat Kaç Günde Çıkar?

Aracın ruhsatının çıkarılması için notere gidildiğinde burada geçici ruhsat belgesi verilir. Bu belge 1 ay kadar geçerlidir. Esas ruhsat ise 10 gün gibi sürede kargo ile araç sahibine ulaştırılır. Eğer gelmesi uzun sürdüyse bu durumda İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro aranmalıdır. Ruhsat onlara ulaşmamışsa geldiği anda gidip alabilirsiniz. Ama onlardan çıkmışsa PTT kargonun teslimi konusun hata yapmış olabilir. Araç ruhsatı aracınızın kimliği gibidir. Dolayısıyla bir şekilde ruhsatınızı kaybederseniz, bu can sıkıcı bir sorun olacaktır. Yeni bir araç satın aldığınız zaman da mutlaka ruhsat çıkarmanız gerekiyor. Bu işlem ortalama 10 gün içerisinde tamamlanan bir süreci beraberinde getiriyor.

Ruhsat Kaç Günde Çıkar?

Yeni Ruhsatlar Tek Yaprak Mı?

Geçmiş dönemlerde araç ruhsatları iki sayfa olarak çıkarılıyordu. Haliyle sürücülerin bazı bilgileri okuması zorlaşabiliyordu. Karayolları kanununda yapılan bir değişiklik ile ruhsatların tek sayfa şeklinde çıkarılmasına karar verildi. Ayrıca Motorlu araç trafik tescil belgesi de bu yasayla birlikte ortadan kalktı. Artık sadece araç tescil belgesi var. Ama şoförler artık TÜVTÜRK tarafından verilen muayene raporunu yanında taşıma zorunda. Araç ruhsatları aracın tesciline dair kritik bir öneme sahip olan evraklardır. Bu evrakların belirli kriterlere sahip olması gerekir. Özellikle yeni bir ruhsat çıkarmayı istediğiniz zaman 10 günlük bir süre yeterli olmaktadır.

Yeni Ruhsatlar Tek Yaprak Mı?

Ruhsatsız Araç Bağlanır Mı?

Ruhsat belgesi için aracın kimliği diyebiliriz. Bu nedenle sürekli olarak araçta olmalıdır. Olası bir trafik kontrolünde trafik polisi bu belgenin ibrazını isteyebilir. Ruhsatı olmayan araç kullanmanın cezası 166 TL’dir. Ayrıca ehliyete 20 puan ceza girilir. Ruhsatı olmayan aracın sahibi araştırılır. Eğer aracı süren kişi sahibi değilse bu durumda araç bağlanır. Kişi ikinci kez ruhsatsız yakalanırsa bu durumda da ehliyetine el konur! Dolayısıyla ruhsatınızı her zaman aracınızda bulundurmanızı öneriyoruz. Diğer türlü aracınıza el konulmasına kadar gidebilecek bir süreç sizi bekleyecektir. Bu durumdan kaçınmak için ruhsatınızı aracınızın içinde güvenli bir yere koymanızda fayda vardır.

“Araç Ruhsat Yenileme Ücreti 2023” üzerine 2 yorum

 1. 90 cc lik motorsikletin motoru bitik olduğundan yerine 50 cc lik motor taktırmak istiyorum. bunun için neler yapılması gerekir. kolay gelsin teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın