Krank Sensörü Nedir Ne İşe Yarar Ve Krank Sensörü Arızası

Otomobille özellikle günümüzde farklı arazi ve yol koşullarına göre farklı özellikleri bizlere sunmaktadır. Arabanız nasıl yol şartlarına göre kendini ayarlayabiliyorsa, motor üzerinde de motorun farklı çalışma koşullarında kendini ayarlamaya yarayan krank sensörü diye bilinen bir parça bulunmaktadır. Krank sensörü aldığı verileri ateşleme sistemine ileterek motorun o anki şartta neye ihtiyacının olduğunun belirlemesini kolaylaştırır. Yeni nesil teknoloji ile üretilmiş araçların sadece motorun yakıt sistemini değil otomatik şanzıman hatta turbo şarj basınç sistemlerine de veriler göndererek otomobilin stabilizasyonunu sağlamaktadır.

Krank sensörü tamiri yapılır mı?

Eski tip motorlarda krank mili sensörü manyetik olarak çalışmakta iken teknolojik gelişmelerle dijital verilerle algılama ve sinyalizasyon yapan bir parçaya dönüşmüştür. Eğer yolla giderken arabanız duruyorsa, çalışırken stop ediyorsa bunun sebebi büyük ihtimalle krank sensörüdür. Yeni nesil araçlarda bu arıza için ayrılmış bir arıza lambası da bulunmaktadır ve bir arıza oluşması durumunda arabanızı servise çekerek tamir ettirmeniz gerekmektedir. Krank sensörü tamiri iyi yapılmazsa sorun tekrarlayabilir ve daha büyük arızalara sebebiyet verebilir.

Krank sensörü arızası nasıl anlaşılır ?

Krank sensörü tamirini sanayide tüm motor ustaları yapabilmektedir. Ama siz siz olun tamir yaptırırken güvendiğiniz ve işin ehli olan ustaları seçmeye özen gösterin. Krank sensörü fiyatları sadece parça için arabanızın marka ve modeline göre farklılıklar göstermektedir. İşçilik için çalıştığınız ustayı tanıyor olmanız halinde çok uygun bir fiyata bu arızadan kurtulabilirsiniz. Günümüzde sanayide krank mili sensör arızası için istenilen fiyat işçilik ve malzeme dahil 200-400 TL aralığındadır.

Krank Sensörü Sağlamlık Testi
Krank Sensörü Sağlamlık Testi

Krank sensörü neden arıza yapar?

Krank sensörü genel olarak bu parçanın içerisinde yer alan dişlilerin ya da manyetik parçaların arızalanması neticesinde bozulur. Yine dişliyle etkileşime giren farklı parçaları içeriğinde bulunduran krank sensöründe bu parçalar bozulduğu zaman krank sensörü de arızalanır. Bir de krank sensörü arızasının en yaygın nedeni, sensöre su veya yağın bu bölümle temasa geçmesi olabilir. Bundan dolayı motor bloğu ve sensör sudan zarar görebilir. Ancak düzgün bir şekilde temizlenmez ve bakımı yapılmaz ise, sonunda bu soruna yol açacaktır. Bu parçadaki arızalar çoğunlukla kısa bir süre içerisinde tamir edilmektedir. Bu aşamada zamanında tamir ettirmezseniz; çok daha maliyetli tamirlerle karşılaşma riskiniz bulunacaktır.

Krank sensörü neden arıza yapar?
Krank sensörü neden arıza yapar?

Krank Sensörü Temizleme

Krank sensörünüzü korumanın ilk adımı düzenli olarak temizlemekten geçer. Bu, nemden kaynaklanan gereksiz hasarlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Arabanızın motor bloğunu her sürüşünüzde temizlemeli ve içine su girmediğinden emin olmalısınız. Motor bloğunuzu kendiniz temizlemek istiyorsanız, eski bir diş fırçası veya eski bir diş fırçası gibi yumuşak kıllı bir fırça kullanabilirsiniz. Evde hiç fırçanız yoksa bu işleme başlamadan önce yaşadığınız yere yakın mağazadan temin edebilirsiniz. Temizleme işlemini yaparken farklı herhangi bir parçaya zarar vermediğinizden emin olmak durumundasınız. Krank sensörünü temizlerken çok fazla bastırmamanız gerekmektedir. Böylece temizleme işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz!

Krank Sensörü Temizleme
Krank Sensörü Temizleme

Krank Sensörü Sağlamlık Testi

Krank sensörü sağlamlık testi; krank milinin motor devriyle bağlı olan bölümü üzerinden krank sensörünün hareketlerinin tespit edilmesine yönelik olarak ölçümleri yapılmasına denir. Bu ölçüm işlemi anlık bir şekilde krank sensörünün çalışma performansını ölçmeye yaramaktadır. Sonuç olarak krank sensörünün hareketlerinin ölçülmesi işleminde elde edilen bilgiler; motor kontrol ünitesine kaydedilmektedir. Böylece aracınızdaki krank sensörünün net olarak durumu tespit edilmektedir. Unutmamak gerekir ki krank mili ve motor devri aracınızın en kritik unsurlarıdır. Dolayısıyla bu bölümlere yönelik olarak yürütülen test çalışmaları üst düzeyde bir performansı ortaya koyma kabiliyetine sahip olmaktadır. Bu tür işlemleri yaparken; profesyonellerden hizmet alıyor olmak; işlemden elde edilmek istenen sonucu sağlamanızı mümkün kılar!

Yorum yapın