LPG beyin ( Regülatör ) Arızası nasıl anlaşılır?

Gaz beyni , LPG tankından gelen sıvı gazı buharlaştıran bir parçadır. Buharlaştıran gaz ise karbüratör denilen parça ile motora gönderilir ve yanma gerçekleşir. Gaz beyni LPG’li araçlarda bulunur ve arızası durumunda istenmedik bir takım olaylar yaşanmaya başlar. Gaz beyni bakımları zamanında yapılmalı ve gerekli görülen tamirler hemen yapılmalıdır.

Lpg beyin arızası nasıl anlaşılır?

Tüp beyni arızası olduğunda araç artık istikrarsız çalışmaya başlar. Özellikle soğuk kış aylarında lpg beyin donması denilen olay yaşanır. Kullanıcı marşa bastığı sırada LPG beyni donar ve araç çalışmaz hale gelir. Bir diğer arıza belirtisi ise araç ilk marşlarda çalışmaz. Birçok marş denemesi yapılır ve araç çalışırken zorlanır. Gaz beyni arızasında özellikle kış aylarında sorunlar baş göstermektedir. Özellikle ilk marşta çalışmayan araçların lpg beyin diyaframı yırtık durumda olabilmektedir. Lpg beyni arızası yakıt tüketimini etkilemektedir. Arızalı lpg beyni %80 fazla yakıt tüketebilmektedir.

LPG beyin diyafram arızası belirtileri

Gaz beyninde diyaframın yırtık olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Diyafram yırtık olduğunda marş çevirme esnasında manifolda anında gaz dolmaktadır. Gaz dolduğu için araç boğulur ve çalışmaz hale gelir. Bu gibi durumlar da ard ardına marş çevirmek aracın zor çalışmasına sebep olur. Bir süre bekledikten sonra marş basılır ve araç çalıştırılır.

LPG beyin diyaframı yırtık olan araçta radyatör kapağı açıldığında suda gaz kokusu olur. Bunu anlamak için radyatör kapağını açabilir ve koklayabilirsiniz. Gaz kokusu varsa gaz beyni diyaframı yırtıktır. Bu diyaframlar zamanla yıpranmakta ve yırtılabilmektedir.

Gaz beyni diyaframı yırtılırsa ne yapılması gerekir?

Diyafram yırtıldığında araç suyuna gaz basması denilen olay yaşanır. Sabahları zor çalışmaya başlar. Bu durumda ise lpg diyafram seti almanız gerekir. Günümüzde birçok usta direk gaz beyni değişimini tavsiye etmektedir. Direk regülatörün değişimi oldukça kolay olduğu için diyafram değiştiren usta genellikle çok azdır. Diyafram değişimi yaklaşık olarak 30- 45 dakika arası sürmektedir ve komple sıfır haline dönmektedir. LPG diyafram değişimi yapılrıken diyafram fiyatlarını incelemeniz ve yeni lpg regülatör fiyatlarına bakmanız gerekir. Diyafram değişimi yapan ustanız varsa hemen internetten veya bir firmadan satın alabilir ve taktırabilirsiniz.

Diyafram değişimini herkes kolaylıkla yapabilir. İnternette birçok diyafram değişimi videosu bulunmaktadır. Bu videoyu izleyerek yapılması oldukça mümkündür. Diyaframlar , regülatör fiyatlarına göre oldukça uygundur ve sağlıklı bir tamir yöntemidir.

LPG beyni değişince muayenede sorun olur mu?

LPG regülatör ömrü ne kadardır?

LPG regülatörün ömrü, ortalama olarak 5 yıl olmakla birlikte bu süre araca bakım yapılması; marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. LPG regülatörü motorun bir parçası olmakla birlikte, oldukça kritik bir parçadır.  Bu parçada herhangi bir nedenden dolayı bir arıza durumu yaşanacak olursa mutlaka alanında uzman olan tamirciye götürmeniz gerekmektedir. Regülatörü değiştirmenin ana sorunu, sistemde sızıntılara ve yangın tehlikesine yol açabilmesidir. Dolayısıyla bir uzmanın değiştirmesi şarttır. Bir de satın aldığını LPG regülatörün ömrü satın aldığını markanın durumuna göre 10 yıla kadar uzayabilir.  LPG regülatörü, gazın sızmasını önleyen bir cihaz olmakla birlikte

LPG regülatör ömrü ne kadardır?

LPG beyni değişince muayenede sorun olur mu?

LPG beynini değiştirecek olursanız bu muayeneden bir sorun olmayacaktır. Ayrıca LPG beynini değiştirdiğiniz zaman yeni bir proje çizdirmenize gerek yoktur. Aracınızı muayeneye götürdüğünüz zaman beynin değiştirilip değiştirilmediğine bakılmaz. Bunun yerine LPG tankınızda herhangi bir sızıntının bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Bir de yakıt sisteminizde herhangi bir şekilde sızdırmazlık durumunun var olup olmadığına da bakılmaktadır. Ayrıca aracınızda çalışmaz herhangi bir parçanın bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Sonuç olarak LPG beynini değiştirdiğiniz zaman tekrar muayeneye gitmenize gerek kalmaz. Ayrıca normal zamanında muayeneye gittiğiniz zaman bu herhangi bir soruna da neden olmaz.

Yorum yapın