Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor

Bu sorun en çok karbüratörlü araçlarda baş göstermektedir. Özellikle havanın soğuk olduğu sabah ve gece vakitlerinde araçları çalıştırmak oldukça güç hale gelmektedir. Sabah işe gitmek  için bindiğiniz aracınız marş basar ama bir türlü çalışmak bilmez. Buda oldukça can sıkan bir sorun haline gelir. 10- 15 marş sonrasında araç anca çalışır. Bu sorunun neden kaynaklandığı hakkında ki çözümleri sizler için bir araya getirdik.

Araç çalışma problemi hakkında ustamıza soru sorabilirsiniz.

Dizel Araç Marş Basıyor Ama Çalışmıyor

Dizel araçlarda marş basıyor ama çalışmıyor problemi genellikle enjektör ve mazot filtresi gibi sebeplerden kaynaklanır. Marş sürekli basar fakat araba çalışmaz. Dizel araçlar da birde mazot pompası arızasında araç marş esnasında çalışmaz. Bu gibi problemler bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

LPG li Araba Marş Basıyor Ama Çalışmıyorsa

Marş basıyor ama araba çalışmıyor

Sıcak havada marş basıyor fakat çalışmıyor ise lpg beyni ve ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Özellikle LPG sistemi olan araçlarda ilk kontrol edilmesi gereken yerlerden en önemlisi LPG beyni ve kesicileridir.

Aracın marşı basıyor fakat çalışmıyor mu? Yapılması ve kontrol edilmesi gerekenler altta sıralanmıştır.

 • Öncelikle kış aylarında aküler ilk etkilenecek şeylerden birisidir.
 • Araçta bulunan ateşleme beyni veya bobininde sorunlar olabilir.
 • Akü kontrollerini yaptırın. Akü zayıflayınca , marş zayıf olduğu için ateşleme yapılmaz ve araç çok zor çalışır veya çalışmaz. Bu gibi durumlarda marş motorunu yormak yerine hemen bir araç ile takviye yaparak aracı çok kısa sürede çalıştırabilirsiniz.
 • Distburatör kapağının içinde nem olmamasına dikkat edin. Biraz nem varsa aracınız soğuk vakitlerde çalışmaz.
 • Karbüratörlü araçlardaki lpg beyni üzerinde ki sarı pirinç vida çok açıksa veya çok kısık ise araç çalışmaz.( Çok açık ise ilk çalışmada gaza boğulur, çok kısık ise yeterli gaz gelmez ve ateşleme olmaz. Sarı vida ideal ayarı tamamen kısıldıktan sonra 3 tur gevşek olan ayardır )

Kalın yağlar, kış aylarında çalıştırmayı etkilemektedir. Bu yüzden kış aylarında bir numara daha ince yağı kullanmanız tavsiye edilir. Subap ayarı sıkı olan araçlar sabah çok zor çalışır. Bu yüzden subap ayarını kış aylarında yaptırmanız tavsiye edilir.

Marş Otomatiği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş Taşağı Ne İşe Yarar?

Halk arasında ki ismi Marş Taşağı olan Marş Rölesi bir tür elektro mıknatıs bobinidir.  Marş motorunun üzerinde yer almaktadır. Marş motorunun önünde Bendix Dişlisi yer alır. Motor çalıştıktan sonra sürücü elini anahtardan çektiğinde bobin bu dişliyi eski konumuna getirir. Marş sisteminin önemli parçalarından birisidir. Eğer bu parça bozulursa aracın çalışması mümkün olmayacaktır. Aracınızın marş parçası oldukça kritik bir parçadır. Dolayısıyla bu parçada meydana gelen bir arıza can sıkıcı bir sorundur. Üstelik bu tarz bir parçada bir sorunun ortaya çıkması demek henüz aracınızı ilk çalıştırdığınızda bile ciddi sorunlar yaşamanıza neden olur.

Marş Taşağı Ne İşe Yarar?

Araba Çalışır Durumda İken Marş Yapılırsa Ne Olur?

Günümüzde ki araçlarda sistemler elektronikleştiğinden dolayı sürücülerin böyle bir şey yapma imkânı yoktur. Fakat teorik olarak böyle bir hareketin yapıldığını düşünürsek marş sistemi ve volan dişlisi bu durumda ufakta olsa hasar alacaktır. Bir kere yapılması önemli bir hasar vermeyecektir. Fakat bu hareket birden çok sefer yapılırsa ortaya çıkan deformasyon nedeniyle motor çalışmayabilir. Eğer aracınız çalışır durumdaysa ve marşa basarsanız bu olay kısa bir süre yaşanırsa genellikler bir arızayla karşılaşmazsınız. Ancak üst üste aynı hatayı yaptığını zaman aracınızda ciddi hasarlar da kaçınılmaz olacaktır. Esasında bu tarz sorunlar henüz araba kullanmaya yeni başlayanların neden olduğu durumlardır.

Araba Çalışır Durumda İken Marş Yapılırsa Ne Olur?

Marş Dinamosu Çalışmazsa Ne Olur?

Aracın marş dinamosu bir sebepten dolayı arıza yaparsa marş basmayacaktır. Akü bittiğinde olduğu gibi sürücü kontağı çevirdiğinde araçtan herhangi bir tepki gelmez. Dinamo bittiği için en fazla kontak çevrildiğinde ses gelebilir. Bu ses hızlıca dönen marş motorunun sesidir. Marş yaptıktan sonra Bendix Dişlisi geri çekilmez. Haliyle anahtar eski konumuna gelmez ve sizin bıraktığınız konumda kalır.  Aracınızın marş dinamosu çalışmazsa akünüz de şarj olmaz. Bu da can sıkıcı sorunları beraberinde getirir. Mesela aracınızı stop ettiğiniz zaman çalıştıramazsınız. Yine böyle bir durumda aracınızda akü sorunlarını da ciddi anlamda hissetmeye başlarsınız. Dolayısıyla marş dinamosu sorununu ciddiye almak durumundasınız.

Marş Dinamosu Çalışmazsa Ne Olur?

Marş Otomatiği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş otomatiği arıza yaptığında araç çalışmayacaktır. Kontak anahtarı çevrildiğinde gelen ve sürücülerin alışkın olduğu bir tıklama sesi vardır. İşte bu ses ne kadar kontağı çevirseniz de gelmez. Motor yavaş döner ya da hiç dönmez. Volana girmeden marş motoru boşa döner. Bu durumda yapılacak tek şey çekici çağırıp aracı servise götürmektir. Özellikle son zamanlarda marş otomatik arızası söz konusu olduğu zaman aracınızın çalışmasında ciddi sorunlar da karşınıza çıkacaktır. Bu aşamada marş otomatiği arızası tamiri konusunda profesyonel bir tamirciden destek almaya dikkat etmek durumundasınız. Ancak bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan tamir işlemini tamamlayabilirsiniz.

“Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor” üzerine 3 yorum

 1. Usta aracım fiat doblo marş aliyor fakat çalışmıyor,motor ariza lambasi da yandi fakat su an sönük durumda neden kaynaklanıyor olabilir.Bu arada ilk çalışmadığında sanayiye gidebilmek icin eterle calistirdim ve çalıştı yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 2. Ustam aracım Skoda Favorit. Sabahları 4-5 marşta anca çalışıyor. Benzin ve lpg ikisinde de araç çok zor çalışıyor. Sizce neden yapar ?

  Cevapla
  • Skoda Favorit aracı karbüratörlü bir sistemdir ve sabahları tek marşta çalışması için bütün ayarların tamamen bir usta tarafından güzelce ayarlanması gerekir.
   Öncelikle sabahları tek marşta rahat çalışması için karbüratörün temiz olması gerekir. Bu benzinle çalışması için gerekli bir işlemdir.
   Subap ayarının yapılması, LPG gaz ayarının yapılması ve temiz hava filtresi sonrasında aracınız sabahları tek marşta çalışabilir.

   Cevapla
Yorum yapın