Mazot Filtresi Kaç km Değişir ?

Dizel motora sahip araçlarda bulunan mazot filtresi yakıtı süzen önemli bir parçadır. Yakıt süzüldükten sonra enjektörlere ve motora iletilir. Bu sayede aracın motoru ve yakıt filtreleri korunur. Mazot filtresi değişimi hangi sıklıkla olur diye merak ediyorsanız hemen altta sizler için gerekli açıklamayı yapalım.

Mazot Filtresi Ne Zaman Değişir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Dizel yakıt filtresi araç üreticileri tarafından 25.000 – 30.000 km arasında değişimini tavsiye ederler. Genellikle her araç yağ değişiminde mazot filtresinin de değişimi yapılmalıdır. Ülkemizde birçok dizel araç genellikle 10 – 15 bin km arasında mazot filtresi değişimi yapmaktadır. Genel yağ ve filtre bakımlarında mazot filtresi de değiştirilerek motor ömrünün uzatılması oldukça önemli bir konudur.

Mazot filtresi alırken dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi ise orijinal almanız olacaktır. Yan sanayi mazot filtresi kısa sürede bozulabilmekte ve beraberinde ciddi masraflar açabilmektedir. Yakıt süzen önemli bir parça olduğundan ötürü en ufak bir arızada enjektör masrafı da çıkabilmektedir.

Mazot Filtresi Yakıtı Etkiler Mi?

Mazot filtresi değişimi yakıtı çok büyük oranda etkiler. Zamanında değişmeyen mazot filtresi enjektörleri yorar ve aracın çekişten düşmesini sağlar. Bunun için zamanında mazot filtresi değişimi yapılmalıdır. Kirlenmiş mazot filtresi sonucunda değişim yapıldığında ciddi bir çekiş farkı ve yakıt düşüklüğü gözlemlenmiştir.

Mazot Filtresi Değişimi Fiyatı

Mazot filtresi değişimi fiyatı ortalama olarak standart otomobillerde 100- 130 TL arası tutmaktadır. Yetkili servis ve özel servislerde fiyat farkı çok olmamak üzere %20 oranında değişebilmektedir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.