Manifold Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Manifold parçasında oluşan farklı arızalar, aracınızın olağandan daha fazla yakıt tüketmesine, rölantide çalışma sorunlarının görülmesine ve stop etme gibi sorunlara yol açabilir.Manifold kaçağı sorunları, aracınızın normal çalışmasına farklı birçok şekilde olumsuz etki etmektedir. Peki, manifold kaçağı nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabı ve manifold kaçağı ile alakalı farklı bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Motorlu araçların önemli parçalarından biri olan bu parça, aracın hareket etmesinde önemli görevler üstlenmektedir. Bu nedenle temizlik ve bakımlarının, düzenli ve profesyonel bir şekilde yapılması şarttır.

Manifold Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Her şeyden önce, araçta görülen anormallikler parçada kaçak olduğuna dair birer belirti sayılmaktadır. Yukarıda da biraz bahsettiğimiz üzere, bu işaretlerden bazıları şunlardır.

• Araç rönalti halindeyken, anormal bir şekilde çalışır. Normal çalışmasına kıyasla, ses ve titreme gibi şeyler daha çok söz konusu olmaktadır.

• Kendi halindeyken dahi, stop etme gibi sorunlar görülebilir.

• Normal yakıt tüketiminin çok üzerinde yakıt tüketmesi ve bu durumun gerekli bakımlar yapılana kadar kronikleşmesi de, manifold kaçağı nasıl anlaşılır? Sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir.

• Aracın performansı, hissedilir derecede düşebilir.
• Stop etme sorunuyla birlikte, bazı durumlarda motorun stop etmesi gecikebilir veya ateşleme kapatılmasına rağmen araç hala kısa bir süreliğine çalışmaya devam edebilir.

Bu işaretler, manifold kaçağına ya da parçada farklı sorunların olabileceğinin önemli göstergeleridir.

Manifold Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Motorun rölantinin biraz üzerinde çalışır hale getirilmesinin ardından, manifold borularının etrafına yağdanlıkla biraz yağ sıkılarak kontrol sağlanır. Sıktığınız yağı parçanın emdiğinde egzozdan mavimsi bir dumanın çıkması durumunda, manifoldunuzun sızdırdığını anlayabilirsiniz. Manifold kaçağı testi için bunları yapmak ve sorunun sızmadan kaynaklandığını anlamak mümkün olmaktadır.

Manifold Söküp Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araçlar için önemli bir parça olan manifold sökme takma ve bakım işlemlerinin, özellikle serviste yapılması daha sağlıklı olacaktır. Zira söktükten sonra iyi bir şekilde yerine takılmaması durumunda mevcut sorun devam edebileceği gibi, farklı sorunlarında görülebilmesi mümkündür.

Ancak kendiniz söküp takacaksınız, öncelikle motorun soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Motor sıcakken manifoldun sökülmesi, bu sıcaklık sebebiyle manifold da eğilmelere neden olabilmektedir.

Parçayı her söktüğünüzde, contalarını mutlaka değiştirmeniz gerekir. Parçayı takarken de kırılmaması için somunların aynı dengede takılmasına özen gösterilmelidir. Takma işlemi bittikten sonra, gerekli kontroller yeniden yapılarak kaçak olup olmadığı test edilmelidir.

Manifold kaçağı nasıl belli olur? Başlıklı bu konu hakkında merak ettiklerinizi, yorum kısmından editörlerimize iletebilirsiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.