Mazot Filtresi Kaç km Değişir ?

Dizel motora sahip araçlarda bulunan mazot filtresi yakıtı süzen önemli bir parçadır. Yakıt süzüldükten sonra enjektörlere ve motora iletilir. Bu sayede aracın motoru ve yakıt filtreleri korunur. Mazot filtresi değişimi hangi sıklıkla olur diye merak ediyorsanız hemen altta sizler için gerekli açıklamayı yapalım.

Mazot Filtresi Ne Zaman Değişir?

Dizel yakıt filtresi araç üreticileri tarafından 25.000 – 30.000 km arasında değişimini tavsiye ederler. Genellikle her araç yağ değişiminde mazot filtresinin de değişimi yapılmalıdır. Ülkemizde birçok dizel araç genellikle 10 – 15 bin km arasında mazot filtresi değişimi yapmaktadır. Genel yağ ve filtre bakımlarında mazot filtresi de değiştirilerek motor ömrünün uzatılması oldukça önemli bir konudur.

Mazot filtresi alırken dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi ise orijinal almanız olacaktır. Yan sanayi mazot filtresi kısa sürede bozulabilmekte ve beraberinde ciddi masraflar açabilmektedir. Yakıt süzen önemli bir parça olduğundan ötürü en ufak bir arızada enjektör masrafı da çıkabilmektedir.

Mazot Filtresi Yakıtı Etkiler Mi?

Mazot filtresi değişimi yakıtı çok büyük oranda etkiler. Zamanında değişmeyen mazot filtresi enjektörleri yorar ve aracın çekişten düşmesini sağlar. Bunun için zamanında mazot filtresi değişimi yapılmalıdır. Kirlenmiş mazot filtresi sonucunda değişim yapıldığında ciddi bir çekiş farkı ve yakıt düşüklüğü gözlemlenmiştir.

Mazot Filtresi Değişimi Fiyatı

Mazot filtresi değişimi fiyatı ortalama olarak standart otomobillerde 300- 530 TL arası tutmaktadır. Yetkili servis ve özel servislerde fiyat farkı çok olmamak üzere %20 oranında değişebilmektedir.

Mazot filtresi uzun süre değişmezse ne olur?

Mazot Filtresi Değişim Fiyatları – İşçilik Dahil

Marka modelFiyat
Bosch Renault Clio 4 1.5 DCI Mazot Filtresi500 TL
Bosch Renault Fluence 1.5 DCI Mazot Filtresi600 TL
Bosch Hyundai Getz 1.5 CRDI Mazot Filtresi750 TL
Bosch Ford Fiesta 1.4 TDCI Euro 4 Mazot Filtresi750 TL
Bosch Peugeot 307 1.6 HDI Mazot Filtresi800 TL
Mazot Filtresi Değişim Fiyatları – İşçilik Dahil

Mazot kalitesi nasıl anlaşılır?

Mazot kalitesi, yağın renginden, motor yağının ve egzoz gazının kokusundan anlaşılabilir. İyi bir yakıtınız varsa, temiz, saf ve berrak renkli olacaktır. Yanma işlemi, motor performansını etkileyecek karbon birikimi ve kurum birikintileri üretmek kolay değildir. Yakıtınızın kalitesini öğrenmek istiyorsanız basit bir yöntem kullanabilirsiniz. Üzerine biraz su dökün ve su dibe çökerse, o zaman kalitelidir. Herhangi bir tortu veya kirlilik varsa, o zaman üstte yüzer. Unutmamak gerekir ki arabanızda düşük kaliteli bir yakıt kullandığınızda, bu, daha az kilometre ve motor aşınması dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir. Ayrıca filtreleri tıkayabilir ve aşırı ısınmaya neden olabileceği gibi emisyonları da artırabilir.

Mazot kalitesi nasıl anlaşılır?

Mazot filtresi uzun süre değişmezse ne olur?

Aracınızın yakıt filtresini düzenli olarak değiştirmezseniz, aracınızın çalıştırmada zorluk çektiğini veya sürüş sırasında gücün kalmadığını fark edebilirsiniz. Bu olursa, bunun nedeni yakıt sisteminizdeki aşırı kir olabilir. Bu, motorun hasar görmesine veya bozulmasına neden olabilir. Yakıt filtrenizi zamanında değiştirmezseniz, motorun performansı düşecek ve hatta çalışmayacaktır. Bunun nedeni, eski yakıt filtresinin yakıt deposunda bulunan toz ve yabancı maddelerle tıkanmasıdır. Motorun, tüm parçalarına gerekli miktarda yakıtı yeterli miktarda tedarik edebilmesi için önce bu yabancı maddeleri itmesi gerekir. Tıkalı bir yakıt filtresi, aracınızın diğer parçalarına zarar verebilecek su ve kirleticilerin motora girmesini de önler.

“Mazot Filtresi Kaç km Değişir ?” üzerine bir yorum

  1. Renault fluence dizel arabamın mazot filitre değisimi 2 senede bir veya 25.000 veya 30.000 km degisicek derler aracım 7.000 veya 8.000 km de yine değiştirmek gerekirmi
    Teşekkür ederim

    Cevapla
Yorum yapın