Oto elektrik kaçağı bulma yöntemleri

Araçlarda en fazla arıza veren akşamlardan biri olan elektrik tesisatları ve elektrikle çalışan parçalar, bazen mağduriyet yaşatmayacak derecede ufak olsa da, bazen ise karşımıza daha büyük bir sorun olarak çıkmaktadır.

Oto elektrik kaçağı bulma konusunda bilgisi olan kişiler, sorunu bularak basit işlemlere müdahale edebilmektedir.
Bu konuda bilgi sahibi olup müdahale edilmesi, genellikle sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Oto Elektrik Kaçağı Bulma

Araçta elektrik kaçağı bulma için, aşağıdaki iki yöntemi de uygulayabilirsiniz.
İlk Yöntem

• Aracı stop ederek, anahtarı kontaktan çıkarın.
• Akünün artı kutup başlığını sökün.
• Akünün sökülen kablosu ve kutup başı arasında, 5 Watt’lık bir ampul koyun.
Ampulün bir ucunun kabloya diğer ucunun ise kutup başına temasından emin olun. Bu ampulün yanması demek, aracınızda elektrik kaçağı olduğu anlamına gelmektedir.

İkinci Yöntem
Oto elektrik kaçağı bulma için diğer yöntemde ise, şunları uygulayın.

• Aracınızı stop edip, kontak anahtarını çıkarın.
• Akünün, eksi olan kutup başlığını sökün.
• Ölçüm aletinin maşa kısmını, eksi kutup başına takın.
• Aletin ucunu ise, söktüğünüz kabloya dokundurun.

Bunları yaptıktan sonra ölçüm aletinin lambasının yanması demek, arabanızda elektrik kaçağının bulunması demektir.
Yukarıda verilen oto elektrik kaçağı bulma yöntemleri, kesinlikle araç stop edildikten ve kontağı alındıktan sonra yapılmalıdır. Araç çalışırken, bu ve benzeri uygulamalar yapmaktan mutlaka uzak durulmalıdır.
Aracın aküsünün araç stop ettiğinde boşalması, aracın aküsünün arızalı olduğuna bir işaret olabilir. Ya da diğer seçenek olarak, elektrik kaçağının bulunduğunun bir göstergesidir.

Akünüzde arıza olmadığına eminseniz, akünün aracın çalışmadığı ve farlarının kapalı olduğu halde boşalmasının en büyük nedeni elektrik kaçağının bulunmasıdır. Bu sorunun giderilmesi durumunda, akü boşalması sorunu da ortadan otomatik olarak kalkacaktır.

Her araç kullanıcısının başına uzun sürede birkaç defa, böyle bir sorunun gelmesi mümkündür. Yukarıda verdiğimiz oto elektrik kaçağı bulma yöntemleriyle uğraşmamak ve doğrudan profesyonel yardım almak için, aracınızı oto elektrikçiye götürerek hızlıca sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Aracınızdaki kısa devre ve akü kaynaklı sorunlar hakkında daha detaylı bilgiler için, web sitemizde bulunan farklı içeriklere de göz atabilirsiniz.

Arabada elektrik kaçağı aküyü bitirir mi?
Arabada elektrik kaçağı aküyü bitirir mi?

Arabada elektrik kaçağı aküyü bitirir mi?

Eğer arabanızda elektrik kaçağı varsa bu akünüzü bitirecektir. Bundan dolayı bu tarz bir sorun yaşıyorsa biran önce tamir ettirmenizde fayda vardır. Arabadaki elektrik sızıntısının akünüzde büyük bir boşalmaya neden olması muhtemeldir. Böyle durumlarda sigorta kutusunda gevşek sigortalar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tüm kabloların doğru şekilde bağlandığından emin olmanız; bu tarz bir sorunu çözmenize destek olacaktır. Unutmamak gerekir ki elektrik kaçağınız varsa, akünüz de boşaltabilir. Bir araba uzun süre aynı yerde beklediğinde; elektrik sisteminden nem ortaya çıkabilir. Bu nem, tellerde ve otomobilin elektrik sisteminin diğer bileşenlerinde korozyona neden olabilir. Bu da aracınızda kaçağa neden olabilir.

Araçta Elektrik Kaçak Kontrolü Nasıl Yapılır?
Araçta Elektrik Kaçak Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araçta Elektrik Kaçak Kontrolü Nasıl Yapılır?

Aracınızda elektrik kaçağı varsa bu durumu kontrol etmek dikkatli bir araştırmayı şart kılar. Böyle durumlarda ilk önce akünüzün eksi kutup kısmını sökmelisiniz. Sonrasındaysa kaçak kontrol aletine ait maşayı akü kutbunun eksi işaretli kısmına yerleştirmelisiniz. Bu aşamadan sonra ölçüm aleti yardımıyla kaçak bulunup bulunmadığını kontrol edebiliriz. Burada ilk önce ölçüm aletini eksi kutup kablosunun bulunduğu yere dokundurduğunuz zaman ölçüm aletinin ışığında bir yanma olursa, aracınızda bir elektrik kaçağı bulunmaktadır. Böyle durumlarda bir an önce araçtaki elektrik kaçağını biran önce kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü bu sorunu tamir etmezseniz hem sürüş güvenliğini hem de aracınızı riske atarsınız.

Yorum yapın