Muayenesiz Araç Bağlanır Mı ?

Araç muayenesi TUVTÜRK tarafından yapılan bir uygulama. Aracınızı sıfır almışsanız 3. Yılın sonunda daha sonra da her 2 yılda bir düzenli olarak muayenenizi yaptırmanız gerekli. Bu hem kendi otomobilinizin hem de trafikte seyir halinde karşınıza çıkan diğer otomobil ve canlılar için oldukça önemli bir konu. Trafik ekipleri de bu önem neticesinde arabaların muayenelerini düzenli olarak kontrol ediyorlar. Gönül ister ki hiç gecikme olmadan yaptıralım, başımız ağrımasın ama ne yazık ki günümüz ekonomik koşulları buna her zaman el vermiyor ve gecikmeler ortaya çıkabiliyor.

Muayenesiz araç kullanmanın cezası

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki muayenesi geçmiş her araç için TUVTÜRK tarafından gecikme ücreti ile karşılaşırsınız. Yani, trafik ekiplerine yakalanmasanız bile muayeneye gidince geciken gün tutarına göre tarafınıza gecikme ücreti yansıyacaktır. Peki, muayenesi olmadan polise yakalanırsanız neler olur?

Direkt olarak muayenesi yok diye ilk seferde aracınız çekilmez. Eğer ilk yakalanmanızsa 2020 tarihi itibari ile 427 TL cezai yaptırım uygulanır. Bu rakamı 2 hafta içinde ödemek koşulu ile %25 oranında bir indirimden faydalanabilirsiniz. Ayrıca ehliyetinize de 10 ceza puanı işleyecektir.

Toplam 100 ceza puanı hakkınız olduğunu düşünürsek bu ehliyeti kaybedebilmeniz için oldukça yüksek bir rakam. Bu cezaların dışında da sizlere aracınızı muayeneye götürmek için 7 gün süre tanınır. Eğer bu 7 gün içinde tekrar trafik ekipleri tarafınca çevrilirseniz henüz süreniz olduğu için bir ceza ile karı karşıya kalmaz ve durumu kurtarabilirsiniz. Her yıl olduğu gibi 2023 yılı içinde bu kurallar geçerlidir.

2.kez polis ekipleri sizi çevirir ve 7 günün dolduğunu fark ederse bu durumda ne yazık ki aracınız direkt olarak çekiliyor. Bu durumda hem çekici ücreti, hem ceza ödüyorsunuz. Ayrıca otomobilinizi trafikten de men edebilirler. Muayeneye götürmek için bile hareket etmenize izin vermeyip çekicinin sırtında gitmeniz gerekebilir. Daha muayeneden uygunluk alınca emniyet müdürlüğünden ruhsat yenileme işlemi ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu nedenle araç muayenelerine düzenli olarak girmeye özen gösterin. Aksi durumda muayene ücretini ödeyemeyeceğim diye düşünürken karşınıza başa çıkamayacağınız çok daha büyük rakamlar gelebilir.

Muayenesiz Araç Yakalanırsa Ne Olur?

Muayenesi Biten Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?

Muayenesi olmayan araçların trafikte kullanımı mümkün değildir. Muayenesi bulunmayan aracı trafikte kullanmanın maddi cezası ve araç üzerinde yaptırımları bulunmaktadır. Muayenesi bulunmayan araçla trafikte kullanmanın aynı zamanda aracın trafiğe çıkmasının engellenmesi cezası bulunmaktadır. Cezası ödenmeyen aracın cezası ödenmeden muayene randevusu alınması engellenmiştir. Önce cezayı ödeyip, muayeneyi yaptırıp arkasından muayeneli ve cezası ödenmiş araçla trafiğe çıkılmalıdır. Elbette ki muayenesi biten araç trafiği riske attığından bu tür araçların trafiğe çıkması yasaklamıştır. Böyle bir durumun tespit edilmesi halindeyse ceza ödemeniz kaçınılmaz olacaktır.

Muayenesi Biten Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?

Araç Muayenesi 10 Gün Geçerse Ne Olur?

Araç muayenesi geçtikten sonra 7 gün araç muayenesini gecikerek yaptırmak için gecikme izini verilir. Yedinci günden sonra ise araç muayenesi geçen araca yakalandığı takdirde ya da muayeneye gidildiğinde 888 Türk Lirası muayeneni yaptırmakta gecikme cezası bulunmaktadır. Araç muayenesini 10 gün geciktirmiş bir araç da bu süreyi aştığı için cezaya tabi olmaktadır. Araç muayenenizi 10 geçirdiğinizde aylık olarak bir miktar ceza ödersiniz. Bu cezayı aracınızı muayeneye götürdüğünüz zaman ödemek durumunda kalırsınız. Bundan dolayıdır ki aracınızın muayene dönemi geldiyse bir an önce aracınızı muayeneye götürmek durumundasınız. Aksi takdirde yüklü bir miktarda ceza ödeyebilirsiniz.

Araç Muayenesi 10 Gün Geçerse Ne Olur?

Muayenesiz Araç Yakalanırsa Ne Olur?

Eğer muayenesiz bir şekilde trafiğe çıkar, bu muayenesiz olduğunuz tespit edilirse ilk önce para cezası yersiniz. Bu para cezasının an itibariyle miktarı 427 Türk Lirasıdır. Ancak her şey bu para cezasıyla bitmez! Sonrasında size 7 gün bir süre tanınır. Bu süre içerisinde mutlaka aracınızı muayene ettirmek durumundasınız. Çünkü size tanınan 7 günlük süre içerisinde aracınızı muayeneye götürmez ve yine tespit edilirse tam 888 TL para cezası alırsınız. Esasında yine her şey para cezasıyla sona ermez. Bu sefer aracınız bir çekici yardımıyla muayene istasyonuna götürülecektir. Tabi ki tüm masrafları ödemek durumunda kalırsınız. Sonuç olarak muayenesiniz aracın trafiğe çıkması yasaktır. Bu yasağa uygun davranmamak cezai yaptırımı beraberinde getirecektir.

Yorum yapın