Muayenesiz Araç Bağlanır Mı ?

Araç muayenesi TUVTÜRK tarafından yapılan bir uygulama. Aracınızı sıfır almışsanız 3. Yılın sonunda daha sonra da her 2 yılda bir düzenli olarak muayenenizi yaptırmanız gerekli. Bu hem kendi otomobilinizin hem de trafikte seyir halinde karşınıza çıkan diğer otomobil ve canlılar için oldukça önemli bir konu. Trafik ekipleri de bu önem neticesinde arabaların muayenelerini düzenli olarak kontrol ediyorlar. Gönül ister ki hiç gecikme olmadan yaptıralım, başımız ağrımasın ama ne yazık ki günümüz ekonomik koşulları buna her zaman el vermiyor ve gecikmeler ortaya çıkabiliyor.

Muayenesiz araç kullanmanın cezası

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki muayenesi geçmiş her araç için TUVTÜRK tarafından gecikme ücreti ile karşılaşırsınız. Yani, trafik ekiplerine yakalanmasanız bile muayeneye gidince geciken gün tutarına göre tarafınıza gecikme ücreti yansıyacaktır. Peki, muayenesi olmadan polise yakalanırsanız neler olur?

Direkt olarak muayenesi yok diye ilk seferde aracınız çekilmez. Eğer ilk yakalanmanızsa 2020 tarihi itibari ile 288 TL cezai yaptırım uygulanır. Bu rakamı 2 hafta içinde ödemek koşulu ile %25 oranında bir indirimden faydalanabilirsiniz. Ayrıca ehliyetinize de 10 ceza puanı işleyecektir.

Toplam 100 ceza puanı hakkınız olduğunu düşünürsek bu ehliyeti kaybedebilmeniz için oldukça yüksek bir rakam. Bu cezaların dışında da sizlere aracınızı muayeneye götürmek için 7 gün süre tanınır. Eğer bu 7 gün içinde tekrar trafik ekipleri tarafınca çevrilirseniz henüz süreniz olduğu için bir ceza ile karı karşıya kalmaz ve durumu kurtarabilirsiniz. Her yıl olduğu gibi 2021 yılı içinde bu kurallar geçerlidir.

2.kez polis ekipleri sizi çevirir ve 7 günün dolduğunu fark ederse bu durumda ne yazık ki aracınız direkt olarak çekiliyor. Bu durumda hem çekici ücreti, hem ceza ödüyorsunuz. Ayrıca otomobilinizi trafikten de men edebilirler. Muayeneye götürmek için bile hareket etmenize izin vermeyip çekicinin sırtında gitmeniz gerekebilir. Daha muayeneden uygunluk alınca emniyet müdürlüğünden ruhsat yenileme işlemi ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu nedenle araç muayenelerine düzenli olarak girmeye özen gösterin. Aksi durumda muayene ücretini ödeyemeyeceğim diye düşünürken karşınıza başa çıkamayacağınız çok daha büyük rakamlar gelebilir.

Yorum yapın