Peugeot 208 servis ışığı neden yanar ?

Peugeot 208 model araçlarda servis ışığı bazı arızalar durumunda yanmaktadır. Bu gibi servis ışığı yandığı zaman araç kullanıcısının erken hareket etmesi en ideal hareketlerden birisi olacaktır. Bu konumuzun sonlarına doğru ise Peugeot 208 servis ışığı sıfırlama nasıl yapılır bunlara değineceğiz. Öncelikle bu model araçlarda arıza ışıkları ve anlamları nelerdir bunlara bakalım. Servis ışığının yanma sebepleri arasında motorda oluşan bir arıza, yağlama sisteminde bir problem ve diğer elektronik arızalar olabilir. Bunun birçok sebebi olmaktadır.

YouTube video

Peugeot 208 servis ışığı sıfırlama nasıl yapılır ?

Kontak kapalı iken set düğmesine basılı tutulur ve ardından kontak açılır. Ekranda 10 dan geriye doğru sayım olur. Eşittir 0 ( =0 ) yazdığı zaman servis ışığı sıfırlanması başarılı bir şekilde gerçekleşir. Bir sonraki kontak açılışında service yazan lambanın söndüğünü göreceksiniz. Video olarak da sizlere gösterelim.

Peugeot 208 ikaz lambaları anlamları

Peugeot 208 ikaz lambaları anlamları

Pejo 208 arıza lambası ve anlamlarını birkaç adet olmak üzere paylaşıyoruz.

Peugeot Servis uyarı lambasıPeugeot servis uyarı lambası gösterge panelinde görüldüğü zaman beraberinde bir mesajda yer alır. Bu gibi durumlarda DPF, motor yağı ve yakıt sistemleri kontrol edilmelidir. Ardından 208 servis ışığı sıfırlama işlemi yapılmalıdır.
Peugeot araçlarda kontak açıldığı andan itibaren ön ısıtma ikaz lambası yanar. Kontak açıldığında bu lamba yanar ve sönmesini bekleriz. Soğuk havalarda aynı işlem birkaç kez tekrarlanır. Eğer araç çalışmaz ise tekrar kontak açıp 20 saniye kadar bekleyin ve tekrar aracı çalıştırmayı deneyin.
Peugeot araçlarınız da el freni uygulandığında bu işaret çıkacaktır. El frenini bıraktığınız zaman ise söner. Eğer sönmüyor ise fren hidroliğinin az olduğu anlamını taşır. Fren hidrolik sistemi kontrol edilmelidir.
ABS ikaz lambası sürekli yanar halde ise ABS sisteminde bir problem var demektir. Bir servise gitmeniz gerekmektedir.
Motor yağı basıncı ikaz lambası yandığında hemen aracı durdurmalı ve bir servis ile iletişime geçmelisiniz. Motor yağlama sisteminde bir sorun olduğunun işaretçisidir.
Motor çalıştıktan belli bir süre sonra test için yanar. Hava yastıklarında bir arıza yok ise kendiliğinden söner. Bu lamba sürekli yanıyor ise hava yastığı ve emniyet kemer sisteminde bir arıza olabilir. Bir peugeot servisine gitmeniz tavsiye edilir.
Peugeot akü ikaz lambası yandığı zaman akü ve şarj dinamo sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Alternatör ve akü sistemi kontrol edilmelidir.

Peugeot 208 ikaz lambaları

Pejo 208 servis lambası birçok sebepten dolayı yanabilir. Bu servis lambası uyarısını gördüğünüz zaman hemen yetkili veya özel Peugeot servisine gitmeli ve sorunun nedenini öğrenmelisiniz. Bu sorunlar giderildikten sonra servis ışığı sıfırlama işlemi yapılmalıdır.

Peugeot 301 servis ışığı nedir?

Peugeot 301 servis lambası, aracınızın motorunda veya şanzımanında bir sorun olduğunda yanan bir göstergedir.

Peugeot 301 servis lambası yanarsa ne yapmalıyım?

Aracınızı sürerken bu ışığın yandığını görürseniz en kısa sürede kenara çekin ve motoru durdurmalısınız. Daha sonra yol yardımı çağırmalı veya gerekirse daha ayrıntılı inceleme ve tamirat için aracınızı tamircinize götürmelisiniz.

Servis ışığı neden yanar?

Aracınızda servis ışığının yanma nedeni; motorda bir arızanın ortaya çıkması ya da yağlama sisteminde yer alan sorunlar olabilir.

“Peugeot 208 servis ışığı neden yanar ?” üzerine 4 yorum

 1. servis ışıgını iptal etme yöntemi uyguladım. ama her yeni çalışmada service ışının yadığınıçalıştıktan yok yok oldugu görüldü. nedeni?

  Cevapla
  • Aracınızı servise götürerek ilgili servisten arıza kaydına baktırın. Söndürdüğünüz halde ısrarla yanıyorsa muhakkak servise gitmeniz gerekir.

   Cevapla
 2. 208 aracım var.
  2013 model 1.2 vti atmosferik motor aracım. Son bur yıldır sürekli motor arızası veriyor ve servis bunu cihaza bağladığı halde arızayı göremedi be bu ikazı artık dikkate almamam gerektiğini söyledi.ama bu uyarı beni sürekli tedirgin ediyor.ne yapabilirim .yardımcı olacak , bir.fikri olan varsa bana dönüş yapabilir mi?

  Cevapla
Yorum yapın