2023 Güncel Oto Ekspertiz Fiyatları

Araç alım ve satımında oto ekspertiz yapılması gereklidir. Araç sahipleri araçlarını satarken alıcı kişilere ekspertiz raporunu göstermekte veya bu raporun olmadı durumda ise beraber oto ekspertiz firmalarına giderek gerekli kontrolleri yaptırmaktadırlar. Oto ekspertiz fiyatları firmadan firmaya yapılacak kontrollere göre göre değişmektedir. Bunun için firmaların belirlediği paket seçenekleri mevcuttur. Araç sahipleri bu paketlerden birini seçerek ücreti öder ve ekspertiz işlemine başlarlar.

Oto Ekspertiz Fiyatları 2023

Ekspertiz fiyatları belirttiğimiz gibi seçilecek pakete göre değişmektedir. Türkiye genelinde birkaç firmanın oto ekspertiz ücretlerini bir tablo olarak paylaşalım.

Oto Rapor Fiyat ListesiSilver Paket
1475,00 ₺
Gold Paket
1575,00 ₺
Full Paket
2.250,00 ₺
Pilot Garage Fiyat ListesiFirst Class
3500 ₺
VIP Paket
3200 ₺
Eko Class
1400 ₺
Garanti Oto Eksper Fiyat ListesiGaranti Paket
1525 ₺
Plus Paket
1625 ₺
VİP Paket
2150 ₺
Tarcanlar Ekspertiz Fiyat ListesiFull Ekspertiz
1600 ₺
Airbag Testi
1300 ₺
Ticari Araç Paket
1700 ₺
oto ekspertiz fiyat listesi 2023

Yukarıda görüldüğü gibi birkaç oto ekspertiz firmasının belirlediği fiyatları bir tabloda paylaştık. Oto ekspertiz firmalarında birçok kontrol yapılmaktadır. Bu kontroller araç alım satımında karar vermeyi kolaylaştıran ve alıcıyı ikna edebilir bir listeden oluşur. Araç sahipleri ise aracında olan biteni bu rapor sayesinde en ufak ayrıntısına kadar görebilir.

Experde nelere bakılır?

Oto Eksper işlemlerinde aracın tüm aksamları tek tek kontrol edilir. Bunlar için de bir paket belirlenmiştir. Standart Paket, Gold Paket, Mini Paket , Full paket ve kapsamlı paket gibi seçenekler ve fiyatları ile kullanıcıya sunulur. Bu paketlerde ise hangi parçaların kontrol edileceği yazar. Alttaki tabloda standart bir pakette veya diğer paketlerde nerelerin kontrol edileceği detaylı bir şekilde yazmaktadır.

Standart EkspertizOrtalama Fiyat
Test hattında sunulan tüm kontroller640 TL
Fren test makinesiyle fren kontrolleri510 TL
Süspansiyon test makinesiyle amortisör kontrolleri510 TL
Yanal kayma makinesiyle ön düzen kontrolleri255 TL
Elektronik testler ( diagnostic cihazlar ve teknolojik makineler ile )510 TL
Kaporta değişenleri ve hasar kontrolleri740 TL
Otomobil lift üzerinde yürüyen aksam kontrolleri310 TL
Lastik kontrolleri45 TL

Mini Ekspertiz paketleri ise genellikle 4-5 kısım kontrolünden oluşur. Bunlar;

Mini EkspertizOrtalama fiyat
Elektronik testler ( diagnostic cihaz ve teknolojik makineler ile )300 TL
Otomobil lift üzerinde alt ve ön takım boşluk kontrolleri300 TL
Otomobil lift üzerinde yürüyen aksamların kontrolleri300 TL
Kaporta değişen ve diğer kontrolleri750 TL

Kapsamlı 101 Nokta Full Ekspertiz adı verilen paket ise oldukça detaylıdır. Araç sahipleri ve alıcıları bu paket ile ekspertiz yaptırdıklarında araçlarında olan biteni komple olarak görebilmektedirler.

Kapsamlı 101 Nokta Full EkspertizOrtalama Fiyat
Elektronik testler ( diagnostic cihaz ve teknolojik makineler ile )410 TL
İç genel kondisyon ve modifikasyonlar, elektronik, klima kontrolleri400 TL
Dyno computest test cihazı ile motor performans test ve kontrolleri360 TL
Fren test cihazı ile fren kontrolleri410 TL
Süspansiyon test makinesiyle amortisör kontrolleri410 TL
Yanal kayma makinesiyle ön düzen kontrolleri250 TL
Kaporta değişenleri ve hasar kontrolleri640 TL
Otomobil lift üzerinde alt kontrol ve ön takım boşluk kontrolleri290 TL
Otomobil lift üzerinde yürüyen aksam kontrolleri290 TL
Genel mekanik, elektronik modifikasyon ve aksamlarının kontrolleri440 TL
Lastiklerin kontrolleri10 TL

Ekspertiz Raporu İçin Yapılan İşlemler

Ekspertiz raporu için otomobiller genel olarak kontrol edilirler. Burada birçok parçanın işleyişi ve arızası durumunda bir rapor hazırlanır. Bu raporda alttaki tüm detaylar hakkında bilgiler net şekilde yer alır.

  • Motor Mekanik kontrolleri
  • Kaporta boya kontrol
  • Süspansiyon kontrolleri
  • Alt takım kontrol
  • Yanal kayma kontrolleri
  • Fren testi
  • Airbag kontrolü
  • OBD beyin kontrol

gibi tüm kontroller yapılmakta ve rapora işlenmektedir. Eksperde yapılan işlemler için kullanıcılar öncelikle eksper ücretini öder ve ve gerekli işlemlere başlanır.

Oto Ekspertiz Kaç Saat Sürer ?

Oto ekspertiz işlemleri firmanın iş durumuna göre 40 dakika ile 2 saat arası sürebilir. Yoğun olan bir yerde bazı durumlarda ekspertiz işlemi 2 saati bile geçebilmektedir. Bu yüzden gitmeden önce aramanız ve randevu oluşturmanız iyi olacaktır.

Araba Ekspertiz De Nelere Bakılır?

Araç Alırken Ekspertiz Şart Mı?

Günümüzde artık araç alırken ekspertize gitmek şart değil zorunluluk halini almıştır. İkinci el piyasasında oluşan yoğunluktan dolandırıcılar yararlanmak istemektedir. Aracının durumunu saklayarak yüksek fiyatlara satmaya çalışan birçok dolandırıcı bulunmaktadır. Sürücülerin zarara uğramaması için aracı almadan önce profesyonel bir ekspertiz firmasına göstermeleri gerekir. Bazı sürücüler aracı kaskoyu dahil etmede kendileri tamir ettirebilmektedir. Elbette ki özellikle ikinci el araç satın alıyorsanız mutlaka ekspertize gitmelisiniz. Esasında bu durum sadece ikinci el araç için değil sıfır araç aldıktan sonra da ekspertize gitmeniz önerilir. Çünkü kimi zaman araçlar nakledilirken dahi boya hasarı vs sorunları yaşanabilir.

Araç Alırken Ekspertiz Şart Mı?

2 El Araba Satışlarında Cayma Süresi Ne Kadar?

İkinci el araç piyasasında olan talebin artmasıyla birlikte dolandırıcıların bu piyasada faaliyetleri de artmıştır. Bu nedenle piyasada çok fazla ayıplı araç bulunuyor. Eğer satıcı aracı aldıktan sonra ona belirtilmeyen bir sorun yakalarsa bu durumda 30 gün içinde satıcıya ihtarname çekmelidir. Bunu noterde yapabilir. Eğer satıcı suçunu kabullenirse iade ya da tamir işleminden biri seçilebilir. Fakat kabul etmezse bu durumda yargı yolu açıktır. İkinci el araç alım süreci son derece titiz bir süreçtir. Çünkü ikinci el araç satın aldığınız zaman dikkatli hareket etmezseniz zarar etme olasılığınız bulunmaktadır. Böyle bir durumda aracınızı alırken uzmanlardan destek almanız gerekir.

2 El Araba Satışlarında Cayma Süresi Ne Kadar?

Aldığım Araç Motoru Arızalı Çıktı Ne Yapmalıyım?

Motor hasarı oldukça büyük bir kusurdur. Öncelikle böyle sorunlarda alıcı hakkını arayabilmek için mutlaka sözleme yapmalıdır. Eğer sözleşmede motor kusurundan bahsediyorsa yapılacak bir şey yoktur. Ama bu durum belirtilmemişse alıcı 1 ay içinde ihtarname göndermelidir. Ardından motor sorunları ilerde daha büyük sorunlara yol açabileceğinden aracı iade etmesi en doğru çözüm olacaktır. Şayet satıcı bu koşulları kabul etmiyorsa böyle bir durumda dava açma hakkınız saklıdır. Burada araç alım işlemi sırasında ekspertiz yaptırdıysanız ekspertiz raporları da gösterge olacaktır. Bundan dolayı ikinci el araç satın alıyorsanız mutlaka oto ekspertize gitmelisiniz.

Aldığım Araç Motoru Arızalı Çıktı Ne Yapmalıyım?

Araba Ekspertiz De Nelere Bakılır?

Bir aracın ekspertiz işlemi sırasında genelde en dip noktaya kadar araştırma yapılır. Öncelikle boya kalınlığı kontrol edilerek araçta boyama olup olmadığına bakılır. Ardından motor ve yürüyen aksam kontrol edilir. Hava yastığının açılıp açılmadığına bakılır. Daha sonra jantlar ve lastiklerin durumuna bakılır. Ardından iç aksesuarlarda bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Özetle oto ekspertizler genel olarak sundukları hizmet paketlerine göre hizmet sunarlar. Kimi sadece mekanik aksamına bakarken kimisi de kaporta, mekanik aksam hatta aracın tramer kaydını da sorgular. Burada kurumsal bir firmayı tercih ederseniz; tam anlamıyla kapsamlı bir hizmeti alırsınız.

Yorum yapın