Maf Sensörü Nedir? Maf Sensörü Arızalanırsa Ne Olur?

Araçlarda gerçekten çok fazla parçalar bulunuyor. Çok küçük, gördüğünüzde çok fazla önemsemediğiniz parçalar aslında araç motorunda oldukça önemli bir konuma sahip oluyor. Bu parçalardan biri olan ve yakıt oranını, rölantiyi ayarlayan Maf Sensörü nedir? Maf Sensörü, Türkçe’de hava kütle ölçer anlamına gelir. İngilizce açılımı ise Mass Air Flow. Kısaca bahsetmek gerekir ise Maf Sensörü, hava filtresinden gelen ve emme manifolduna doğru yola çıkan havayı ölçer, bunu Voltaja çevirerek ECU’ya iletir. ECU ise ‘hava yakıt karışımı’ denen olayı ayarlar.

Maf Sensörü Nasıl Çalışır?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki Maf Sensörü ’nün ölçtüğü ve belirlediği şey havanın hacmi değil kütlesidir. Aslına bakacak olursak maf sensörü yani hava kütle ölçer, oldukça basit çalışıyor. Aracınız ile seyir halinde ilerlerken, haliyle hava filtresinden bir hava geliyor. Hava filtresinden gelen ve emme manifolduna giden havayı takip eder, 5 pinli olan bu sensör voltaj değerinde gelen havayı ölçerek aldığı değerleri ECU’ya bildirir. ECU’da hava yakıt karışımını ayarlayarak aracınızın ne kadar yaktığını, rölantide kaç devirde olduğu gibi bilgileri ekrana yansıtır. Sökmesi ve takması gayet kolaydır.

Maf Sensörü Arızaları

Maf Sensörü arızası, en büyük belirtisi ve sonucu olan araçta yakıt tüketiminin artması oluyor. Eğer aracınızın yakıt tüketiminde fark edilebilir bir artış varsa, Maf Sensörü arızalanmış olabilir. Diğer bir ihtimal, rölantide dalgalanma olmasıdır. Rölantide dalgalanma var ve çok sık meydana geliyor ise yine maf sensöründen şüphelenebilirsiniz. Maf Sensörü arızaları, Toyota gibi markalarda giderken aniden stop etme veya aracın hiç çalışmama gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bu sorunları en iyi usta yardımı ile anlayabilirsiniz. Maf Sensörü arızaları genellikle komple sensörü değiştirmekle çözülüyor. Maf Sensörü değişimini ise hava filtresinden motora giden aradaki hortumu sökerek yapabilirsiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.