Manifold Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Manifold parçasında oluşan farklı arızalar, aracınızın olağandan daha fazla yakıt tüketmesine, rölantide çalışma sorunlarının görülmesine ve stop etme gibi sorunlara yol açabilir.Manifold kaçağı sorunları, aracınızın normal çalışmasına farklı birçok şekilde olumsuz etki etmektedir. Peki, manifold kaçağı nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabı ve manifold kaçağı ile alakalı farklı bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Motorlu araçların önemli parçalarından biri olan bu parça, aracın hareket etmesinde önemli görevler üstlenmektedir. Bu nedenle temizlik ve bakımlarının, düzenli ve profesyonel bir şekilde yapılması şarttır.

Manifold Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Her şeyden önce, araçta görülen anormallikler parçada kaçak olduğuna dair birer belirti sayılmaktadır. Yukarıda da biraz bahsettiğimiz üzere, bu işaretlerden bazıları şunlardır.

• Araç rönalti halindeyken, anormal bir şekilde çalışır. Normal çalışmasına kıyasla, ses ve titreme gibi şeyler daha çok söz konusu olmaktadır.

• Kendi halindeyken dahi, stop etme gibi sorunlar görülebilir.

• Normal yakıt tüketiminin çok üzerinde yakıt tüketmesi ve bu durumun gerekli bakımlar yapılana kadar kronikleşmesi de, manifold kaçağı nasıl anlaşılır? Sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir.

• Aracın performansı, hissedilir derecede düşebilir.
• Stop etme sorunuyla birlikte, bazı durumlarda motorun stop etmesi gecikebilir veya ateşleme kapatılmasına rağmen araç hala kısa bir süreliğine çalışmaya devam edebilir.

Bu işaretler, manifold kaçağına ya da parçada farklı sorunların olabileceğinin önemli göstergeleridir.

Manifold Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Motorun rölantinin biraz üzerinde çalışır hale getirilmesinin ardından, manifold borularının etrafına yağdanlıkla biraz yağ sıkılarak kontrol sağlanır. Sıktığınız yağı parçanın emdiğinde egzozdan mavimsi bir dumanın çıkması durumunda, manifoldunuzun sızdırdığını anlayabilirsiniz. Manifold kaçağı testi için bunları yapmak ve sorunun sızmadan kaynaklandığını anlamak mümkün olmaktadır.

Manifold Söküp Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araçlar için önemli bir parça olan manifold sökme takma ve bakım işlemlerinin, özellikle serviste yapılması daha sağlıklı olacaktır. Zira söktükten sonra iyi bir şekilde yerine takılmaması durumunda mevcut sorun devam edebileceği gibi, farklı sorunlarında görülebilmesi mümkündür.

Ancak kendiniz söküp takacaksınız, öncelikle motorun soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Motor sıcakken manifoldun sökülmesi, bu sıcaklık sebebiyle manifold da eğilmelere neden olabilmektedir.

Parçayı her söktüğünüzde, contalarını mutlaka değiştirmeniz gerekir. Parçayı takarken de kırılmaması için somunların aynı dengede takılmasına özen gösterilmelidir. Takma işlemi bittikten sonra, gerekli kontroller yeniden yapılarak kaçak olup olmadığı test edilmelidir.

Manifold kaçağı nasıl belli olur? Başlıklı bu konu hakkında merak ettiklerinizi, yorum kısmından editörlerimize iletebilirsiniz.

Manifolt contası değişimi ne kadar?
Manifolt contası değişimi ne kadar?

Manifold çekişi etkiler mi?

Evet, aracınızın manifoldunda bir sorun yaşıyorsanız bu sorun aracınızın çekişini doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla manifold sorunu doğrudan hem çekişi hem de performansı etkileyecektir. Manifold, motora giren ve çıkan hava akışını kontrol eden motorun bir parçasıdır. Conta, manifoldu silindir kafasına yalıtır ve sızıntıları önler. Contada herhangi bir çatlak varsa aracınızın performansında sorunlara neden olur. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde bu tarz sorunların giderilmesi gerekmektedir. Manifold çevresinde herhangi bir sızıntı fark ederseniz, contanızın değiştirilmesi gerektiğinin bir işareti olabilir. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde aracınızı tamircinize götürerek biran önce tamir ettirmeniz aracınızda daha büyük çaplı bir arıza yaşamanıza engel olacaktır.

Manifold çekişi etkiler mi?
Manifold çekişi etkiler mi?

Manifold ne ile temizlenir?

Manifold temizleme işlemi titiz bir çalışma sürecini beraberinde getirmektedir. Ancak manifold temizliği gündeme geldiği zaman farklı ürünlerin kullanılması önerilmez. Bunun yerine basınçlı su yardımıyla manifoldun temizlenmesi mümkün olur. Böylece manifold ayrıntılı bir şekilde temizlenecektir. Manifold özel aparatlar ve temiz bir el bezi kullanılarak temizlenir. Düzgün bir şekilde yapışabilmesi için herhangi bir uygulanmadan önce yüzey temiz olmalıdır. Tam da bu noktada temizleme işleminin mutlaka dikkatli bir şekilde yapılması şarttır. Olası hatalı bir hareket; bu parçada beklenmedik arızalarla da sonuçlanabilir. Bu arada manifold parçasının yerinin modelden modele değişiklik gösterdiğini ifade edebiliriz.

Manifold ne ile temizlenir?
Manifold ne ile temizlenir?

Manifolt contası değişimi ne kadar?

Manifolt contası fiyatları ortalama 90 TL ile 250 TL arasındadır. Bu parçanın değişimi için istenilen ücret de 250 civarındadır. Yani toplamda ortalama 350 TL ile 500 TL arasında manifold contası değişimi yapılmaktadır. Manifold contaları, sadece conta değiştirilerek yapılabildiği gibi emme manifoldu ya da egzoz manifoldu gibi diğer parçalarla birlikte değiştirilerek de yapılmaktadır. Sonuç olarak manifold, arabanızın tüm motor silindirlerini birbirine bağlayan kısmıdır. Yakıt ve havanın içinden ve her bir silindire geçmesine izin verir. Dolayısıyla bu parçada meydana gelen bir arıza tüm aracınızı etkileyecektir. Böyle bir sorun yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde tamir ettirmenizde fayda vardır.

Yorum yapın