Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar

Mevsimine göre lastik kullanmamız güvenlik açısından oldukça önemli bir durum. Özellikle kış aylarında can güvenliğimizi sağlamak için kış lastiğini mutlaka kullanmak zorundayız. Durum o kadar önemli -ki kanunen bu konu hakkında bir yasa çıkarıldı. Tüm araçların kış lastiğini takması zorunlu mu? Takmazsak cezası ne kadar olur?

Kış lastiği ne zaman takılır, takmamanın cezası ne kadardır.

Yasal olarak özellikle ticari araç sahipleri kış lastiği kullanmak zorundalar. Yolcu ya da eşya taşımacılığı yapan bütün ticari araç sahipleri 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiklerini taktırmış konumda ticari faaliyetlerine devam edebiliyorlar. Eğer kış lastiği bulunmazsa 1152 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalırlar. Ayrıca üzerindeki lastiğin diş derinlikleri de oldukça önemli. Yani sırf kış lastiği olsun diye kabak lastiklerle yolunuza devam edemezsiniz. Bu da açık bir şekilde belirtilerek 1,6 mm ‘in altında olmaması kararı çıkarılmış. Eğer bu değerin altında bir diş derinliğine sahipse ceza yemekten yine kurtulmuyorsunuz.

Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

Zorunlu kış lastiği takmamanın cezası 1152 TL’dir. Bu kural ticari araç kullananlar için geçerlidir.

Kışlık lastik kullanmak zorunlumu

Olayın kanuni boyutuna bir şekilde değindik. Sizlerin de okuduğu gibi bütün yaptırımlar ticari araç sahipleri özelinde gerçekleşiyor. “Benden yana bir sorun yok, taktırmasam da olur” diye düşünmeyin. Evet, cezası yok ama riski çok. Hayatımız 4 adet dönen lastiğin üzerindeki bir metal parçasının içinde geçiyor. Olası bir kaza anında belki de sevdiklerimizden ebediyen ayrı kalabilir ya da yatağa muhtaç bir şekilde devamlı bakıma maruz kalabiliriz. Mevsimine göre lastik kullanımı otomobil güvenliği için oldukça önemlidir.

En İyi Kaydırmayan Kışlık Lastik Markaları

Havanın 7 derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiği, 7 derecenin üzerine çıktığı durumlarda da yazlık lastik kullanmanız gerekir. Her ne kadar kışın yazlık lastik kullanmak riskliyse, yazın kışlık lastik kullanmakta risklidir. Hem lastikleriniz çok çabuk aşınır hem de aracınız standartlardan daha fazla bir şekilde yakıt yakar. Kışın yazlık lastik kullanmanızsa yoğun kızaklamalara neden olur. Yağmur taneleri su kanalları olmadığı için yazlık lastiğin dişleri arasına dolar ve size buzda frenleme yapıyormuşsunuz hissiyatı doğurur. Ayrıca yere tam temas etmez ve hâkimiyetinizi olumsuz yönde etkiler.

Kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsıyor 2023?
Kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsıyor 2023?

4 mevsim lastiği kış lastiği yerine geçer mi?

4 mevsim lastikler kış lastikleriyle aynı özellikte değildir. Dolayısıyla 4 mevsim lastikler hiçbir zaman kış lastiklerinin yerine geçmez. Bu arada kış lastiklerini dört mevsim lastikleriyle değiştiremezsiniz. Çünkü dört mevsim lastikleri ıslak ve kuru zeminde gerçek bir kış lastiği ile aynı performansa sahip değildir. Her türlü hava koşulunda araç kullanacaksanız, birden fazla lastiğe ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla kış aylarında hava koşullarına uygun bir şekilde lastik tercihinde bulunmak durumundasınız. Bu durum her şeyden önce sürüş güvenliğini riske atacaktır.  Dört mevsim lastikleri yıl boyunca sürüş için üretilmiştir. Kuru ve ıslak yollarda iyi yol tutuşu sağlarlar, ancak karda veya buzda o kadar iyi performans göstermezler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Yerli otomobilin Türkiye için önemi
4 mevsim lastiği kış lastiği yerine geçer mi?
4 mevsim lastiği kış lastiği yerine geçer mi?

Yazın kış lastiği kullanmanın cezası var mı?

Ülkemizde yaz ve kış lastiği kullanmak yasal zorunluluktur. Bundan dolayıdır ki 1 Aralık tarihiyle 1 Nisan tarihi arasında aracınıza mutlaka kış lastiği takmalısınız. Şayet bu kurala uymayacak olursanız 1152 TL para cezasına çarptırılırsınız. Bütün bu bilgiler ışığında kış mevsiminin girmesiyle birlikte kış lastiklerinizi mutlaka taktırmalısınız. Bu her şeyden önce sürüş güvenliğini olumlu etkileyecektir. Aracınızın orijinal donanımı dört mevsimlik ise, o zaman evet, bir dört mevsim lastiği yedek olarak hizmet edecektir. Ancak yine de kış mevsimiyle birlikte aracınıza mutlaka kışlık lastik taktırmanız gerecektir.

Yazın kış lastiği kullanmanın cezası var mı?
Yazın kış lastiği kullanmanın cezası var mı?

Kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsıyor 2023?

2023 yılında yapılan yasal tebliğ uyarınca özellikle şehirlerarasında karayollarında hem yolcu hem de eşya taşıyan araçların 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları gerekmektedir. 4mevsim lastikler, yaz ve kış lastikleri arasında olan lastiklerdir. Lastik sırtları her mevsimde etkili olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak kış lastiklerinin özel kauçuk bileşimlerine ve sırt tasarımlarına sahip değildirler. Sonuç olarak 4 mevsim lastikleri soğuk havalarda kullanılabilir. Ancak kış lastikleri gibi aşırı soğuğa veya buz ve kara dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Doğal olarak kış mevsiminin gelmesiyle birlikte aracınıza kış lastikleri takmanız hem yasal zorunluluk hem de güvenlik önlemidir.

Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor?
Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor?

Özel araçların kış lastiği takma zorunluluğu var mı?

Kışın gelmesiyle beraber karlı yollar ve buzlanmaya karşı kış lastiği zorunluluğu yürürlüğe girdi. Eğer kullandığınız ara ticari amaçlarla kullanılmıyorsa ve hususi bir araç ise kış lastiği takma zorunluluğu bulunmuyor. Ayrıca kış lastiği takmadan trafiğe çıkmak bir engel teşkil etmiyor. Aracınız hususi olmasına karşın ticari amaçla yolcu veya eşya taşımakta kullanılıyorsa kış lastiği takmak zorunludur. Sonuç olarak kış lastiği zorunluluğu Aralık ayı ve Nisan ayı arasında yasal bir zorunluluk olarak uygulanmaktadır. Bu zorunluluk şehirlerarası olarak yolculuk yapan otobüs ve kamyon gibi araçlar için geçerli olan bir yasal zorunluluktur.

Özel araçların kış lastiği takma zorunluluğu var mı?
Özel araçların kış lastiği takma zorunluluğu var mı?

Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor?

Son çıkan kanuna göre ülkemizde tescil edilmiş olan ve şehirlerarasında yolcu ve eşya taşıyan araçların tamamı 1 Aralık tarihi ile 1 Nisan tarihi arasında kışlık lastik takmak durumundadır. Bu zorunluluğa uygun hareket etmeyenler idari para cezasına çarptırılmaktadır. 2023 yılında trafik cezalarının belli olmasından sonra artık, kış lastiği takmanın da ciddi bir idari para cezasına tabi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Çünkü böyle bir durumda araç sahipleri 1152 TL para cezası ödemek durumundadır. Sonuç olarak halihazırda içinde bulunan ekonomik zorluğun üstüne cezaların birkaç maaş ödenecek boyuta gelmesi işleri daha da çıkmaz ve zor bir duruma getirmiş durumdadır.

Yorum yapın