Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Yaşam çağ değiştiriyor! Her geçen gün hayatımıza yeni ve kullanılabilirliği fazla olan teknolojiler geliyor. Bu teknolojik değişikliklerin en hızlısı ve şaşırtıcı olanları otomotiv sektöründe yaşanan büyük değişim. Otomotiv sektöründe yaşanan değişiklik gerek dış görünüş gerekse donanımsal özelliklerde karşımıza çıkıyor. Fosil yakıtların (benzin, dizel v.b.) yakın gelecekte tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olması, büyük şirketleri yeni yakıt teknolojilerini motorlarda kullanmaya itti. Bu yeni teknolojilerin başında ise elektrikli otomobiller gelmektedir. Elektrikle çalışan arabaların sayısı trafikte her geçen gün artıyor.

Günümüzde genel itibariyle iki farklı elektrik teknolojisini kullanan otomobil tipi vardır. Bunlardan biri “Hibrit Otomobil” dediğimiz iki adet motoru olan araçlardır. Hibrit arabalarda iki adet bir birinden farklı çalışma şekilleri ve şartları olan motor bulunur. Bu motorlardan biri elektrik motoru diğeri ise benzinle çalışan içten yanmalı motorlardır. Arabanızın süratine göre otomobil elektrik veya benzinle çalışır. Elektrikli otomobillerde ise sadece elektrikli motor vardır. Elektrikli arabalar sadece şarj edilebilir bataryalarla çalışan elektrik motoru ile hareket edebilmesidir. En büyük avantajı ise yakıt masraflarının düşük olması ve her zaman aynı şekilde çalışabiliyor olmasıdır.

Hibrit otomobil ile elektrikli otomobil farkını yukarda yazdığımız unsurların ışığında açıklamamız gerekirse; hibrit arabalarda çift motor vardır ve genelde özellikle benzinli kısmın etkisiyle elektrik motoru kendi kendine şarj olabilmektedir. Bu teknolojiyi daha iyi anlayabilmek için Toyota Hibrit otomobilleri incelemenizi öneririm. Elektrik motorlu araçlar ise tek motora sahiptir ve çalışabilmesi için cep telefonu gibi şarj edilmesi gerekmektedir. Elektrikli araçların teknolojik alt yapısını ise Tesla markasını inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.