Kalorifer Soğuk Üflüyorsa Ne Yapılmalıdır?

Özellikle kış aylarında başa gelen durumdur. Soğuk havalarda araçla gezmek her ne kadar keyif verse de kalorifer soğuk üfleyince çileye dönüşebilmektedir. Otomobil soğutma sisteminde oluşacak bir arıza sonucunda veya kalorifer tertibatında ki bir problem nedeniyle araç kaloriferleri ısıtmaz. Bunun çözümü aslında kolaydır. Uzman bir servis aracılığı ile kısa sürede problem giderilir. Kaloriferi ısıtmayan bir araç için neler yapılabilir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Kalorifer Soğuk Üflüyor

Araç kaloriferi neden ısıtmaz ?

Kalorifer ısıtmıyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Bu sebepleri ve nedenlerini sizler için tek tek hazırladık.

 • Kaloriferiniz her zaman soğuk üflüyorsa petekler tıkanmış olabilir. Sıcak su peteğe ulaşmadığı için ısıtmamaktadır. Peteğe iki hortum girmektedir. Birisi giriş hortumu, diğeri ise çıkış hortumudur. Çıkış hortumu soğuksa petek artık tıkanmıştır.
  Bunun çözümü kalorifer peteği temizletmesinden geçer. Petek çok pahalı ise bu seçeneği düşünebilirsiniz. Petek temizlemesi kimyasal maddeler ile yapılmaktadır. Nadir de olsa bu işlemden sonra petek kullanılamaz hale de gelebilmektedir.
 • Kaloriferin ısıtmamasının bir nedeni de termostattır. Yaz aylarında eski araçlara hararet yapmasın diye ustalar termostatı sökerler. Buda aracın ısınmamasını sağlar. Motor suyu ısınmadığı için, peteğe de soğuk su gider ve soğuk üflemeye başlar.
 • Araç rölantide soğuk üflüyorsa devirdaim pompasından şüphelenir. Rölantide su akışı durur ve peteğe sıcak su tahliyesi kesilir. Gaza basınca ısıtmaya başlarsa bilin ki devirdaim pompası görevini tam anlamıyla yapamıyordur.
 • Bir diğer sebepte peteğe takılan musluğun kapalı kalmasıdır. Peteğe bağlı olan musluk sökülür ve kontrol edilir.
 • Kalorifer hiç tepki vermiyorsa, kalorifer motoru bozulmuş olabilir.
 • Kalorifer soğuk sıcak ayar düğmeleri tam olarak kontrol edilmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcı sıcağa çevirmiş olsa da bazı durumlarda içerdeki halattan ötürü sıcağa geçmiyor olabilir.
 • Düşük dereceli fan müşürü takılı ise sürekli olarak fan çalışacak ve motor suyunun ısısı düşecektir. Bu sebeple de araç kaloriferi sıcak havayı az üflüyor olabilir
 • Üst kapak contası yanık araçlarda kalorifer sıcak üflemez. Eğer sorunun çözümü bulunamıyorsa üst kapak contasının kontrolü yapılır.

Kalorifer soğuk üflemesi en çok kalorifer peteği tıkanması sonucu oluşmaktadır.

Kalorifer peteği tamiri fiyatları ne kadar?

Kaloriferi soğuk üfleyen araçların birçoğunda petek tıkanması mevcuttur. Bu yüzden sıcak su petekte dolaşamıyor ve dolayısıyla soğuk üflüyor. Bazı modellerin petek tamir fiyatları alttaki tabloda görüldüğü gibidir.

Tofaş kalorifer petek tamiri300 TL
Megane 2 kalorifer petek tamiri360 TL
Broadway kalorifer petek tamiri300 TL
Skoda Favorit, Felicia petek tamiri300 TL
YouTube video

Kontroller ve işlemler tamamlandıktan sonra aracınız ısıtmaya başlayacaktır. Bu işlemlerden sonra aracın ısınmaması mümkün değildir. Soğuk hava kapaklarının kontrol edilebilirliğinden emin olmak gerekir. Bazı araçlarda kalorifer kumandası bozulabilmekte ve soğuk-sıcak kapakları kontrol edilememektedir. Araç kaloriferi ısıtmıyor gibi sorulara çözüm olan bu makale uzman kişiler tarafından yazılmıştır.

Araç kaloriferi neden ılık üflüyor?

Araç kaloriferi neden ılık üflüyor?

Araç kaloriferi özellikle termostatta bir hasar varsa ılık üfler. Yine aracınızın radyatörünüzde bir sorun varsa böyle durumlarda kaloriferinizi ılık üfleyecektir. Aşağıda sıraladığımız sorunlar, araç kaloriferinin ılık üflemesine neden olacaktır;

 • Radyatöre bir sorun varsa
 • Termostatınızda bir sorun varsa

Araç kaloriferindeki ısıtma sorunun giderilmesi için termostatın değiştirilmesi gerekmektedir. Yine şayet radyatörden kaynaklı bir sorun mevcutsa böyle durumlarda radyatörün temizlenmesi çözüm olabilir. Bunun için radyatörün sökülmesi gerekmektedir. Sonrasında basınçlı su yardımıyla radyatördeki kirlerden kurtulabilirsiniz. Böylece kaloriferdeki bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın