Oksijen Sensörü Arızası, Oksijen Sensörü Görevi nedir?

Motorların ateşleme sistemleri, arabanızın çalışabilmesindeki en kritik parçaları içinde bulundurur. Bir otomobil motorunda ateşleme sisteminin genel çalışma prensibi hava ve yakıt karışım oranıyla özetlenir. Motorda karışan hava ve yakıtın belli bir oran orantıya sahip olması gerekmektedir. Bu oran orantı zengin ve fakir karışım olacak şekilde iki şekilde isimlendirebiliriz. Eğer motorunuzda yakılan karışım zengin karışımsa yakıt tüketiminiz artacaktır çünkü zengin karışımda yakıt miktarı fazladır. Arabanız sadece performans gerektiren zamanlarda zengin karışıma ihtiyaç duyar. Rölantide çalışırken bu oranda bir denge olması gerekir. Bu dengeyi sağlayan parçaya oksijen sensörü adı verilir.

Oksijen Sensörü Arızası Tekleme Yapar mı ?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Oksijen sensörü görevini tam olarak yukarıda yazılan hususlar dikkate alındığında anlayabilirsiniz. Aracınızın motorunda ateşleme kısmında bulunan bu sensör enjeksiyon sistemiyle bağlantılı çalışır ve zengin – fakir karışım miktarını tam bir dengeye sokarak otomobilin en ideal şekilde çalışmasına büyük yarar sağlar. Kısaca özetlememiz gerekirse oksijen sensörü motordaki yakıt püskürtme bir diğer tabirle yakıt pompasından yakıt enjektörüne gelen yakıtın tam ayarında çıkmasını sağlamaktadır.

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Oksiyen sensör arızası durumda araç tekleme yapabilir. Oksijen sensörü arızasının anlaşılması oldukça kolaydır. Eğer aracınızın olağandan fazla bir yakıt yaktığını düşünüyorsanız bunun sebeplerinden biride oksijen sensörü arızasıdır. Maalesef çoğu usta ilk başta fazla yakıt tüketimini karbüratör ve ateşleme sisteminde bulunan diğer parçalara bağlasa da yakıt tüketimindeki bu farklılıklar oksijen sensöründen kaynaklanmaktadır. Yakıt tüketimiyle ilgili otomobilinizde toplu bir güncelleme, yenileme yapacaksanız oksijen sensörünüde işin içine katsanız iyi olur.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.