Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar

Mevsimine göre lastik kullanmamız güvenlik açısından oldukça önemli bir durum. Özellikle kış aylarında can güvenliğimizi sağlamak için kış lastiğini mutlaka kullanmak zorundayız. Durum o kadar önemli -ki kanunen bu konu hakkında bir yasa çıkarıldı. Tüm araçların kış lastiğini takması zorunlu mu? Takmazsak cezası ne kadar olur?

Kış lastiği ne zaman takılır, takmamanın cezası ne kadardır.

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Yasal olarak özellikle ticari araç sahipleri kış lastiği kullanmak zorundalar. Yolcu ya da eşya taşımacılığı yapan bütün ticari araç sahipleri 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiklerini taktırmış konumda ticari faaliyetlerine devam edebiliyorlar. Eğer kış lastiği bulunmazsa 776 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalırlar. Ayrıca üzerindeki lastiğin diş derinlikleri de oldukça önemli. Yani sırf kış lastiği olsun diye kabak lastiklerle yolunuza devam edemezsiniz. Bu da açık bir şekilde belirtilerek 1,6 mm ‘in altında olmaması kararı çıkarılmış. Eğer bu değerin altında bir diş derinliğine sahipse ceza yemekten yine kurtulmuyorsunuz.

Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

Zorunlu kış lastiği takmamanın cezası 776 TL’dir. Bu kural ticari araç kullananlar için geçerlidir.

Kışlık lastik kullanmak zorunlumu

Olayın kanuni boyutuna bir şekilde değindik. Sizlerin de okuduğu gibi bütün yaptırımlar ticari araç sahipleri özelinde gerçekleşiyor. “Benden yana bir sorun yok, taktırmasam da olur” diye düşünmeyin. Evet, cezası yok ama riski çok. Hayatımız 4 adet dönen lastiğin üzerindeki bir metal parçasının içinde geçiyor. Olası bir kaza anında belki de sevdiklerimizden ebediyen ayrı kalabilir ya da yatağa muhtaç bir şekilde devamlı bakıma maruz kalabiliriz. Mevsimine göre lastik kullanımı otomobil güvenliği için oldukça önemlidir.

Havanın 7 derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiği, 7 derecenin üzerine çıktığı durumlarda da yazlık lastik kullanmanız gerekir. Her ne kadar kışın yazlık lastik kullanmak riskliyse, yazın kışlık lastik kullanmakta risklidir. Hem lastikleriniz çok çabuk aşınır hem de aracınız standartlardan daha fazla bir şekilde yakıt yakar. Kışın yazlık lastik kullanmanızsa yoğun kızaklamalara neden olur. Yağmur taneleri su kanalları olmadığı için yazlık lastiğin dişleri arasına dolar ve size buzda frenleme yapıyormuşsunuz hissiyatı doğurur. Ayrıca yere tam temas etmez ve hâkimiyetinizi olumsuz yönde etkiler.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.