Hız Göstergesi Neden Çalışmaz

Araçlarda bulunan hız göstergeleri kullanım kolaylığı sağlayan ve kullanıcının her daim o ekranı takip edebileceği şekilde tasarlanır.  Otomobilin sürücüsü, kullanırken araç ile ilgili tüm olan biteni, anlık olarak görebilir. Bunun için bir panel bulunur. 

Buradan kaç kilometre gidildiği, yakıtın son durumu, motor devri ve hız göstergesi gibi bilgileri görmek mümkündür. Hız göstergesi sürücüler için oldukça önemlidir. Bazen çalışmama durumu söz konusu olabilir. Bunun nedenleri çoğu kişi tarafından merak edilir.

Hız Göstergesi Ne İşe Yarar?

Otomobil kullanan herkes bilir ki direksiyonun ön kısmında arabanın o anki hızını gösteren bir gösterge bulunur. Bu eski ve yeni tip araçlarda farklılık gösterir. Aracın modeline göre paneller olabilir. Şanzıman da yer alan kilometre dişlisinin hareketine bağlı olarak, gösterge paneline hız aktarılır.

Çalışma düzeneği bu şekildedir. Son model araçlarda daha çok tekerleklerde ki kilometre halatı ile göstergeye aktarılır. Yani anlık ve hızlı bir şekilde ABS’nin beynine veri gider. Veri işlenir ve ekrana yansır. Sürücü her an hızını takip edebilir.

Hız Göstergesi Neden Çalışmaz? Çalıştırma Çözümleri Nelerdir?

Hız göstergesinin çalışmasının bazı sebepleri vardır. En çok şu sebeplerden dolayı çalışmaz;

• Kilometre Dişlisinin Arızası: Çoğunlukla eski model araçlarda karşılaşılan bir arıza türüdür. Şanzımanların dönmesi sonucu takılı bulunduğu kilometre teli değişir. Yıllar geçtikçe de deforme olur. Tam olarak düzenli çalışmaz. Çözüm için telin değişmesi gerekir. Oldukça ekonomik fiyatlıdır.

Kilometre Teli Arızası: Tıpkı dişli gibi eski araçlarda bulunan bir malzemedir. Uzun süre kullanım sonucu, eskir ve bu da çürümesine neden olur. Böyle bir sorun yaşandığında hız göstergesi çalışmaz. Telin değişimi gerekir.

Gösterge Paneli Arızası: Gösterge paneli sayesinde hız bildirimi anlık olarak sürücüye iletilir. Zamanın getirdiği yıpranma sonucu arıza yapar. Tamiri mümkün ve kolaydır. Fiyatı aracın modeline ve markasına göre, farklılık gösterir.

Tekerlek Hız Sensöründe Arıza: Yeni tip araçlarda ABS ile hız göstergesi gerçekleşir. Bu bilgiyi tekerlek sensörlerinden alır. Tekerlek sensöründe meydana gelen bir arıza sonucu, hız göstergesi bozulabilir. Bunun için hız sensörünün değişimi gerekir.

Hız göstergesi nereye bağlı?

Oksijen sensörü bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Oksijen sensörünün çeşitli şekillerde arızalandığı bilinmektedir, ancak bunların tümü genellikle aracınızın emisyon sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu genellikle, aracınızın daha az verimli çalışmasına ve daha fazla atık gaz üretmesine neden olabilecek bir oksijen sensörü arızasından kaynaklanır.  Arabanızın eskisi kadar düzgün çalışmadığını fark ederseniz, oksijen sensörlerinizle ilgili bir sorununuz olabilir. Gerekirse değiştirilmeleri için bir tamirciye kontrol ettirmeniz önemlidir. Oksijen sensörü, aracınızın motorunun en önemli parçalarından biridir. Dolayısıyla aşağıda sıraladığımız durumlar mevcutsa Oksijen sensörünün bozuk olma olasılığı oldukça fazladır;

  • Aracınızda yakıt tüketimi normalden fazlaysa
  • Aracınızın motoru rölantideyken çok gürültülüyse
  • Performans ve hızlanma konusunda fark edilir bir azalma varsa
Oksijen sensörü bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Hız göstergesi nereye bağlı?

Hız göstergesi, gösterge panosuna bir sinyal gönderen şanzımana veya aktarma organlarına bağlıdır. Sinyal daha sonra kontrol panelinde bir sayı olarak görüntülenir. Hız göstergesi şanzımana iki kabloyla bağlıdır: biri tekerleklerin ne kadar hızlı döndüğünü ölçer ve diğeri hız göstergesine güç sağlar. Bu teller genellikle iletim tüneli içindeki tek bir konektörden birlikte yönlendirilir. Böylece servis veya değişime ihtiyaç duymaları halinde bir kerede kolayca çıkarılabilirler. Sonuç olarak aracınızın hız göstergesi her zaman kritik bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bu parçada herhangi bir sorun yaşamanız durumda bir an önce tamirciye gitmeniz önerilmektedir.

Km sensörü arızası nasıl anlaşılır?

Hız Göstergesi Neden Çalışmaz

Hız göstergesinin çalışmamasının en yaygın nedeni, gösterge paneliniz ile şanzıman sisteminiz arasındaki hatalı kablo bağlantısıdır. Bu kablo, aracınızın ne kadar hızlı gittiğiyle ilgili bilgileri iletir, böylece gösterge panelinizin dijital ekranında ve ayrıca yakıt seviyesi göstergeleri gibi diğer göstergelerde görüntülenebilir. Bu kablo hasar gördüğünde veya koptuğunda, tüm diğer göstergelerin de düzgün çalışmasını engelleyecektir. Çünkü tüm veri girişi ihtiyaçları için bu tek merkezi merkeze güvenirler. Hız göstergeniz bozulmuşsa gösterge kablosu rayından çıkmış veya tamamen kopmuş olabilir. Yine hız göstergesinin gösterge sisteminin içindeki dişliler hasarlı veya eksik olabilir. Bir de motorun bilgisayar sisteminde bir sorun varsa, hız göstergesi de çalışmayabilir. Böyle bir zamanda hızlı bir şekilde tamircinize gitmeniz gereklidir.

Hız Göstergesi Neden Çalışmaz

Hız göstergesi nereye bağlı?

Hız göstergesi, tekerleği döndüren bir dişli kutusuna bağlıdır. Şanzıman sistemi aracılığıyla motora bağlıdır. Arabanın hızı, tekerleğin ne kadar hızlı döndüğü ile belirlenir. Arabada otomatik şanzıman varsa, bu sürece dahil olan herhangi bir vites yoktur. Bununla birlikte, manuel şanzımanlarda, birkaç vites söz konusudur. Bu, hız göstergenizin neden düzgün çalışmadığını tam olarak belirlemenizi zorlaştırır. Araba hız göstergesi, aracın hızını ölçen bir arabanın parçasıdır. Genellikle sürücünün önüne monte edilir ve şanzımana giden bir kabloya bağlanan bir dizi dönen dişli ve tekerlekten oluşur. Kablo, arabanın ne kadar hızlı geri gittiğiyle ilgili bilgileri kontrol panelinizdeki göstergeye gönderir. Böylece hızınızı her zaman görebilirsiniz.

Hız göstergesi nereye bağlı?

Araba hız göstergesi nasıl çalışır?

Bir arabanın hız göstergesi, araçtaki en hayati göstergelerden biridir. Aracınızı ne kadar hızlı sürdüğünüzü ve hız sınırını aşıp aşmadığınızı takip etmenize yardımcı olur. Hız göstergesi, mevcut hızınızı göstermenin yanı sıra, arabanızı en son sıfırladığınızdan bu yana ne kadar hızlı gittiğini de gösterir. Temelde 2 farklı tipte hız göstergesi vardır. Bunlar mekanik ve elektronik hız göstergeleridir. Mekanik hız göstergesi, doğrudan iletime bağlanan bir kablo kullanır. Bu kablo, aracınız daha hızlı giderken hareket eder. Bu da bir kadrandaki ibrenin kalibre edilmiş bir ölçekte hareket etmesine ve aracınızın mevcut hızını saatte km cinsinden göstermesine neden olur. Elektronik hız göstergesi; arabanızın ne kadar hızlı hareket ettiğini belirlemek için elektronik sensörler kullanır. Sensör, okumalarıyla ilgili verileri, o sırada hangi ülkede sürdüğünüze bağlı olarak saatte kilometre olarak gösterdiği gösterge panelinize monte edilmiş bir ekrana gönderir.

Araba hız göstergesi nasıl çalışır?

Km sensörü arızası nasıl anlaşılır?

Eğer hız göstergeniz çalışmıyorsa kilometre sensöründe bir arızanın yaşanıldığını ifade edebiliriz. Km sensörünüz bozulmuşsa ilk olarak aracınızda bu alanla ilgili olan arıza lambası da yanacaktır. Bu da km sensörünün bozulduğunu anlamanızı kolaylaştıracaktır. Hız göstergesi, araç hızını ölçen bir göstergedir. İçten yanmalı motorlar genellikle, motor devrini dakikadaki devir cinsinden gösteren bir takometre ile donatılmıştır. Hız göstergesi, gidilen kilometre başına gereken vites değiştirme sayısını hesaplamak için kullanılır. Sonuç olarak bu parçada yaşadığınız herhangi bir sorun sürüş güvenliğinizi doğrudan etkilediğinden hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Yorum yapın