Kızdırma, Isıtma Bujisi Arızası Sebepleri Ve Arıza Lambası

Kızdırma bujisi veya diğer adıyla ısıtma bujileri sadece dizel arabalarda bulunan parçalardır. Benzinle çalışan otomobillerde ise bu parçalar bulunmaz. Dizel yakıtlar yanması zor olduğu için yüksek derecede ateşlemeye maruz kalırlar bu sebeple de ateşleme sırasında ısıtma bujilerine ihtiyaç duyarlar. Isıtma bujileri çok yüksek sıcaklıklara çıkarak ateşlemeyi sağlayan parçalardır. Farklı bir şekilde anlatmak gerekirse motorin yani dizel dışarıdan ateşle yanması benzine göre oldukça zordur. Benzin ateş görür görmez bir anda parlarken, motorinde bunu göremezsiniz. Kızdırma bujileri de tam bu noktadan hareketle yanma hızını artırmak için geliştirilmiştir.

Isıtma bujisi arızası sebepleri nelerdir?

Kızdırma, ısıtma bujisi arızası sebepleri başında arabanızı tam olarak hazır olmadan çalıştırmanız gelmektedir. Dizel arabaları çalıştırırken gösterge panelinde bulunan tüm ışıkların yandığından ve araba çalışırken sönmesi gereken tüm lambaların sönmüş olduğundan emin olunuz. Özellikle soğuk havalarda ise kontağı bükerken marşa çok yüklenmeyin uzun süre marşa basmanız halinde de ısıtma bujileri arıza verecektir. Yeni nesil start/stop düğmesi ile marş alan otomobillerde ise bu düğmeye gerektiği kadar basmanızı öneririz. Bunların yanında zamanla oluşabilecek deformasyonlar sonucu da kızdırma bujilerinin arızalanmasına yol açacaktır.

Kızdırma bujisinin arıza lambasının yanması durumunda en kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir. Normal bir mazotlu otomobilde 4 tane ısıtma bujisi bulunduğu için bu lamba yansa bile araba çalışacak ve görevi çalışan bujiler yerine getirecektir. Isıtma bujisi arıza lambasının görseli iki yuvarlaklı bir yan yatmış yaya benzemektedir. Bu lamba yandıktan kısa sürede bir ustaya giderek değişimi yaptırarak güvenle yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Buji Temizliği ve Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Buji Temizliği

Buji Temizliği ve Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer aracınızın bujilerini temizleyecekseniz ya da değiştirecekseniz mutlaka aracınızın motorunun soğuk olduğundan emin olmalısınız. Şayet motorunuz sıcaksa böyle durumlarda motorunuzun soğumasını beklemek durumundasınız. Çünkü motor sıcakken hiçbir şekilde bujiler sökülmemelidir. Böyle durumlarda bujilerin kırılma olasılığı oldukça fazladır. Bir de motor sıcaksa bu bujinin yuvasının ya da dişlerinin bozulmasına neden olabilir.

Buji değiştirme sırasında aracınız sıcak olursa ve bir şekilde bujileri çıkarmaya katlığınız zaman ellerinizi yakma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Ayrıca eski bujiyi çıkartıp yenisini takarken; kesinlikle tırnak aralığına dikkat etmelisiniz. Burada yeni taktığınız 4 bujinin tırnak aralığının birbiriyle eşit olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede temizleme ya da değiştirme işlemini doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Yorum yapın