Hidrolik debriyaj arızaları nelerdir?

Hidrolik debriyaj sistemleri her zaman daha teknolojik ve daha az arıza veren bir sistem arasında yer alır. Hidrolik debriyaj sistemleri merkez ve servo tip olmak üzere gruplara ayrılır.
Hidrolik debriyaj sisteminde bulunan parçalar

  • Hidrolik kumanda alıcısı
  • Hidrolik kumanda vericisi
  • piston lastikleri
  • piston
  • debriyaj merkezi rezervuar tankı gibi parçalar yer almaktadır.

Hidrolik debriyaj nasıl çalışır?

Hidrolik debriyaj sistemindeki üst merkez bir bilye ile tutunur. Pedala kişi tarafından basıldığında bilye sayesinde hareket eder ve hidrolik devreye girer. Alt merkez de bulunan silindirlerde mevcut olan piston hareket eder. Debriyaj baskı yatağı bu şekilde hareket etmeye başlar.

Hidrolik debriyaj arızaları nelerdir?

Hidrolik debriyaj sistemlerinde en çok karşılaşılan arızalar başında hidrolik kumanda devre arıza bulunur. Bu arıza meydana geldiğinde vites geçmelerinde gacırtı gucurtu sesi ve geçmeme gibi sorunlar ön plana çıkar.
Hidrolik debriyajlar hava yapabilir ve debriyaj boşalabilir. Hidrolik debriyaj boşalması sık görünen bir olaydır. Bu gibi durumlarda servise giderek yapılmasını en doğru yağı kullanmalarını talep edebilirsiniz.

Hidrolik debriyaj neden sertleşir?
Hidrolik debriyaj neden sertleşir?

Hidrolik debriyaj hava yaparsa ne olur?

Hidrolik debriyaj hava alırsa, sert ve çalıştırılması zor olacaktır. Hidrolik debriyaj, yardımcı silindiri iten, ardından pedala bastığınızda debriyajı iten sıvı dolu bir ana silindir kullanarak çalışmaktadır. Sisteme çok fazla hava girerse, bu sorunlara neden olabilir. Debriyaj sertleşecek ve içeri itilmesi zor olacaktır.  Bu da gayet doğal olarak debriyajda sertleşmeye neden olacaktır. Debriyajda sıkıntı yaşadığınız zaman, sürücünün vites seçiciyi herhangi bir vitese geçirmesine veya devreden çıkarmasına izin vermeyecektir. Bu, özellikle kaygan yollarda sürerken veya sıkışmış bir durumdan kurtulmaya çalışırken çok tehlikeli olabilir.

Hidrolik debriyaj hava yaparsa ne olur?
Hidrolik debriyaj hava yaparsa ne olur?

Hidrolik debriyaj neden sertleşir?

Debriyaj sıvısı sistemden sızdı veya sıvı azsa sertleşme sorunu yaşanabilir. Çan yuvası contasında debriyaj yuvasına hava girmesine izin veren bir sızıntı varsa da bu sorunu yaşarsınız. Ayrıca bağımlı silindirdeki veya ana silindirdeki dahili bir arıza nedeniyle sisteme hava girmesi de bu soruna neden olabilir. Unutmamak gerekir ki hidrolik debriyajınızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni sistemdeki hava olabilir. Hava sisteme çeşitli yollardan girebilir. Böyle durumlarda tankta hava olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Böylece bu sorunu çözmek konusunda önemli bir adım atarsınız. Sıvı haznesi düzgün doldurulmamış böyle bir sorun yaşayabilirsiniz. Bu tür bir sistem için en yaygın arıza nedeni, hidrolik sistemdeki aşınmış contalardan sıvı sızıntılarıdır. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman hızlı bir şekilde tamir ettirmenizde fayda vardır.

Yorum yapın