Ön Teker Bilyası Bozulursa Ne Olur

Otomobillerde bulunan teker bilyesi oldukça farklı arızalara sebebiyet verebilmektedir. Birçok ustamız aks bilyesi veya porya bilyesi adıyla da nitelendirmektedirler. Fakat ön teker bilyeleri genellikle porya bilyesi olarak anılır. Ön teker ve arka tekerlerde bulunan porya bilyesi araç tekerine hareket vermektedir. Bu teker bilyesi dağılması sonucunda araçta rahatsız edici sesler çıkmaya başlar ve araç düz yolda giderken bazı durumlarda sağa sola çekme yapabilmektedir.

NOT:

Ön teker ve arka teker bilye değişimleri oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bilye takılması için tornacıda işlem yapılmaktadır. Poryadan sökülen bilyenin yenisi tornacı yardımı ile preslenerek yapıldığında çok sağlıklı olmaktadır.

Ön Teker Bilyesi Bozulursa Ne Olur

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Aracınız ile seyehat halindeyseniz teker bilyesi bozulduğunda bazı sorunlar yaşanacaktır. Bunları sizlere maddeler halinde açıklıyoruz.

Teker Bilyası Dağılırsa

  • Ön veya arka tekerde dağılan bilye kilitlenebilir. Buda beraberinde büyük sorunlar getirebilir.
  • Yüksek hızlarda teker bilyesi kilitlenirse araç fren yapıyor hissi uyandırır ve savurma yaşanır.
  • Seyir halinde iken kopan teker bilyesi ön takımda bazı parçalara zarar verebilir.
  • Yüksek ısı meydana geleceğinden dolayı fren sisteminde sorunlar oluşur.
  • Porya bilyesi zarar görmüş araçtan giderken uğultu sesleri gelir.

Porya bilyası arıza yaptığında araçla ilerlerken ötme ve uğultu sesleri gelir. Yavaşladıkça seste azalır. Bu gibi durumlarda ses gelmeye başladığı andan itibaren servise gidilmeli ve teker bilyasının değişimi istenmelidir.

Teker bilyesi kilitlenirse ne olur?

Araçta teker bilyesi kilitlendiğinde araç hareket edemez hale gelir. Çekilemez ve hiç bir şekilde çalıştırılıp hareket edemez halde kalır. Bu gibi durumlar da çekici ile servise veya ustaya götürmek en mantıklı çözüm olmaktadır. Zorla hareket ettirilmeye çalışılırsa farklı sorunlarda beraberinde gelebilmektedir.  Ön teker rulmanı değişimi çok maliyetli bir durum değildir.

Teker bilyesi değişimi fiyatları ne kadar?

Ön ve arka teker bilye değişim ücretleri ortalama olarak teker başına işçiliği 50- 100 TL arası değişir. Porya bilyesi fiyatı ise ortalama 150 – 300 TL arası araçtan araca değişiklik göstermektedir.

5/5

“Ön Teker Bilyası Bozulursa Ne Olur” üzerine 1 yorum

  1. Recep AKALIN dedi ki:

    Teşekkürler. Çok faydalı oldu. Sağolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.