LPG li Araçta Oksijen Sensörü Arızası

LPGli araçlarda oksiyen sensörü arızası olduğunda yakıt sarfiyatında yükselme, tekleme ve gaz yememe gibi sorunların yaşandığı görülür. Oksijen sensörü yakıtın yanabilmesi için gerekli havayı sağlayan bir parça olduğundan dolayı görevi de oldukça önemli olmaktadır. Egzoz sensör arızasında emisyon değerlerinde de artış görüleceği için egzoz muayenesinden geçmez. Birçok olumsuz problemlere neden olan bu parçanın neden arızalandığından da tek tek bahsedelim.

Oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır ?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Oksijen sensörü motor kaputunun içerisinde bulunan bir parçadır. Arızalanması ise gelen belirtilerden ötürü kolaylıkla anlaşılmaktadır. Öncelikle eskimeden, kirlenmeden ve zamanı gelince değiştirilmemeden dolayı arıza verebilmektedir.

Oksijen sensörü LPG li araçlarda arıza yaptığında araç zengin karışımda çalışır. Zengin karışım olduğunda ise araç yeterince hava alamaz ve bunun yerine daha fazla LPG geleceği için yakıt tüketiminde oldukça fazla artış görülür.

Oksijen sensörü arızası belirtileri alttaki gibidir.

  • Yakıt tüketiminde artış
  • Egzoz emisyon değerlerinde dalgalanma
  • Çekişte zayıflık
  • Gaz yememe

gibi durumlar araçta mevcut ise ilk bakılacak yerler arasında oksijen sensörü yer almaktadır. Kirlenme durumunda oksijen sensörü çıkartılmakta ve detaylı bir temizlik sonrasında tekrar çalışır hale getirilmektedir. Bazı sensörler ise yakıt ve hava karışımını tam ayarlayamaz ve içinde ki devreler hasar görür. Bu gibi parçaların tamiri pek tavsiye edilmez. Yenisini almak en doğru çözüm olmaktadır.

Yan sanayi oksijen sensörü parçası kısa sürede bozulabilen bir malzemedir. Bu yüzden bu arıza durumunda orijinal yedek parça kullanmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Orijinal oksijen sensörü fiyatları yan sanayiye göre biraz daha pahalıdır. Fakat uzun yıllar sorunsuz kullanılacağı için tercih edilmesi gerekmektedir.

Oksijen sensörü kaç km’ de değişmeli ?

Her araçta aynı görevi yapan oksijen sensörleri ortalama 65.000 – 100.000 km aralığında değişmelidir. Erken arıza verebilme ihtimali de mevcuttur.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.