Bakım Onarım 1.943 0

Kalorifer Soğuk Üflüyor! Ne yapılmalı?

Özellikle kış aylarında başa gelen durumdur. Soğuk havalarda araçla gezmek her ne kadar keyif verse de kalorifer ısıtmayınca çileye dönüşebilmektedir. Araç kaloriferi neden ısıtmaz ve çözümleri nelerdir gibi konuları maddeler halinde detaylı bir şekilde açıklayacağız.

  • Kaloriferiniz her zaman soğuk üflüyorsa artık tıkanmıştır. Sıcak su peteğe ulaşmadığı için ısıtmamaktadır. Peteğe iki hortum girmektedir. Birisi giriş hortumu, diğeri ise çıkış hortumudur. Çıkış hortumu soğuksa petek artık tıkanmıştır. Bunun çözümü kalorifer peteği temizletmesinden geçer. Petek çok pahalı ise bu seçeneği düşünebilirsiniz. Petek temizlemesi kimyasal maddeler ile yapılmaktadır. Nadir de olsa bu işlemden sonra petek kullanılamaz hale de gelebilmektedir.
  • Kaloriferin ısıtmamasının bir nedeni de termostattır. Yaz aylarında eski araçlara hararet yapmasın diye ustalar termostatı sökerler. Buda aracın ısınmamasını sağlar. Motor suyu ısınmadığı için, peteğe de soğuk su gider ve soğuk üflemeye başlar.
  • Araç rölantide soğuk üflüyorsa devirdaim pompasından şüphelenir. Rölantide su akışı durur ve peteğe sıcak su tahliyesi kesilir. Gaza basınca ısıtmaya başlarsa bilin ki devirdaim pompası görevini tam anlamıyla yapamıyordur.
  • Bir diğer sebepte peteğe takılan musluğun kapalı kalmasıdır. Peteğe bağlı olan musluk sökülür ve kontrol edilir.
  • Kalorifer hiç tepki vermiyorsa, kalorifer motoru bozulmuş olabilir.
  • Kalorifer soğuk sıcak ayar düğmeleri tam olarak kontrol edilmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcı sıcağa çevirmiş olsa da bazı durumlarda içerdeki halattan ötürü sıcağa geçmiyor olabilir.
  • Düşük dereceli fan müşürü takılı ise sürekli olarak fan çalışacak ve motor suyunun ısısı düşecektir. Bu sebeple de araç kaloriferi sıcak havayı az üflüyor olabilir

Kontroller ve işlemler tamamlandıktan sonra aracınız ısıtmaya başlayacaktır. Bu işlemlerden sonra aracın ısınmaması mümkün değildir. Soğuk hava kapaklarının kontrol edilebilirliğinden emin olmak gerekir. Bazı araçlarda kalorifer kumandası bozulabilmekte ve soğuk-sıcak kapakları kontrol edilememektedir. Araç kaloriferi ısıtmıyor gibi sorulara çözüm olan bu makale uzman kişiler tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir