Hız Göstergesi Neden Çalışmaz

Araçlarda bulunan hız göstergeleri kullanım kolaylığı sağlayan ve kullanıcının her daim o ekranı takip edebileceği şekilde tasarlanır.  Otomobilin sürücüsü, kullanırken araç ile ilgili tüm olan biteni, anlık olarak görebilir. Bunun için bir panel bulunur. 

Buradan kaç kilometre gidildiği, yakıtın son durumu, motor devri ve hız göstergesi gibi bilgileri görmek mümkündür. Hız göstergesi sürücüler için oldukça önemlidir. Bazen çalışmama durumu söz konusu olabilir. Bunun nedenleri çoğu kişi tarafından merak edilir.

Hız Göstergesi Ne İşe Yarar?

Otomobil kullanan herkes bilir ki direksiyonun ön kısmında arabanın o anki hızını gösteren bir gösterge bulunur. Bu eski ve yeni tip araçlarda farklılık gösterir. Aracın modeline göre paneller olabilir. Şanzıman da yer alan kilometre dişlisinin hareketine bağlı olarak, gösterge paneline hız aktarılır.

Çalışma düzeneği bu şekildedir. Son model araçlarda daha çok tekerleklerde ki kilometre halatı ile göstergeye aktarılır. Yani anlık ve hızlı bir şekilde ABS’nin beynine veri gider. Veri işlenir ve ekrana yansır. Sürücü her an hızını takip edebilir.

Hız Göstergesi Neden Çalışmaz? Çalıştırma Çözümleri Nelerdir?

Hız göstergesinin çalışmasının bazı sebepleri vardır. En çok şu sebeplerden dolayı çalışmaz;

• Kilometre Dişlisinin Arızası: Çoğunlukla eski model araçlarda karşılaşılan bir arıza türüdür. Şanzımanların dönmesi sonucu takılı bulunduğu kilometre teli değişir. Yıllar geçtikçe de deforme olur. Tam olarak düzenli çalışmaz. Çözüm için telin değişmesi gerekir. Oldukça ekonomik fiyatlıdır.

Kilometre Teli Arızası: Tıpkı dişli gibi eski araçlarda bulunan bir malzemedir. Uzun süre kullanım sonucu, eskir ve bu da çürümesine neden olur. Böyle bir sorun yaşandığında hız göstergesi çalışmaz. Telin değişimi gerekir.

Gösterge Paneli Arızası: Gösterge paneli sayesinde hız bildirimi anlık olarak sürücüye iletilir. Zamanın getirdiği yıpranma sonucu arıza yapar. Tamiri mümkün ve kolaydır. Fiyatı aracın modeline ve markasına göre, farklılık gösterir.

Tekerlek Hız Sensöründe Arıza: Yeni tip araçlarda ABS ile hız göstergesi gerçekleşir. Bu bilgiyi tekerlek sensörlerinden alır. Tekerlek sensöründe meydana gelen bir arıza sonucu, hız göstergesi bozulabilir. Bunun için hız sensörünün değişimi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.