Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobilin tekerleğini ön düzendeki salıncağa birleştiren parçaya rotil denmektedir. Rotil parçasının önemi bu yüzden oldukça büyüktür. Rotil arızası ciddiye alınması gereken bir arıza türüdür. Rotil arızasını tespit etmek bir takım çalışmalar ile oldukça kolaylaşmaktadır.

Rotiller belli bir zaman içerisinde boşluk yapabilmekte ve bu boşluğun etkisiyle ses yapabilmektedir.

Rotil Arıza Belirtileri

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Rotil arızası

Rotil arızası durumunda sürüş keyfini etkileyecek bir takım sorunlar olur. Bunlar:

  • Aracın kamber açısı bozulur.
  • Sağa sola çekme yapabilir.
  • lastikler hızla aşınır.
  • Çukurlarda gıcırtı duyulabilir.
  • Hızlı fren ve ani kalkışlarda tak-tuk benzeri sesler gelir.

Rotil titreme yapar mı?

Rotil arızası olan otomobilde titreme gibi problemler olur. Bu durumun sebebi ise rotil arızasından dolayı süspansiyon sisteminin çok daha fazla hareketli olmasıdır. Lastik açıları bozulur ve buda direksiyonda ve araçta titreşime sebep olur.

Rotil araçta ses yapar mı?

Arızalı rotil tekerleklerin açısını bozacağı ve boşluk oluşacağı için ses yapar. Özellikle kasis gibi yerlerden geçerken vuruntu sesleri meydana gelir. Rotillerin en kısa sürede yenilenmesi gerekir.

Rotilin arıza olduğunu anlamak için aracı life kaldırırlar. Sonrasında tekerler el ile ileri geri itilir. Bu esnada rotillerde boşluk varsa ses yapmaya başlar. Rotil arızası tamiri yoktur. Yenisiyle değiştirilmesi gereklidir. Rotil fiyatları da oldukça uygundur. Rotil arızaları hemen yaptırılmalıdır ki sorun daha da büyümesin.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.