Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobilin tekerleğini ön düzendeki salıncağa birleştiren parçaya rotil denmektedir. Rotil parçasının önemi bu yüzden oldukça büyüktür. Rotil arızası ciddiye alınması gereken bir arıza türüdür. Rotil arızasını tespit etmek bir takım çalışmalar ile oldukça kolaylaşmaktadır.

Rotiller belli bir zaman içerisinde boşluk yapabilmekte ve bu boşluğun etkisiyle ses yapabilmektedir.

Rotil Arıza Belirtileri

Rotil arızası

Rotil arızası durumunda sürüş keyfini etkileyecek bir takım sorunlar olur. Bunlar:

  • Aracın kamber açısı bozulur.
  • Sağa sola çekme yapabilir.
  • lastikler hızla aşınır.
  • Çukurlarda gıcırtı duyulabilir.
  • Hızlı fren ve ani kalkışlarda tak-tuk benzeri sesler gelir.

Rotil titreme yapar mı?

Rotil arızası olan otomobilde titreme gibi problemler olur. Bu durumun sebebi ise rotil arızasından dolayı süspansiyon sisteminin çok daha fazla hareketli olmasıdır. Lastik açıları bozulur ve buda direksiyonda ve araçta titreşime sebep olur.

Rotil araçta ses yapar mı?

Arızalı rotil tekerleklerin açısını bozacağı ve boşluk oluşacağı için ses yapar. Özellikle kasis gibi yerlerden geçerken vuruntu sesleri meydana gelir. Rotillerin en kısa sürede yenilenmesi gerekir.

Rotilin arıza olduğunu anlamak için aracı life kaldırırlar. Sonrasında tekerler el ile ileri geri itilir. Bu esnada rotillerde boşluk varsa ses yapmaya başlar. Rotil arızası tamiri yoktur. Yenisiyle değiştirilmesi gereklidir. Rotil fiyatları da oldukça uygundur. Rotil arızaları hemen yaptırılmalıdır ki sorun daha da büyümesin.

Rotil ömrü ne kadardır?

Rotil Ne İşe Yarar?

Rotil araçların ön süspansiyonunda yer alır. Tekerleklerin bağımsız bir şekilde aşağı ve yukarı tarafa hareket etmesini mümkün kılar. Yine rotil, aracın tekerleklerin sağ tarafa ve sol tarafa hareket etmesini mümkün kılar. Rotil, direksiyon simidinin dönmesini sağlayan bir parçadır. Direksiyon kolonunun tabanında bulunur. Bu parça dönüş için gerekli tüm bileşenleri içerir. Tekerlerinizi çevirdiğinizde, aslında hareket eden şey lastikleriniz değil, daha çok rotildir. Rotil, aracınızın bilgisayar sisteminden veya tekerleklerinizdeki sensörlerden gelen sinyallere yanıt olarak döner. Rotil ayrıca, onu ne kadar çevirdiğinizi ve ne zaman duracağını söyleyen kendi dahili sensörlerine sahiptir. Bu, aracınızın aktarma organlarının diğer parçalarında aşınmayı önler.

Rotil Ne İşe Yarar?

Rotil ömrü ne kadardır?

Çoğu zaman rotil ömrü söz konusu olduğu zaman ortalama 100 bin km gibi bir kullanım ömrü karşımıza çıkar. Rotilin kullanım ömrü, birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir. Bunlardan bazıları, aracınızda daha önce herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını, aracınızı ne sıklıkla kullandığınızı ve ona ne kadar iyi baktığınızı içerir. Şayet direksiyon simidi sarsıntısı yaşarsanız, böyle zamanlarda rotilin ömrü tamamlanmış olabilir. Tekerlek rulmanlarınızdan birinde bir sorun olduğunda, bu, direksiyonunuzda bir dengesizliğe neden olur. Bu, yolda sürerken ve yüksek hızlarda dönerken veya virajlarda dönerken direksiyonunuzda dengesiz bir his olduğunda hissedilebilir. Bu da doğrudan aracınızın  sürüş konforuna etki eder.

Yorum yapın