Radar Kamerası kaç metreden algılar ?

Sürücülerin belki de en büyük korkularından biri radarlara yakalanmalarıdır diyebiliriz. Trafikte bulunan bütün hız denetleme sistemlerinin amacı sürücüleri hayati tehlikeye sokacak hızlardan korumak, durma mesafesinden kaynaklı ve araçların kontrolden çıkarak oluşabilecek trafik kazalarının önlenmesini sağlamaktır. Radar ve EDS’lerin bulunduğu bölgelerde genellikle trafikte bir yoğunluk oluşur. Bu sebeple de özellikle büyükşehirlerde trafiğin yoğun olduğu saatlerde “ceza yemek” oldukça zordur. Bunun yanında İçişleri Bakanlığı çıkardığı genelge ile tuzak radar uygulamasına da son verdi.

MOBESE’ler kaç metrede yakalar

Radarlar kullandığı teknoloji ve kalitesine göre 50 ila 1000 metrelik mesafelerde hızınızı tespit edebilir. Kısacası siz radarı gördüğünüzde iş işten geçmiş olabilir. Bir karayolu üzerinden her noktanın farklı bir hız limiti olabilir bu yüzden trafik tabela ve işaretlerine dikkat etmeniz iyi olacaktır. Hız limitinin %10’una kadar olan hızlarda herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Yani hız limiti 70km/s olan bir yolda 78 km/s hız ile giderseniz ceza alırsınız. Cezalar da hız limitinin belirli yüzdelerine göre artmaktadır.

EDS yani Elektronik Denetle Sistemleri son dönemde eski tip radarların yerini adlı bu sistemler daha hassas ölçüm yaptıklarından herhangi bir hata oluşturmadan cezai işlem uygulanmasını sağlamaktadır. Bir de şehirlerin giriş çıkışlarında veya kritik noktalarında bulunan MOBESE denilen güvenlik kameraları ile radarların karıştırılmaması gerekmektedir. Bu kameralar sadece güvenlik amaçlıdır ve herhangi bir radar cezası uygulamazlar.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.