Krank Sensörü Nedir Ne İşe Yarar Ve Krank Sensörü Arızası

Otomobille özellikle günümüzde farklı arazi ve yol koşullarına göre farklı özellikleri bizlere sunmaktadır. Arabanız nasıl yol şartlarına göre kendini ayarlayabiliyorsa, motor üzerinde de motorun farklı çalışma koşullarında kendini ayarlamaya yarayan krank sensörü diye bilinen bir parça bulunmaktadır. Krank sensörü aldığı verileri ateşleme sistemine ileterek motorun o anki şartta neye ihtiyacının olduğunun belirlemesini kolaylaştırır. Yeni nesil teknoloji ile üretilmiş araçların sadece motorun yakıt sistemini değil otomatik şanzıman hatta turbo şarj basınç sistemlerine de veriler göndererek otomobilin stabilizasyonunu sağlamaktadır.

Krank sensörü tamiri yapılır mı?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Eski tip motorlarda krank mili sensörü manyetik olarak çalışmakta iken teknolojik gelişmelerle dijital verilerle algılama ve sinyalizasyon yapan bir parçaya dönüşmüştür. Eğer yolla giderken arabanız duruyorsa, çalışırken stop ediyorsa bunun sebebi büyük ihtimalle krank sensörüdür. Yeni nesil araçlarda bu arıza için ayrılmış bir arıza lambası da bulunmaktadır ve bir arıza oluşması durumunda arabanızı servise çekerek tamir ettirmeniz gerekmektedir. Krank sensörü tamiri iyi yapılmazsa sorun tekrarlayabilir ve daha büyük arızalara sebebiyet verebilir.

Krank sensörü arızası nasıl anlaşılır ?

Krank sensörü tamirini sanayide tüm motor ustaları yapabilmektedir. Ama siz siz olun tamir yaptırırken güvendiğiniz ve işin ehli olan ustaları seçmeye özen gösterin. Krank sensörü fiyatları sadece parça için arabanızın marka ve modeline göre farklılıklar göstermektedir. İşçilik için çalıştığınız ustayı tanıyor olmanız halinde çok uygun bir fiyata bu arızadan kurtulabilirsiniz. Günümüzde sanayide krank mili sensör arızası için istenilen fiyat işçilik ve malzeme dahil 200-400 TL aralığındadır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.