Oksijen Sensörü Arızası, Oksijen Sensörü Görevi nedir?

Motorların ateşleme sistemleri, arabanızın çalışabilmesindeki en kritik parçaları içinde bulundurur. Bir otomobil motorunda ateşleme sisteminin genel çalışma prensibi hava ve yakıt karışım oranıyla özetlenir. Motorda karışan hava ve yakıtın belli bir oran orantıya sahip olması gerekmektedir. Bu oran orantı zengin ve fakir karışım olacak şekilde iki şekilde isimlendirebiliriz. Eğer motorunuzda yakılan karışım zengin karışımsa yakıt tüketiminiz artacaktır çünkü zengin karışımda yakıt miktarı fazladır. Arabanız sadece performans gerektiren zamanlarda zengin karışıma ihtiyaç duyar. Rölantide çalışırken bu oranda bir denge olması gerekir. Bu dengeyi sağlayan parçaya oksijen sensörü adı verilir.

Oksijen Sensörü Arızası Tekleme Yapar mı ?

Oksijen sensörü görevini tam olarak yukarıda yazılan hususlar dikkate alındığında anlayabilirsiniz. Aracınızın motorunda ateşleme kısmında bulunan bu sensör enjeksiyon sistemiyle bağlantılı çalışır ve zengin – fakir karışım miktarını tam bir dengeye sokarak otomobilin en ideal şekilde çalışmasına büyük yarar sağlar. Kısaca özetlememiz gerekirse oksijen sensörü motordaki yakıt püskürtme bir diğer tabirle yakıt pompasından yakıt enjektörüne gelen yakıtın tam ayarında çıkmasını sağlamaktadır.

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Oksiyen sensör arızası durumda araç tekleme yapabilir. Oksijen sensörü arızasının anlaşılması oldukça kolaydır. Eğer aracınızın olağandan fazla bir yakıt yaktığını düşünüyorsanız bunun sebeplerinden biride oksijen sensörü arızasıdır. Maalesef çoğu usta ilk başta fazla yakıt tüketimini karbüratör ve ateşleme sisteminde bulunan diğer parçalara bağlasa da yakıt tüketimindeki bu farklılıklar oksijen sensöründen kaynaklanmaktadır. Yakıt tüketimiyle ilgili otomobilinizde toplu bir güncelleme, yenileme yapacaksanız oksijen sensörünüde işin içine katsanız iyi olur.

Oksijen sensörü arızası yolda bırakır mı?
Oksijen sensörü arızası yolda bırakır mı?

Oksijen sensörü arızası neye sebep olur?

Özellikle oksijen sensörünün uç kısmında birikmiş olan egzoz kirleri; oksijen sensörünün arızalanmasına neden olmaktadır. Çünkü bu durum sensörün voltaj üretme yeteneğini de olumsuz olarak etkilemektedir. Oksijen sensörü, egzoz gazlarındaki oksijen miktarını ölçen bir cihazdır. Bu bilgi, aracın bilgisayarı tarafından sürüş koşullarına bağlı olarak motor performansını ayarlamak için kullanılır. Sonuç olarak, yakıt verimliliği ve emisyonlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Oksijen sensörü arızasının en yaygın nedeni zamanla aşınma ve yıpranmadır. Oksijen sensörü, egzoz gazlarını araçtan çıkmadan önce temizleyen katalitik konvertörün yakınında bulunur. İki bileşen, elektrot adı verilen bükülmüş bir metal tel ile bağlanır. Bu elektrot aşındığında veya parçalandığında, motorunuzun zayıf çalışmasına veya hızlanma altında teklemesine neden olabilir.

Oksijen sensörü arızası neye sebep olur?
Oksijen sensörü arızası neye sebep olur?

Oksijen sensörü arızası yolda bırakır mı?

Genel olarak oksijen sensörü arızasının sizi yolda bırakacak çapta bir arıza olmayacağını ifade edebiliriz. Bununla birlikte oksijen sensörü arızasının varlığı aracınızın performansını ve verimliliğini doğrudan etkileyecektir. Bu da aracınızın konforu ve performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Unutmamak gerekir ki oksijen sensörleri genellikle yakıt enjeksiyon sisteminin “beyni” olarak adlandırılır. Egzoz gazlarındaki oksijen miktarını izler ve aracınızın optimum performans için yeterli hava ve yakıt almasını sağlamak için yakıt dağıtımını buna göre ayarlarlar. Oksijen sensörleri, egzoz sisteminde sızdıran conta veya aşınmış egzoz manifoldu gibi bir sorun olduğunda arızalanır. Bu da aracınızın çekiş gücüne ve performansına olumsuz yönde etki edecektir.

Yorum yapın