İmmobilizer İptali Nasıl Yapılır ?

1958 yılında üretilmiş İmmobilizer sistemleri araçların güvenliği konusunda büyük rol oynamıştır. Özellikle araç çalınmalarına karşı hırsızlık gibi olayların tamamen önüne geçmiş olan bu sistemler oldukça kullanışlı ve günümüzde ki birçok otomobilde de mevcut olan bir modüldür. İmmobilizer olan araçlarda kesinlikle düz kontak yapılamaz. Bu nedenle çalınma gibi durumları oldukça düşüktür. Aracın anahtarı kontaktan çıkar çıkmaz bu güvenlik sistemi devreye girmekte ve aracı koruma altına almaktadır. Anahtarsız bir şekilde çalıştırma denenirse bile araç bunu İmmo sayesinde algılıyor ve herhangi bir ateşleme olmadığı için otomobil çalışmıyor.

Bu sistemlerde bazı durumlarda arızalanma olabilmektedir. Hem sistemin zorluğu ve tamir ücretlerinin pahalı olması sebebi ile kullanıcıların bir kısmı iptalini isterler. Üretimden İmmobilizer sistemli çıkan bir araç da iptali yapılabilmektedir. İmmobilizer iptali nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için alt tarafta en ufak detayına kadar anlatıyor olacağız. Öncelikle biz Oto Ayar olarak kesinlikle  bu tür güvenlik  sistemlerinin  iptalini tavsiye etmemekteyiz. Otomobiliniz yeni aldı iseniz ve garanti süreci devam ediyorsa kesinlikle onarılmasını tavsiye ediyoruz.

İmmobilizer Sistemini Devre Dışı Bırakmak

İmmobilizer arızası nasıl giderilir? Bu parçanın verimli bir şekilde çalışması için aracın içerisinde bir parça yerleştirilir. Bu mekanizma ile otomobilin anahtarı beraber çalışmaktadır. İçerisinde ki çipler sayesinde aynı anda sinyal yollarlar ve bu sayede aktif bir güvenlik sistemi devreye girer. Kontak anahtarı ve aracın içerisinde olan bu parçalar eşleşmez ise güvenlik devre dışı kalır ve araç çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda iptali sağlanabilir.

Otomobilinizde bulunan bu sistemin iptali için öncelikle bir oto elektrik servisine veya ustasına gidilmelidir. Elektrikçi ustası öncelikle araç anahtarını söker ve içerisinde bulunan devrelere zarar vermeden ayırır. Bu anahtarın içerisinde bu sistemin çalışması için çip bulunur. Bu devreler üzerinde oynama yapılarak iptali sağlanmaktadır. Sonrasında kontağa gelen elektriğin direk olarak bağlanması gerçekleşir. Bu iş bir uzman için oldukça basittir ve ortalama olarak 1 saat sürebilmektedir.

 İmmobilizer Arıza Belirtileri

  • Motor Çalışmayabilir
  • Kilitleme Sorunları oluşabilir
  • Kontak Anahtarı Dönmeyebilir
  • Kilit Açma Sorunları gibi problemler

Yukarıda ki sorunları yaşıyorsanız İmmo güvenlik  sistemi arızalı durumdadır. Bu gibi durumlarda immobilizer tamiri yapılmalıdır. Birçok oto kilit işletmeleri bu gibi sorunları kısa sürede çözebilmektedirler. İmmobilizer tamir fiyatları ise ustadan ustaya değişkenlik göstermektedir.

İmmobilizer olan araç çalınır mı?

İmmobilizer ışığı nasıl söner?

Aracınızda immobilizer ışığı yanıyorsa böyle durumlarda aracınızı yedek anahtarınızla değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Şayet bu şekilde aracınızı çalıştırabilirseniz, vakit kaybetmeden aracınızla bir oto anahtarcıya gitmeniz gerekir. Ancak bu sayede tamir işlemini başarılı bir şekilde yaptırarak, İmmobilizer ışığını söndürebilirsiniz. Bu arada araçta mekanik bir arıza varsa immobilizer ışığı söner. Araç çalıştırıldıktan sonra immobilizer lambası söner. Anahtar açık konuma getirildiğinde ışık söner. Sönmezse immobilizer devrede olabilir. Böyle durumlarda aracınızda ciddi bir sıkıntı var demektir. Arabanızda bir immobilizer varsa, gösterge panelinizde “immobilizer” yazan bir ışık yanacaktır. Motoru çalıştırdığınızda bu ışığın sönmesi gerekir. Ancak sonrasında bu ışık sönmüyorsa bir sorun olabilir. Böyle durumlarda bir an önce tamirciye gitmeniz gereklidir.

İmmobilizer ışığı nasıl söner?

İmmobilizer olan araç çalınır mı?

Aracınızın çalışma sisteminin kontak bölümde yer alan elektronik devreye İmmobilizer denir. Bu özellik özellikle aracınızın çalınmasına karşı bir önlem amacıyla tasarlanmıştır. Çünkü aracınız bu sayede İmmobilizer sistemi dışında olan farklı bir anahtarla çalışmaz. İmmobilizer sistemi, motorun geçerli bir anahtar kodu olmadan çalışmasını önleyerek hırsızlığı önlemek için tasarlanmıştır. Anahtarlarınızı kaybettiyseniz ve yedeğiniz yoksa, servis için bayinize başvurmanız gerekecektir. Normalde, motoru çalıştırıp hareket ettikten sonra immobilizer ışığı söner. Sonuç olarak İmmobilizer sistemi aracınızı çalınmalara karşı korumak konusunda her zaman kritik bir etkiye sahiptir. Çünkü bu sistem sayesinde aracınızın harici yollarla çalıştırılması güçleşir.

Yorum yapın