Karbüratör Tamiri Fiyatları 2023

Eski nesil araçlarda bulunan karbüratör sistemi zamanla bakımsızlıktan ötürü ayarsız olabilir. Bu gibi durumlarda karbüratör tamiri uygulanır ve araç ilk gün ki performansına kavuşabilir. Yeni bir karbüratöre göre karbüratör tamir fiyatları oldukça uygundur. Karbüratörler yapısı gereği oldukça karmaşıktır. Yüzlerce parçaya ayrılabilmektedir. Bu yüzden karbüratör tamiri konusunda uzman kişiler ile çalışılmalıdır. Günümüzde birçok ilin sanayi sitesinde ün yapmış karbüratör tamiri yapan ustalar mevcuttur. Karbüratör tamir takımı ile eski karbüratörler yenisi gibi performanslı çalışabilmektedir.

Karbüratör tamiri

Günümüzde karbüratörlü araçların tamir takımı mevcuttur. Bu takım içerisinde karbüratörde bulunan tüm diyafram ve birtakım contalar bulunur. Karbüratör tamir takımı fiyatları genellikle ustalar tarafından alınır ve tamir ücretine dahil edilir. Günümüzde herhangi bir eski model karbüratör tamiri 1500 TL’ den başlayıp 5000 TL’ye kadar çıkabilir.

Karbüratör Tamir Fiyatları 2023

Birçok modelin karbüratör tamiri fiyatlarını tabloda sizler için bir araya getirdik. Piyasada ortalama fiyatlardır ve ustasına göre bu fiyatlar değişebilmektedir.

Marka ModelKarbüratör Tamir Fiyatları
Tofaş Doğan SLX karbüratör tamiri1600 TL
Fiat Uno karbüratör tamir 1600 TL
Renault 12 karbüratör tamiri1500 TL
Renault 9 karbüratör tamir fiyatı1500 TL
Skoda Favorit, Felicia karbüratör tamir fiyatı1700 TL
Toyota Corolla karbüratör tamir fiyatı1850 TL
Mazda 323 karbüratör tamir takımı3000 TL
Ford Escort karbüratör tamir fiyatı3200 TL
Güncel Karbüratör Tamir Fiyatları

Karbüratör tamiri sırasında araç hava filtresi sonrasında karbüratör komple sökülür ve masa üzerinde parçalarına ayrılır. Karbüratör tamir takımı açılır ve karbüratörde ki contalar, diyaframlar ve takozlar değişilir. Karbüratör tamir takımı fiyatları aracına göre 550 TL’den 1800 TL’ye kadar çıkabilir. Karbüratör tamiri işlemi oldukça sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir. Yenisi oldukça maliyetli olacağından tamiri de uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanılır.

Karbüratör hızı etkiler mi?

Karbüratör ayarı nedir?

Aracınızın motor bakımı yapıldığı zaman karbüratör ayarının da yeniden yapılıyor olması gerekir. Böylece karbüratörün fabrika ayarına dönmesi sağlanır. Bunun işçin karbüratörde yer alan L düşük devir vidasıyla H yüksek devir vidası kullanılır.  Karbüratör ayarı, yakıtın havaya hava ve yakıt oranıdır. Bu, venturiden akan hava akımına karıştırılan yakıt miktarını kontrol eden karışım vidası tarafından belirlenir. Karışım vidasının iki ayarı vardır. Bunlar rölanti ve tam gazdır. Rölantide yakıt akışı olmamalı, tam gazda ise maksimum yakıt akışı olmalıdır. Bu aşamada aracının karbüratör ayarının sorunsuz olması demek aracınızdan istediğiniz performansı elde etmeniz anlamına da gelir.

Karbüratör ayarı nedir?

Karbüratör parçaları nelerdir?

Karbüratörün orta bölümünde daralan bir hava borusu yer alır. Bu boruya farlı kanallar da bağlanmıştır. Böylece benzin haznesi oluşur. Hava borusunun daralan boğaz kısmına venturi denilmektedir. Karbüratörün, motor çalışırken belirli zamanlarda doğru miktarda yakıtı kontrol etmek ve dağıtmak için birlikte çalışan birkaç parçası vardır. Bu parçalar, bir şamandıra çanağı, şamandıra iğneli valf tertibatı, şamandıra çanağı tahliye borusu, şamandıra valf tertibatı ve şamandıra kolu salmastrasını içerir. Bazı modellerde ayrıca soğuk çalıştırma zenginleştirmesini kontrol eden bir kısma solenoid bulunur. Özetle karbüratör parçaları söz konusu olduğu zaman yakıtı tutan ve haznedeki seviyesini düzenleyen şamandıra odası karşımıza çıkar. Yine yakıt seviyesindeki değişikliklerle birlikte yükselen ve alçalan bir şamandıra içeren hazne ve venturi önemli parçalardandır.

Karbüratör parçaları nelerdir?

Karbüratör neden bozulur?

Uzun yıllar boyunca LPG kullanmak karbüratörde bozulmalara neden olabilir. Karbüratör pek çok farklı parçadan oluşur. Tüm bu parçalar, aşınma veya temizleme ve yağlama gibi uygun olmayan bakım prosedürleri nedeniyle zamanla arızalanabilir. Zamanla, motorunuzun içinde kir ve birikintiler birikerek performansın düşmesine ve sonuç olarak pistonlar ve valfler gibi diğer parçaların gerekli zamanlama işaretlerini karşılayamadıkları için hasar görmelerine neden olarak birbirleriyle çarpışmalarına neden olur. Karbüratör, yakıt sisteminin önemli bir parçasıdır. Hava ve yakıtı motorun silindirlerine göndermeden önce karıştırır. Karbüratör ayrıca silindirlere iletilen yakıt miktarını ayarlayarak motor devrini de düzenler. Bundan dolayı karbüratörün sorunsuz bir şekilde çalışması araçlar için kritik bir öneme sahiptir.

Karbüratör neden bozulur?

Karbüratör patlaması neden olur?

Karbüratör bir aracın en kritik parçaları arasında yer alır. Bu parçanın düzenli olarak bakımının yapılması şarttır. Özellikle bakımı yapılmayan karbüratörde patlama sorunları yaşanabilir. Bunun en temel neden ateşleme sistemiyle emme subaplarının açık kalmasıdır. Çünkü bir şekilde emme subapları açık kalacak olursa pistonun tepesinde yer alan ateşi gören manifoltdaki gaz ve hava karışımı patlamaya neden olacaktır. Bu da can sıkıcı sorunları yaşamanıza neden olacaktır. Bu tarz bir arıza yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır. Çünkü bu ilerleyecek olursa çok daha maliyetli arızalarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Karbüratör patlaması neden olur?

Karbüratör neden fazla yakar?

Karbüratör motorun kalbi gibidir. Yakıt akışını sağlamak için bir pompası veya diğer hareketli parçaları yoktur. Bunun yerine, yakıtı kendi içine çekmek ve motora göndermeden önce hava ile karıştırmak için motordan gelen havayı ve gücü kullanır. Özellikle sertleşmiş bir LPG beyin diyaframı varsa siz gaz bastığınız zaman motora çok daha fazla miktarda yakıt gidecektir. Bu da gayet doğal olarak aracınızın yakıt miktarını arttıracaktır. Bir de karbüratörde yaşanılan bir arızanın varlığı aracınızın düzensiz olarak çalışmasına da neden olacaktır. Bu gibi durumlar tamir edilmediğindeyse aracınızda daha büyük çaplı arızalarla karşılaşmanız kaçılmaz olacaktır.

Karbüratör neden fazla yakar?

Karbüratör hızı etkiler mi?

Eğer karbüratörünüzde bir sorun varsa bu aracınızdaki hemen her şeyi etkilediği gibi hızı da etkiler. Çünkü bu sorunun var olması demek hava ve yakıt miktarının dengesiz emilmesi demektir. Bu da gaz yeme yanda rölantide durma gibi işlemlerde sıkıntıya neden olacaktır. Bu tarz sorunlar doğrudan aracınızın hızıyla ilgili de sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Sonuç olarak bir motorun karbüratörü, içten yanmalı bir motorun kalbidir ve bununla ilgili harika olan şey, performansını artırmak için büyük ölçüde değiştirilebilmesidir. Ancak, karbüratörünüzü değiştirirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Çünkü karbüratörde ortaya çıkan bir hata aracınızın performansını da doğrudan etkileyecektir.

“Karbüratör Tamiri Fiyatları 2023” üzerine 2 yorum

  1. Selamünaleyküm usta bende r9 fairway var aracım benzinde çalışmıyor fakat uzun yolda benzine geçiş yaptığım zaman çalışıyor rolantide stop ediyor gaz pedalına sonuna kadar basınca da tekleme yapıyor ama LPG de böyle bir sorunum yok yakıt pompası yakın zamanda değişti sizce sorun ne olabilir ve fiyat işçilik dahil ne kadar olur

    Yanıtla
    • Günümüzde herhangi bir eski model karbüratör tamiri 750TL’ den başlayıp 3000 TL’ye kadar çıkabilir.

      Yanıtla
Yorum yapın