Ön Teker Bilyası Bozulursa Ne Olur

Otomobillerde bulunan teker bilyesi oldukça farklı arızalara sebebiyet verebilmektedir. Birçok ustamız aks bilyesi veya porya bilyesi adıyla da nitelendirmektedirler. Fakat ön teker bilyeleri genellikle porya bilyesi olarak anılır. Ön teker ve arka tekerlerde bulunan porya bilyesi araç tekerine hareket vermektedir. Bu teker bilyesi dağılması sonucunda araçta rahatsız edici sesler çıkmaya başlar ve araç düz yolda giderken bazı durumlarda sağa sola çekme yapabilmektedir.

NOT:

Ön teker ve arka teker bilye değişimleri oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bilye takılması için tornacıda işlem yapılmaktadır. Poryadan sökülen bilyenin yenisi tornacı yardımı ile preslenerek yapıldığında çok sağlıklı olmaktadır.

Ön Teker Bilyesi Bozulursa Ne Olur

Aracınız ile seyehat halindeyseniz teker bilyesi bozulduğunda bazı sorunlar yaşanacaktır. Bunları sizlere maddeler halinde açıklıyoruz.

Teker Bilyası Dağılırsa

  • Ön veya arka tekerde dağılan bilye kilitlenebilir. Buda beraberinde büyük sorunlar getirebilir.
  • Yüksek hızlarda teker bilyesi kilitlenirse araç fren yapıyor hissi uyandırır ve savurma yaşanır.
  • Seyir halinde iken kopan teker bilyesi ön takımda bazı parçalara zarar verebilir.
  • Yüksek ısı meydana geleceğinden dolayı fren sisteminde sorunlar oluşur.
  • Porya bilyesi zarar görmüş araçtan giderken uğultu sesleri gelir.

Porya bilyası arıza yaptığında araçla ilerlerken ötme ve uğultu sesleri gelir. Yavaşladıkça seste azalır. Bu gibi durumlarda ses gelmeye başladığı andan itibaren servise gidilmeli ve teker bilyasının değişimi istenmelidir.

Teker bilyesi kilitlenirse ne olur?

Araçta teker bilyesi kilitlendiğinde araç hareket edemez hale gelir. Çekilemez ve hiç bir şekilde çalıştırılıp hareket edemez halde kalır. Bu gibi durumlar da çekici ile servise veya ustaya götürmek en mantıklı çözüm olmaktadır. Zorla hareket ettirilmeye çalışılırsa farklı sorunlarda beraberinde gelebilmektedir.  Ön teker rulmanı değişimi çok maliyetli bir durum değildir.

Teker bilyesi değişimi fiyatları ne kadar?

Ön ve arka teker bilye değişim ücretleri ortalama olarak teker başına işçiliği 250- 500 TL arası değişir. Porya bilyesi fiyatı ise ortalama 450 – 300 TL arası araçtan araca değişiklik göstermektedir.

Rulman Seçimi ve Rulmana Gelen Yükler

Ön teker rulmanı ne ise yarar?

Ön teker rulmanı, araçta sürtünme ya da dönme etkisini azaltmak amacıyla işlev görür. Ayrıca ön teker rulmanız, enerji yitimini önlemeye yarar. Ön tekerlek rulmanız bir araçta ön aksın süspansiyonunda kullanılan bir makaralı yatak türüdür. Kafes içinde dönen bir makara veya top içeren metal bir kafesten oluşur. Kafes araç aksına monte edilirken, dış yatak hazne taşıyıcısına veya mahfazaya monte edilir. Ön tekerlek yatağının amacı, minimum sürtünme ile ve oynama veya yalpalama olmadan dönüşe izin vermektir. Bu, tekerleklerin takılmadan veya herhangi bir hasara neden olmadan serbestçe ve sorunsuz bir şekilde dönmesini sağlar.

Ön teker rulmanı ne ise yarar?

Rulman Seçimi ve Rulmana Gelen Yükler

Bir aracın şaft çapı, rulman seçimini doğrudan etkiler. Rulman şaft çapıyla uyumlu olmak durumundadır. Rulman, nispeten sessiz ve uzun ömürlü kalırken yüksek yüklere ve hızlara dayanabilmelidir. Ön tekerlek rulmanı, poyra yatağı yuvasına oturan ve lastiği ve tekerleği destekleyen küçük, sızdırmaz bir birimdir. Rulman, lastiğin jantla aynı hizada kalmasına yardımcı olur, bu nedenle hasar görür veya aşınırsa değiştirilmelidir. Ön tekerlek rulmanı çelikten yapılmıştır ve kiri ve suyu dışarıda tutmak için bir conta içerir. Rulmanlar, göbeğin her iki yanında, merkez açıklığından aks miline doğru hareket eden bir iç bileziğe sahip olan bir dış halkaya oturur.

“Ön Teker Bilyası Bozulursa Ne Olur” üzerine bir yorum

Yorum yapın