P0300 Arıza Kodu Belirtileri ve Çözümü

Araçlar da her arıza kodunun bir anlamı ve kullanıcı tarafından görülen belirtileri mevcuttur. P0300 arıza kodu ise bir ateşleme arızası olduğunu gösteren bir uyarı kodudur. Bu hata kodunu aracınızda gördüğünüz zaman kitapçıktan bakarak nedenini bulabilmek mümkündür.

Benzin ve LPG sistemine sahip araçlarda bu hata kodu görülür. Motorların sağlıklı çalışması için hava ve yakıt karışımının belirli seviyelerde düzenli olarak yapılması gerekir. Bu karışımda bir hata olduğu zaman P0300 hata kodu karşımıza çıkar.

P0300 Ateşleme Hatası Tespit Edildi Kodu Ne Anlama Gelir ?

Aracın performans sağlaması için yakıtın yeteri kadar silindirlere gitmesi gerekir. Silindirlere yeteri kadar yakıt gitmediği zaman araçta bir tekleme oluşur. Silindirlere yeteri kadar yakıt gitmediğinde ise P300 Ateşleme Hatası Tespit Edildi şeklinde bir arıza kodu karşımıza çıkar.. Bu uyarı ise bizlere silindirin birinde veya daha fazlasında bir problemin olduğunu anlatır. Peki P0300 arıza kodunun belirtileri nasıl anlaşılır ?

P0300 Arıza Kodu Belirtileri

P0300 arıza kodunun belirtileri kullanıcı tarafından hemen görülür.

 • Düşük devirde ani kalkışlarda ve hızlanmalarda fazlasıyla tekleme görülür.
 • Rölantide yüksek çalışma ve sarsıntı tekleme görülür.
 • Yakıt kokusu gelir.
 • Motorda performans çekiş sıkıntıları görülür.

Bu belirtiler p0300 arıza kodu olan bir araçta sıklıkla hissedilir. Eğer aracınızda bu problemler var ise bir ateşleme sorunu mevcut demektir.

P0300 Arıza Kodu Neden Olur?

Araçlarda P0300 arıza kodu neden çıkar? Bazı eskiyen ve arıza yapan parçalar bu hata kodunun çıkmasına neden olur.

 • Eskimiş buji ve buji kabloları
 • Arızalı veya bakımsız ateşleme bobini
 • Ekzantrik mil konum sensörü
 • Oksijen sensöründe bir arıza veya eskime
 • Yakıt enjektörlerinde ki bir arıza
 • Katalitik konvertör tıkanması

Listelediğimiz bu parçaların arıza yapması veya eskimesi sonucunda araçlarda P0300 arıza kodu çıkabilir. Bu parçaların kontrolleri uzman kişiler tarafından yapılarak hataya neden olan parça bulunmaktadır.

Audi a3, Chevrolet Aveo, Ford, Opel , GMC, Nissan, Toyota, Fiat, Mitsubishi, Mazda ve Renault gibi birçok marka da bu arıza kodunun belirtisi ve nedenleri aynıdır.

P0300 Arıza Kodu Tamiri Nasıl Yapılır ?

Öncelikle bu hataya neden olacak parçaların listesini bir araya getirdik. Bu parçalar tek tek kontrol edilir. Eskiyen buji ve buji kabloları varsa ve ateşleme yapmayanları tespit edildiyse değişimi şarttır. Oksijen sensörü, yakıt enjektörleri tek tek kontrol edilmelidir. Bir egzoz servisinde ise katalitik konvertör kontrolü yapılmalıdır. Tıkalı ise temizlenmeli veya değiştirilmelidir.

Ateşleme bobini kontrolleri sağlanmalıdır. Bobinler tek tek çıkartılır ve tepki vermeyen bobin genellikle arızalı konumdadır. Motorun çalışmasında bir değişiklik olmuyorsa çıkartılan bobinde bir arıza var demektir. Bu arızaların çözümü sağlandıktan sonra DTC bağlanılarak p0300 arıza kodu silinmelidir.

P0300 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

P0300 Arıza Kodu Ne Kadar Önemli?

Aracınızda P0300 arıza kodu varsa silindirlerde tekleme sorunu var demektir. Bu en az birden fazla silindirde ateşleme hatası sorunun var olduğu anlamına gelir. Böyle bir sorunun varlığı aracınızın performansını doğrudan etkiler. Hatta P0300 arıza kodu varsa sonrasında P0301’den başlamak üzere P038’e kadar arıza kodlarının yanma olasılığı da mevcuttur. Esasında bu tür bir arıza hatası mevcutsa, kodlarda yer alan son rakam; tekleme sorununun hangi silindirde meydana geldiğini gösterecektir. Yani arıza kodunda P03005 yazıyorsa aracınızdaki tekleme sorunu 5 numaralı silindirdedir. Sonuç olarak aracınızda bu bir arıza kodu hatası mevcutsa böyle durumlarda bir an önce tamirciye gitmeniz gerekmektedir.

“P0300 Arıza Kodu Belirtileri ve Çözümü” üzerine 2 yorum

  • Sorunun tespiti için detaylı bir inceleme gerekir. P0300 kodu ateşleme sisteminde oluşan bir arıza sonrası meydana gelir. Arızalı parça onarıldıktan veya değişimi yapıldıktan sonra arıza kodu silinir.

   Cevapla
Yorum yapın