Lastik Tamir Fiyatları Ne Kadar ?

Her araçta lastik patlaması yaşanabilmektedir. Özellikle uzun yola çıkmadan önce lastiklerin havaları kontrol edilmeli ve çok havası inen lastikler tamir edilmelidir. Uzun yol bakımları arasında en önemlilerden birisi lastik bakımıdır. Lastik yanaklarında balon oluşumu varsa hemen yenisiyle değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Lastiklere vida girdiyse patlak anlamına gelmektedir. Vida çıkartıldığında lastiğin havası inmeye başlayacaktır.

Oto lastik tamiri fiyatları

Ankara ticaret odasının 2023 yılında belirlediği azami lastik tamir hizmetlerinin fiyatları alttaki tabloda görüldüğü gibidir. Bu fiyatlar ustadan servise göre değişebilmektedir. Herhangi bir sanayi sitesinde ve serviste fiyatların artabileceğini veya düşebileceğini unutmayın.

HizmetFiyat
13” – 16” JANT SÖKME – TAKMA – BALANS (4 ADET)₺ 300,00
17” JANT VE ÜZERİ SÖKME – TAKMA – BALANS (4 ADET) ₺ 380,00
LASTİK OTELİ SEZONLUK (4 ADET)₺ 320,00
BALANS (4 ADET)₺ 300,00
ROT AYARI₺ 300,00
JANT DÜZELTME (ADET)₺ 400,00
NİTROJEN DOLUMU (4 LASTİK)₺ 270,00
OTOBÜS – KAMYON SÖKME – TAKMA (ADET)₺ 270,00
TAMİR (ADET)₺ 270,00
SUPAP (ADET)₺ 240,00
2021 YILILASTİK HİZMETLERİ AZAMİ FİYAT TARİFESİ

Lastik tamir fiyatı günümüz de herhangi bir sanayi sitesinde 100 TL’ye yapılabilmektedir. Azami olarak ise 100 TL olarak belirlenmiş. Patlak lastik tamiri fiyatları günümüz de her bütçeye uygun olarak belirlenmiştir. Tamir işlemi yapılırken özel yapıştırıcılar ve lastik tamir yama yöntemleri uygulanmaktadır. Patlak lastikle yolculuk büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden lastikler sürekli kontrol edilmeli ve gerekli tamir yöntemleri uygulanmalıdır.

Lastik tamiri Ankara ve İstanbul gibi illerde ortalama 60 – 150 TL arasındadır. Çok büyük lastikler için ise fiyat artacaktır.

Hangi Lastik Tamir Edilmez?

Hangi Lastik Tamir Edilmez?

Lastiklerde yaşanan bazı durumlar geri getirilemezdir. Lastiklerde diş derinliğinin yasa sınırı 1,6 mm’dir. Eğer diş derinliği bu sınırın altına düşmüşse lastik tamir edilemez. Yine lastiğin kauçuğu aşınmışsa, üzerinde çatlaklar varsa lastiği tamir etmek mümkün olmayacaktır. Lastiğin üzerinde ki delikler 6 mm’den büyükse bu durumda da tamir edilemez. Lastiğin sırt alanı değil de yanak kısımları delinmişse lastik tamir edilemez.   Esasında lastiğiniz patladığı zaman tamirat konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü tamiratta bir hatanın ortaya çıkması demek sürüş güvenliğinin ciddi anlamda riske girmesi demektir. Bu aşamada tamirat yaptırırken mutlaka alanında uzmanlara gitmelisiniz.

Lastik Değiştirmek Kaç Dk Sürer?

Lastik Değiştirmek Kaç Dk Sürer?

Araç lastiği değiştirmek çok maharet isteyen bir işlem değildir. Fakat ilk kez lastik değiştirecek kişiler için bu işlem zorlu olabilir. Genelde deneyimli bir kişinin lastiği değiştirmesi ortalama 15 ila 20 dakika kadar sürecektir. Eğer servislere gidip bu işlemi yaptırırsanız profesyonel aletler kullanılacaktır. Haliyle lastiği değiştirme süresi de çok daha az olacaktır. Tabi ki bu süre değişimi yapan kişinden kişiye de değişiklik göstermektedir. Esasında böyle durumlarda en belirleyici kriter tecrübedir. Çünkü tecrübeli olanlar bu tarz değişim işlemini çok daha pratik bir şekilde tamamlamaktadır. Bu da daha kısa bir süre içerisinde tamiratın tamamlanması anlamına gelmektedir.

Patlak Lastik Ne Kadar Gider?

Patlak Lastik Ne Kadar Gider?

Patlamış olan bir lastik ile ne kadar gidileceği tamamen havanın boşalma süresine göre değişmektedir. Eğer lastiğin üzerinde ki delik küçükse hava daha yavaş boşalacaktır. Haliyle gidilecek mesafede artacaktır. Yine lastiğe bir şey saplandığında da hava yavaş boşalacağından gidilecek mesafe uzar. Patlak bir lastikle gidilebilecek mesafe ortalama 30 ila 40 kilometre kadar olacaktır. Eğer lastiğinize ve disklere zarar vermek istemezseniz lastiğin patladığını anladıktan sonra hızınızı düşürün. En kısa sürede kenara çekip lastiği değiştirin. Bütün bu bilgiler ışığında patlak lastiğin ne kadar gideceği konusu tamamıyla aracın modeli ve araçtaki yük miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Yorum yapın