Bakım Onarım 4.376 0

Geri Vites Lambası Yanmıyor? Ne Yapılmalı?

Birçok araçta yaşanması muhtemel arızalardan birisidir, geri vites lambalarının yanmaması. Kullanıcılar bu sorunu genellikle gece vakitlerinde, aynalardan arkaya bakınca anlarlar.

Geri vites lambaları yanmaması sorunu birkaç sebebe bağlıdır ve yapılması oldukça basit arızalardan birisidir. Öncelikle elektrik bilginiz yoksa ve kendiniz uğraşmak istemiyorsanız en yakın oto elektrikçi ustasına gidebilirsiniz. İlk olarak kısa bir kontrol ile geri vites lambaları patlak mı değil mi bunu kontrol etmek gereklidir.

Sonrasında sigorta kutusu açılır ve geri vites lambasının bulunduğu sigorta kontrol edilir. Sağlam ise geri kapatılır.

Bir sonraki adımda geri vites müşürü kontrol edilir. Arızanın elektrik tesisatında mı yoksa müşür olup olmadığını kontrol etmek için ince bir kablonun iki ucuda müşüre gelen fişe temas ettirilir. Geri vites lambası yandıysa , vites müşürü bozuktur. Bazı araçlarda geri vites mandalı da arıza verebilmektedir. Kırılan mandallar oldukça fazla masraflı olabilmektedir.

Elektrikçi ustaları özel kontrol kalemleri ile bu gibi sorunları çok kısa sürede çözebilmektedir. Bu gibi işlemler hakkında teknik bilgiye sahip değilseniz ustasına götürmenizi tavsiye ediyoruz. Elektrik işinde en ufak bir hata, büyük sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir