İmmobilizer İptali Nasıl Yapılır ?

1958 yılında üretilmiş İmmobilizer sistemleri araçların güvenliği konusunda büyük rol oynamıştır. Özellikle araç çalınmalarına karşı hırsızlık gibi olayların tamamen önüne geçmiş olan bu sistemler oldukça kullanışlı ve günümüzde ki birçok otomobilde de mevcut olan bir modüldür. İmmobilizer olan araçlarda kesinlikle düz kontak yapılamaz. Bu nedenle çalınma gibi durumları oldukça düşüktür. Aracın anahtarı kontaktan çıkar çıkmaz bu güvenlik sistemi devreye girmekte ve aracı koruma altına almaktadır. Anahtarsız bir şekilde çalıştırma denenirse bile araç bunu İmmo sayesinde algılıyor ve herhangi bir ateşleme olmadığı için otomobil çalışmıyor.

Bu sistemlerde bazı durumlarda arızalanma olabilmektedir. Hem sistemin zorluğu ve tamir ücretlerinin pahalı olması sebebi ile kullanıcıların bir kısmı iptalini isterler. Üretimden İmmobilizer sistemli çıkan bir araç da iptali yapılabilmektedir. İmmobilizer iptali nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için alt tarafta en ufak detayına kadar anlatıyor olacağız. Öncelikle biz Oto Ayar olarak kesinlikle  bu tür güvenlik  sistemlerinin  iptalini tavsiye etmemekteyiz. Otomobiliniz yeni aldı iseniz ve garanti süreci devam ediyorsa kesinlikle onarılmasını tavsiye ediyoruz.

İmmobilizer Sistemini Devre Dışı Bırakmak

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

İmmobilizer arızası nasıl giderilir? Bu parçanın verimli bir şekilde çalışması için aracın içerisinde bir parça yerleştirilir. Bu mekanizma ile otomobilin anahtarı beraber çalışmaktadır. İçerisinde ki çipler sayesinde aynı anda sinyal yollarlar ve bu sayede aktif bir güvenlik sistemi devreye girer. Kontak anahtarı ve aracın içerisinde olan bu parçalar eşleşmez ise güvenlik devre dışı kalır ve araç çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda iptali sağlanabilir.

Otomobilinizde bulunan bu sistemin iptali için öncelikle bir oto elektrik servisine veya ustasına gidilmelidir. Elektrikçi ustası öncelikle araç anahtarını söker ve içerisinde bulunan devrelere zarar vermeden ayırır. Bu anahtarın içerisinde bu sistemin çalışması için çip bulunur. Bu devreler üzerinde oynama yapılarak iptali sağlanmaktadır. Sonrasında kontağa gelen elektriğin direk olarak bağlanması gerçekleşir. Bu iş bir uzman için oldukça basittir ve ortalama olarak 1 saat sürebilmektedir.

 İmmobilizer Arıza Belirtileri

  • Motor Çalışmayabilir
  • Kilitleme Sorunları oluşabilir
  • Kontak Anahtarı Dönmeyebilir
  • Kilit Açma Sorunları gibi problemler

Yukarıda ki sorunları yaşıyorsanız İmmo güvenlik  sistemi arızalı durumdadır. Bu gibi durumlarda immobilizer tamiri yapılmalıdır. Birçok oto kilit işletmeleri bu gibi sorunları kısa sürede çözebilmektedirler. İmmobilizer tamir fiyatları ise ustadan ustaya değişkenlik göstermektedir.

4.2/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.