Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Yaşam çağ değiştiriyor! Her geçen gün hayatımıza yeni ve kullanılabilirliği fazla olan teknolojiler geliyor. Bu teknolojik değişikliklerin en hızlısı ve şaşırtıcı olanları otomotiv sektöründe yaşanan büyük değişim. Otomotiv sektöründe yaşanan değişiklik gerek dış görünüş gerekse donanımsal özelliklerde karşımıza çıkıyor. Fosil yakıtların (benzin, dizel v.b.) yakın gelecekte tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olması, büyük şirketleri yeni yakıt teknolojilerini motorlarda kullanmaya itti. Bu yeni teknolojilerin başında ise elektrikli otomobiller gelmektedir. Elektrikle çalışan arabaların sayısı trafikte her geçen gün artıyor.

Günümüzde genel itibariyle iki farklı elektrik teknolojisini kullanan otomobil tipi vardır. Bunlardan biri “Hibrit Otomobil” dediğimiz iki adet motoru olan araçlardır. Hibrit arabalarda iki adet bir birinden farklı çalışma şekilleri ve şartları olan motor bulunur. Bu motorlardan biri elektrik motoru diğeri ise benzinle çalışan içten yanmalı motorlardır. Arabanızın süratine göre otomobil elektrik veya benzinle çalışır. Elektrikli otomobillerde ise sadece elektrikli motor vardır. Elektrikli arabalar sadece şarj edilebilir bataryalarla çalışan elektrik motoru ile hareket edebilmesidir. En büyük avantajı ise yakıt masraflarının düşük olması ve her zaman aynı şekilde çalışabiliyor olmasıdır.

Hibrit otomobil ile elektrikli otomobil farkını yukarda yazdığımız unsurların ışığında açıklamamız gerekirse; hibrit arabalarda çift motor vardır ve genelde özellikle benzinli kısmın etkisiyle elektrik motoru kendi kendine şarj olabilmektedir. Bu teknolojiyi daha iyi anlayabilmek için Toyota Hibrit otomobilleri incelemenizi öneririm. Elektrik motorlu araçlar ise tek motora sahiptir ve çalışabilmesi için cep telefonu gibi şarj edilmesi gerekmektedir. Elektrikli araçların teknolojik alt yapısını ise Tesla markasını inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Elektrikli & Hibrit Otomobillerin Avantajları nelerdir?
Elektrikli & Hibrit Otomobillerin Avantajları nelerdir?

Hibrit otomobil nedir ve faydaları nelerdir?

Hibrit otomobil; benzinle çalışan araçların benzin tüketimini azaltmak amacıyla üretilmiş otomobillerdir. Hibrit otomobil, iki veya daha fazla farklı güç kaynağı kullanan bir araçtır. En yaygın hibrit araçlar, geleneksel bir içten yanmalı motoru bir elektrik motoruyla birleştirir. Ancak hidrojen veya biyo yakıtlar gibi alternatif enerji kaynakları kullanan başka hibrit türleri de vardır.

Hibrit otomobiller; genellikle geleneksel benzinle çalışan arabalardan daha fazla yakıt tasarrufu sağlarlar. Ancak satın alma ve bakım maliyetleri de daha yüksektir. Hibrit otomobiller, düşük hızlarda yalnızca elektrikle sürülebilir. Bu da onları kısa mesafeler veya dur ve kalk trafiğinin yaygın olduğu şehir içi sürüş için ideal kılar. Kullanıcılarına pek çok önemli avantajı sunduğundan bu tarz otomobiller her zaman popüler bir konumda yer alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Adaptif Far Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?
Hibrit otomobil nedir ve faydaları nelerdir?
Hibrit otomobil nedir ve faydaları nelerdir?

Elektrikli otomobil nedir ve faydaları nelerdir?

Elektrikli otomobil, içerdikleri yeni nesil teknolojiler sayesinde elektrikle çalışan otomobillere denir. Elektrikli arabalar tamamen aküsüne depolanan elektrikle çalışan araçlardır. Yani hiç fosil yakıt yakmazlar. Ayrıca elektrikli araçlar çevre dostu araçlar olarak da ön plana çıkmaktadır. Bir de bu tarz araçlar konfor konusunda da başarılı sonuçları ortaya koymaktadır.

Elektrikli arabaların geleneksel benzinli araçlara göre birçok avantajı vardır. Her şeyden önce çok daha temiz ve sessizdirler. Hiç fosil yakıt yakmadıkları için sıfır egzoz emisyonları vardır. Üstelik çok verimlidirler. Bu yüzden daha az enerji tüketirler diğer arabalara göre kat edilen kilometre başına ve menzilleri önemli ölçüde artış göstermektedir.

Elektrikli otomobil nedir ve faydaları nelerdir?
Elektrikli otomobil nedir ve faydaları nelerdir?

Elektrikli ve Hibrit Otomobiller Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elektrikli otomobil ile hibrit otomobil arasındaki temel fark, birincisinin elektrikle çalışması, ikincisi ise hem elektrik hem de benzin kullanmasıdır. Elektrikli otomobilin en büyük avantajı daha düşük yakıt tüketimidir. Aslında, bir elektrikli otomobilin, benzinle çalışan bir araca kıyasla yakıt maliyetlerinde %90’a kadar daha fazla tasarruf sağlayabileceği tahmin edilmektedir.

Düşük yakıt tüketimine ek olarak, elektrikli otomobillerin başka faydaları da vardır. Örneğin, sıfır emisyon üretirler ve herhangi bir yağ değişimi veya ayarlama gerektirmezler. Ayrıca bir elektrik motorunda hareketli parça olmaması da onları geleneksel motorlara göre daha dayanıklı ve güvenilir. Bu özelliklerinden dolayı son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Elektrikli ve Hibrit Otomobiller Arasındaki Farklar Nelerdir?
Elektrikli ve Hibrit Otomobiller Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elektrikli & Hibrit Otomobillerin Avantajları nelerdir?

Hem elektrikli hem de hibrit otomobillerin kendilerine özgü avantajları bulunmaktadır. Hibrit arabalar, bir elektrik motoru ve bir içten yanmalı motorun birleşimidir. Akülerinde depolanan güçten elektrik üretebilirler ve daha sonra bu enerjiyi araca güç sağlamak için kullanabilirler. Elektrik motoru, içten yanmalı motordan bağımsız olarak çalışırlar. Bu nedenle olmasını istemiyorsanız kullanılmasına gerek yoktur. Hibrit arabaların yakıt masrafları klasik araçlardan daha ucuzdur. Çünkü km başına daha az yakıt kullanırlar ve normal arabalara göre daha az hareketli parçaya sahiptirler.

Yorum yapın