Peugeot 301 lastik basınç sensörü sıfırlama

Peugeot 301 araçlarında sık sık yaşanan sorunlardan biriside lastik basınç sensör uyarısıdır. Bu hata genellikle lastiklerin hava basıncı değiştiğinde meydana gelir. Buna sebebiyet verecek şeyler arasında ise lastik patlaması ve lastik havalarının yanlış basılması neden olur. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Uyarıyı kaldırmak için 301 basınç sensörü nasıl sıfırlanır ?

  • Ekrandan menü düğmesine tıklayınız.
  • Buradan kişiselleştirme-konfigürasyon bölümüne giriniz.
  • Araç parametrelerini tanımla bölümüne giriş yapınız.
  • Lastiklerin şişirilmesi kısmına gelin ve orta çevirmeli düğmeyi tıklayarak karşınıza çıkan uyarıya evet diyerek bu adımı tamamlayın.

Şuan itibariyle 301 lastik basınç sensörü sıfırlanmıştır. Bu gibi durumlarda peugeot 301 lastik hava basıncı kontrol edilmeli ve lastik hava basıncının kaç olduğu öğrenilerek hava basılmalıdır.

YouTube video

Peugeot 301 lastik hava basıncı kaç olmalı ?

Peugeot 301 aracında lastik hava basıncı 34 PSİ olabilmektedir. Tüm lastiklerinize aynı havayı uygulayarak lastik basınç sensörünü sıfırlayabilir ve ekrandan silinmesini sağlayabilirsiniz.

Peugeot lastik basınç sensörü nasıl çalışır?

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen Peugeot lastik basıncı sensörü, arabanızın tekerlek yuvasında bulunan küçük bir cihazdır. Sensör, lastiklerinizdeki hava basıncını izler ve bu bilgiyi aracınızın yerleşik bilgisayarına gönderir. Bilgisayar, güvenli sürüş koşullarını sürdürmek için herhangi bir değişiklik yapılması gerekip gerekmediğini belirlemek için bu bilgileri kullanır. Buna hız göstergenizi, çekiş kontrolünüzü ve hatta ABS frenlerinizin gücünü ayarlama dahildir. Böylece lastik basınç sisteminize dair kapsamlı verilere ulaşırsınız. Bu tarz sistemler güvenli bir yol sürüşünün sağlanması konusunda kritik bir etkiye sahiptir. Ayrıca Peugeot lastik basınç sensörü olası kazaların önlenmesinde dahi kritik bir öneme sahip bir sistemdir.

Peugeot lastik basınç sensörü nasıl çalışır?

Lastik basınç sensörü tamir olur mu?

Hayır, maalesef lastik basınç sensörünün tamiri yapılamamaktadır. Çünkü bu tarz parçalar bozulduklarında yenileriyle değiştirilmek durumundadır. Bir de böyle bir değişiklik yapacaksanız, değişim öncesinde bilgisayar kodlamasını yapmış olma da dikkat etmeniz gerekmektedir. Lastik basıncı monitörü ışığınızın yandığını veya yanıp söndüğünü fark ederseniz, bunun birkaç anlamı olabilir.  Mesela onarılması gereken sızdıran bir lastiğiniz olabilir. Lastik basıncı sensörünün kullanımı kolaydır ve janta monte edilmiştir. Araç hareket halindeyken, sensör her tekerleğin lastik basıncını ve sıcaklığını izleyecektir. Kısa bir süre sonra aracınızın araç bilgisayarına bir sinyal göndererek bilgileri aracınızın ekranında görüntüleyecektir.

Yorum yapın