Motor üflemesi nedir? Motor neden üfler?

Pistonlar , silindirler ve segman gibi önemli motor parçaları yıllar içerisinde aşınmaya başlarlar. Pistonlar ile silindirler arasındaki kaçaklanmayı önleyen parçaya segman adı verilir. Yanma sonucunda oluşan gazların kartere gitmesine engel olur ve bu şekilde sistemi herhangi bir sorun oluşturmadan yönetir. Alt segmanlar ise pistonlar hareket ederken silindirdeki fazladan kalan yağı kartere indirir. Segmanlar ve silindirler arasında ki boşluk artmaya başladıkça egzoz gazları segmandan geçiş yaparak basınç kaybı yaratır. Burada motorun eskisine göre daha verimsiz çalışmasını anlayabiliriz.

Motor Yağ Çubuğundan Buhar Gelmesi

Pistonlar aşınmış, segmanlar da aşındıysa artık motorun gücü iyice azalmaya başlamıştır. Bu durumda aracı tamamen rektefiye edilmesi anlamına gelir. Araçlarda motor yağ kapağı açıldığında bir miktar hava gelebilir. Birçok yeni araçların yağ kapağından bile belli derecelerde hava gelebilmektedir. Sıfır araç dahi belirli seviyelerde yağ kapağından hava atabilir.
Motorun bitik olup olmadığını anlamak için yağ çubuğuna bakmalısınız. Buradan hava ve yağ buharı geliyorsa, yağ sıçratıyorsa artık piston ve segmanlarda sorun var demektir. .Yağ çubuğundan gelen buhar sonrası aracın motorunu komple yenilemeniz gerekir. Motor yenilendikten sonra tekrar yağ çubuğunu çektiğinizde herhangi bir buharın ve sıçramanın olmadığını görebilirsiniz. En yakın zamanda bir servise giderek danışabilirsiniz.

Motor yatak vurması nasıl anlaşılır?
Motor yatak vurması nasıl anlaşılır?

Üfleyen motor yağ yakar mı?

Aracınızın motor kısmının üflemesinin asıl sebebi; kompresyon segmanlarının aşırı derecede aşınmış olmasıdır. Böyle bir aşınma durumunda aracınızın yağ segmanının da ciddi anlamda hasar alma riski vardır. Ancak kimi zaman yağ segmanında herhangi bir hasar olmadan da kompresyon segmanında sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda aracınızın motorunun yağ yakması mümkün olmaz. Aslında, her bin 500 km’de bir 1 litre kadar yağ tüketebilir. Bunun nedeni normal motor aşınması ve yıpranmasıdır. Ancak, arabanızın bu miktardan daha fazla yağ tükettiğini fark ederseniz, arabanın motorunda bir sorun var demektir. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Üfleyen motor yağ yakar mı?
Üfleyen motor yağ yakar mı?

Motor sesi neden yükselir?

Aracınızda motor sesinin yükselmesinin nedeni motordaki anormal yanmadır. Gürültü, aracınızın motorunda hava ve yakıtın anormal şekilde yanmasından kaynaklanır. Arabanızın motorunun bir miktar yağ yakması normaldir.  Motor gürültüsü, motorun içindeki kırık veya gevşek parçalardan kaynaklanabilir ve bu da süreçteki diğer parçalara zarar verebilir. Yüksek motor seslerinin bazı yaygın nedenleri arasında yüksek devirlerde kıvılcım çıkaran arızalı bir buji sorunu ilk sıralarda yer alır. Yine silindir kafasına ve egzoz sistemine yağ sızdıran arızalı bir valf kapağı contası sorunu da aracınızda motor sesinin artış göstermesine neden olabilir. Böyle bir hata fark ettiğiniz zaman hızlı bir şekilde tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Motor sesi neden yükselir?
Motor sesi neden yükselir?

Motor yatak vurması nasıl anlaşılır?

Bir motor yatağı vuruşunun sesi, ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Motor rölantideyken bir vuruntu sesi duyarsanız, motorunuzun yataklarından biri veya birkaçı aşınmış ve değiştirilmesi gerekiyor olabilir. Motorunuzdan gelen yüksek sesin birçok nedeni olabilir. Ancak en yaygın nedenlerinden biri aşınmış bir yataktır. Rulmanlar aşındığında, normalden daha fazla ses çıkarırlar. Çünkü artık düzgün dönmezler ve motor bloğunuzun içindeki diğer parçalara sürtünürler. Arabanızı çalıştırdığınızda kaputunuzun altından gelen yüksek bir klik sesi duyarsanız, motor bloğunuzun içinde bir yerde aşınmış bir yataktan geliyor olabilir. Bu herhangi bir zamanda olabilir. Ancak genellikle hiçbir sorun olmadan birkaç yıl araç kullandıktan sonra ortaya çıkar.

Yorum yapın