Jant Düzeltme Fiyatları 2023

Jant düzeltme işlemi her araçta yapılan bir işlemdir. Günlük hayatımızda kullandığımız otomobiller ile bazı durumlarda çukurlara girebiliyor veya kasislere çarpabiliyoruz. Kimi zaman ise kaldırım kenarlarına lastiği sürtebilmekteyiz. Bu gibi durumlarda jant eğrilmesi ve yamulması yaşanmaktadır. Jantların farklı çeşitleri vardır. Alüminyum jant, çelik ve demir jantlar gibi farklı maddelerden üretilen bu malzemeler bu gibi darbelerde yamulmaktadır.

Jant Düzeltme Nasıl Yapılır ?

Jant yamukluğu sonucunda balans ayarları da ciddi derece de bozulmaktadır. Hasarlı jantların düzeltilmesi işleminde bu gibi sorunlar tamamen çözülür ve jant sıfır ayarına geri getirilmektedir. Yamuk jantların düzeltilmesi işlerine her ilde ki firmalarda yaptırabilmek mümkündür. Bu işi tamamen uzman kişilerin yapması gerekmektedir. Hassas bir işlemdir. Janttaki eğriliğe ve yamukluğa göre birçok alternatif işlemler mevcuttur. Çelik jant düzeltme işleminde genellikle hava basınçlı pres makinesi kullanılmaktadır. Basınç uygulanarak jant eski haline getirilmektedir. Alaşımlı olmayan diğer jantlarda ise bu yöntem kullanılmaz.

Alaşımsız jantları düzeltmek için ısı ve kaynak işlemi yapılır. Çatlak, kırık ve tüm arızalı bölgeler ısıtılır ve tekrar bükülerek eski ayarına getirilir. Kaynak makinesi ile ısıtılan bu jantlar kolay bir şekilde bir uzman tarafınca eski haline getirilmektedir. Jant tamiri işlemi günümüz de oldukça güzel sonuçlar veren bir yöntemdir.

Jant Eğriliği Nasıl Anlaşılır ?

Jant eğriliğinin sonucunda araç hareket halinde iken balans da bozulduğundan ötürü sallanmalar meydana gelir. Bu durumda bazı kullanıcılar rot ayarı yaptırmaya gider ve orada aracın jantının yamuk olduğunu öğrenir. Jant eğriliğini anlamak aslında kolaydır. Çukura girme, kaldırıma sürtme sonucunda araçta birden sallantılar meydana geldiyse jantınız da bir eğrilik söz konusu olabilir. Jant eğriliği titreme yapar. Titreme ise hem yamukluktan hem de balans ayarının bozulmuş olmasından kaynaklanır. Jant eğriliğinde genellikle tamir yöntemleri tercih edilir.

Jant Düzeltme Fiyat Bilgisi

Jant düzeltme işlemi birçok ilimizde yapılmaktadır. Janttaki hasara bağlı değişen fiyatlar mevcuttur.

Ankara jant düzeltme fiyatları600 TL
İstanbul jant düzeltme fiyatları620 TL
İzmir jant düzeltme fiyatları610 TL
Bursa Jant düzeltme fiyatları610 TL
Jant tamiri fiyatları 2022

Eğik jant düzeltme işlemi 81 ilde yapılabilmektedir. Her sanayi sitesinde bu iş ile ilgili tecrübeli ustaları bulmak mümkündür.

İşçilik Dahil Jant Tamiri Fiyatları

İşçilik Dahil Jant Tamiri Fiyatları

Yapılan İşlemFiyat + İşçilik
13’’ – 16’’ jant sökme takma ve balans400 TL
17’’ jant ve üzeri sökme takma ve balans500 TL
Lastik oteli bir sezon400 TL
Rot ayarı yapma250 TL
Jant düzelttirme600 TL
Otobüs ve kamyon sökme ve takma – adet175 TL
Tamir ve subap250 TL

Jant tamir fiyatları gündeme geldiği zaman yapılan işlemin özelliklerine bağlı olarak karşımıza farklı seçenekler çıkar. Burada jantın modeli ve özellikleri fiyatlara doğrundan etki etmektedir. bir de jant tamirinin ustadan ustaya değişiklik gösterdiğini unutmamak gerekmektedir.

jant düzeltme ücretleri ne kadardır?

2023 yılı itibariyle jant düzeltme fiyatları 300 TL ile 1200 TL arasında değişmektedir. Burada jant düzeltme fiyatlarına etki eden en büyük kriter janttaki hasar durumu ve jantın özelliğidir.

Rot balans tamiri ne kadardır?

Aracınıza rot balans ayarı yaptıracaksanız 4 teker için ortalama 250 TL civarında bir ödeme yaparsınız. Bu arada rot balans tamiri gündeme geldiği zaman şehirden şehre bile farklılıkların yaşanıldığını unutmamak gerekmektedir.

Jant yamuk olursa ne olur?

Jantın yamuk olması ciddi bir sorundur. Çünkü eğri bir jant aynı zamanda lastiğinizi kesecek ya da zedeleyecektir. Çünkü jant eğrildiği zaman lastik rahat dönüş yapamayacaktır. Bu da lastiğin yıpranmasına neden olacaktır. Bir de bu sorun, sürüş güvenliğini de ciddi anlamda riske atacaktır.

“Jant Düzeltme Fiyatları 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın