Motor üflemesi nedir? Motor neden üfler?

Pistonlar , silindirler ve segman gibi önemli motor parçaları yıllar içerisinde aşınmaya başlarlar. Pistonlar ile silindirler arasındaki kaçaklanmayı önleyen parçaya segman adı verilir. Yanma sonucunda oluşan gazların kartere gitmesine engel olur ve bu şekilde sistemi herhangi bir sorun oluşturmadan yönetir. Alt segmanlar ise pistonlar hareket ederken silindirdeki fazladan kalan yağı kartere indirir. Segmanlar ve silindirler arasında ki boşluk artmaya başladıkça egzoz gazları segmandan geçiş yaparak basınç kaybı yaratır. Burada motorun eskisine göre daha verimsiz çalışmasını anlayabiliriz.

Motor Yağ Çubuğundan Buhar Gelmesi 

Pistonlar aşınmış, segmanlar da aşındıysa artık motorun gücü iyice azalmaya başlamıştır. Bu durumda aracı tamamen rektefiye edilmesi anlamına gelir. Araçlarda motor yağ kapağı açıldığında bir miktar hava gelebilir. Birçok yeni araçların yağ kapağından bile belli derecelerde hava gelebilmektedir. Sıfır araç dahi belirli seviyelerde yağ kapağından hava atabilir.
Motorun bitik olup olmadığını anlamak için yağ çubuğuna bakmalısınız. Buradan hava ve yağ buharı geliyorsa, yağ sıçratıyorsa artık piston ve segmanlarda sorun var demektir. .Yağ çubuğundan gelen buhar sonrası aracın motorunu komple yenilemeniz gerekir. Motor yenilendikten sonra tekrar yağ çubuğunu çektiğinizde herhangi bir buharın ve sıçramanın olmadığını görebilirsiniz. En yakın zamanda bir servise giderek danışabilirsiniz.

Yorum yapın