Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor

Bu sorun en çok karbüratörlü araçlarda baş göstermektedir. Özellikle havanın soğuk olduğu sabah ve gece vakitlerinde araçları çalıştırmak oldukça güç hale gelmektedir. Sabah işe gitmek  için bindiğiniz aracınız marş basar ama bir türlü çalışmak bilmez. Buda oldukça can sıkan bir sorun haline gelir. 10- 15 marş sonrasında araç anca çalışır. Bu sorunun neden kaynaklandığı hakkında ki çözümleri sizler için bir araya getirdik.

Araç çalışma problemi hakkında ustamıza soru sorabilirsiniz.

Dizel Araç Marş Basıyor Ama Çalışmıyor

Dizel araçlarda marş basıyor ama çalışmıyor problemi genellikle enjektör ve mazot filtresi gibi sebeplerden kaynaklanır. Marş sürekli basar fakat araba çalışmaz. Dizel araçlar da birde mazot pompası arızasında araç marş esnasında çalışmaz. Bu gibi problemler bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

LPG li Araba Marş Basıyor Ama Çalışmıyorsa

Marş basıyor ama araba çalışmıyor

Sıcak havada marş basıyor fakat çalışmıyor ise lpg beyni ve ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Özellikle LPG sistemi olan araçlarda ilk kontrol edilmesi gereken yerlerden en önemlisi LPG beyni ve kesicileridir.

Aracın marşı basıyor fakat çalışmıyor mu? Yapılması ve kontrol edilmesi gerekenler altta sıralanmıştır.

 • Öncelikle kış aylarında aküler ilk etkilenecek şeylerden birisidir.
 • Araçta bulunan ateşleme beyni veya bobininde sorunlar olabilir.
 • Akü kontrollerini yaptırın. Akü zayıflayınca , marş zayıf olduğu için ateşleme yapılmaz ve araç çok zor çalışır veya çalışmaz. Bu gibi durumlarda marş motorunu yormak yerine hemen bir araç ile takviye yaparak aracı çok kısa sürede çalıştırabilirsiniz.
 • Distburatör kapağının içinde nem olmamasına dikkat edin. Biraz nem varsa aracınız soğuk vakitlerde çalışmaz.
 • Karbüratörlü araçlardaki lpg beyni üzerinde ki sarı pirinç vida çok açıksa veya çok kısık ise araç çalışmaz.( Çok açık ise ilk çalışmada gaza boğulur, çok kısık ise yeterli gaz gelmez ve ateşleme olmaz. Sarı vida ideal ayarı tamamen kısıldıktan sonra 3 tur gevşek olan ayardır )

Kalın yağlar, kış aylarında çalıştırmayı etkilemektedir. Bu yüzden kış aylarında bir numara daha ince yağı kullanmanız tavsiye edilir.

Subap ayarı sıkı olan araçlar sabah çok zor çalışır. Bu yüzden subap ayarını kış aylarında yaptırmanız tavsiye edilir.

“Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor” üzerine 3 yorum

 1. Usta aracım fiat doblo marş aliyor fakat çalışmıyor,motor ariza lambasi da yandi fakat su an sönük durumda neden kaynaklanıyor olabilir.Bu arada ilk çalışmadığında sanayiye gidebilmek icin eterle calistirdim ve çalıştı yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 2. Ustam aracım Skoda Favorit. Sabahları 4-5 marşta anca çalışıyor. Benzin ve lpg ikisinde de araç çok zor çalışıyor. Sizce neden yapar ?

  Cevapla
  • Skoda Favorit aracı karbüratörlü bir sistemdir ve sabahları tek marşta çalışması için bütün ayarların tamamen bir usta tarafından güzelce ayarlanması gerekir.
   Öncelikle sabahları tek marşta rahat çalışması için karbüratörün temiz olması gerekir. Bu benzinle çalışması için gerekli bir işlemdir.
   Subap ayarının yapılması, LPG gaz ayarının yapılması ve temiz hava filtresi sonrasında aracınız sabahları tek marşta çalışabilir.

   Cevapla
Yorum yapın